Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Oyuncunun Karakter Yaratmakta En Önemli Destekçilerinden Profesyonel Makyajın Gücü ve Bir Başarı Hikayesi Demet Akbağ
Oyuncunun Karakter Yaratmakta En Önemli Destekçilerinden Profesyonel Makyajın Gücü ve Bir Başarı Hikayesi Demet Akbağ
19.10.2020 10:38

Bir oyuncunun eğitimini tamamlaması gibi bir gerçeklik mümkün değildir. Oyuncu mesleğini yapmaya devam ettiği sürece sürekli kendini eğitir, geliştirir. Her yarattığı karakterle, inandırıcılığı sağlamak için, yeniden sadece karakterin ruh hali değil fiziksel görünümü de hayal eder, deneme yanılmalar yapar ve uygular. Fiziksel görünüm oyuncunun birebir kendini canlandırması söz konusu olduğu bir eser dahi söz konusu olsa yaşamın farklı mekanları ve zaman dilimlerinde uygulamakta olduğu değişimleri uygulamayı gerektirir. Makyaj ve kostüm bu kapsamda bir bütün olarak oyuncuyu saran bir kılıf gibi her canlandırılacak karakter için özel tasarlanır ve uygulanır. 

Demet Akbağ 1982 yılında girdiği İstanbul Belediye Konsevatuvar eğitimi ile beraber amatör oyunculuğa da başlamıştır. 1982 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girdi. Gönül Ülkü Özcan - Gazanfer Özcan Tiyatrosu, Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM), Kent Oyuncuları, Hadi Çaman ve Yeditepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve Ortaoyuncular gibi tiyatro topluluklarıyla çalıştı.  “Bir Demet Tiyatro” dizisi ve Haybeden Gerçek Üstü Aşk, Bana Bir Seyhler Oluyor, Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü? Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu, Yorgun Matador, Yolun Yarısı, Artiz Mektebi, Azizname,Otogargara, Kadınlık Bizde Kalsın, Beyoğlu Beyoğlu, Deliler, Arzu Tramvayı, Davacı sahne eserlerinde yer aldı. Ödülleri: 4.Yeşilçam Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu, 26. Siyad Türk Sineması Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu, 9. Sadri Alışık Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu, 12. ÇASOD “En İyi Oyuncu” Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu, 16. Ankara Film Festivali - En İyi Kadın Oyuncu, 38. Antalya Film Şenliği - En İyi Kadın Oyuncu, 30. Antalya Film Şenliği - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncudur. 

Filmleri ve dizileri: Tatlım Tatlım, Görümce, Niyazi Gül Dörtnala, Nadide Hayat, Eyyvah Eyvah 3, Analı Oğullu, Sevdaluk, Kış Uykusu, Hükümet Kadın 2, Fırıldak Ailesi, Hükümet Kadın, İstanbul’un Altınları, Kurtuluş Son Durak, Eyyvah Eyvah 2, Eyyvah Eyvah, Sen Harikasın, O... Çocukları, Elveda Rumeli, Hanım Hanımcık, Bir Demet Tiyatro, Organize İşler, Sevinçli Haller, Vizontele Tuuba, Neredesin Firuze, Şen Kahkahalar, Vizontele, Bir Demet Yerli Film, Bir Demet Kahkaha, İbo Show, Tersine Dünya, Varsayalım İsmail, Laf Lafı Açıyor, Homoti, Perihan Abla, Davacı.

Tüm yarattığı karakterlerde fiziksel görünüm üzerinde titizlikle düşünülmüş ve Bir Demet Tiyatro eserinde  yarattığı Feriştah Yenge karakterinde  Nevus Flammeus - Doğumsal Damar Lekesi (Porto Şarabı Lekesi) cilt hastalığını taşıyan bir kadını canlandırmıştır. Yarattığı tüm karakterlerde makyajın gücünü başarılı bir şekilde kullanmış, başta uzun yıllardır birlikte çalıştığı ve son çekilen Kentucy Fried Chicken reklam filminde de makyaj ve saçı tasarımlayıp uygulayan  makyaj sanatçısı Suzan Kardeş olmak üzere,  2019 sonunda çekilen  “9 Kere Leyla”da Neslihan Gülay, “Sen Harikasın” dizisinde pek çok farklı fiziksel görünümün  makyaj uygulamalarını gerçekleştiren Yüksel Altun gibi sanatçılarla çalışmıştır.  

YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü