Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > “Sektör İhtiyaçlarını Doğru Anlayarak Ürün Yelpazemizi Her Geçen Gün Artırıyoruz”
“Sektör İhtiyaçlarını Doğru Anlayarak Ürün Yelpazemizi Her Geçen Gün Artırıyoruz”
27.01.2021 17:03

Uzun yıllardır yerli üretimlerini her geçen gün daha da genişleten ve ürün yelpazelerine yeni ürünler katarak sektöre hizmet eden Başar Elektronik’ten Yunus Tombul ile yerli üretim, yeni makina yatırımları ve gerçekleştirdikleri projelere ilişkin bir söyleşi yaptık.

Başar Elektronik çok uzun yıllardır eğlence, şov, tiyatro ve televizyon dünyasına yerli ışık üretiyor. Okurlarımıza kurulduğunuz günden bugüne geliş hikâyenizi anlatabilir misiniz?

1988 yılında Yunus TOMBUL ve Mesut GÖKTEPE ortaklığıyla kurulan firmamız sahne ve stüdyo ışık sistemleri üretimine başlamış oldu. Kurulduğu ilk günden itibaren yerli üretim fikrini benimseyen ve bu doğrultuda ürün yelpazesini genişleten Başar Elektronik kendi markası olan Trym Lighting’i oluşturarak sektöre öncülük etmektedir.

Ürün yelpazeniz her geçen gün genişliyor. Güncel ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Gelişen teknoloji ile birlikte buna paralel olarak Trym Lighting markamıza farklı yelpazede ürünler eklemek için çalışmaktayız. Eğlence, şov, tiyatro ve televizyon alanında olduğu gibi çeşitli eğitim kurumları, internet TV, Youtube, toplantı, konferans salonları vb. için de ürün hizmeti sunmaktayız. Bunlarla ilgili detaylı ürün bilgisine www.basar.com.tr adlı internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji gün geçtikçe yeni bir boyuta geçiyor ve üretim standartları da gelişiyor. Geçtiğimiz yıl üretim altyapınızı yenilediniz ve ürünlerinizin dünya standartlarına uyması için gerekli yatırımları yaptınız. Yeni yatırımınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bilindiği üzere teknoloji son dönemlerde çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bununla birlikte farklı alanlarda ürün ihtiyacı hızla artmaktadır. Bu doğrultuda sektördeki talebi iyi anlamak gerekir. Yaptığımız çalışmalarda bunu göz önüne alarak müşterilerimize ihtiyaca uygun kaliteli ürünler sunabilmek için 2020 yılında lazer kesim makinesini üretim hattımıza kazandırdık. Aynı zamanda AR-GE ve üretim ekibimize yeni çalışma arkadaşları dâhil ederek müşterilerimize daha iyi hizmet sunabilmek için gerekli adımları atmış olduk.

Bu yeni üretim altyapınız sizlere ve kullanıcılarınıza ne gibi yenilikler sağlayacak?

Üretim altyapısını yenileyerek, zamanı daha iyi kullanmayı ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun kaliteli ürünler üretmeyi amaçladık. Bu sayede müşterilerimize daha iyi hizmet verirken bir yandan da üretim hattını daha verimli hale getirmiş olduk.

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışında değişik projeler üzerinde çalıştığınızı biliyoruz. Son dönemde hangi projeleri gerçekleştirdiniz?

Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere birçok müşterimize ürün hizmeti sağlamayı sürdürüyoruz. 2020 yılında da bu doğrultuda birçok proje gerçekleştirdik. Bu projelerin daha da artarak devam edeceğini temenni ediyoruz. En son, iş ortaklarımızdan olan Diyanet TV ve yurtdışı iş ortaklarımızdan olan Sahi Company ile birlikte çalışarak onlara ürün desteği sağladık.

Uzun yıllardır yılmadan yerli üretim yapmaya devam ediyorsunuz. Ülkemiz kullanıcılarının yerli üretime yaklaşımları nasıl, istediğiniz ilgiyi görebiliyor musunuz?

Sektörde uzun yıllar faaliyetini sürdüren Trym Lighting markası olarak edindiğimiz bilgi ve tecrübeye göre kullanıcıların daha çok yabancı markalı ürünler tercih ettiklerini görüyoruz. Bunun nedeni sektördeki firmaların yerli üretime yeterince yatırım yapmamaları ya da standart dışı yerli ürünlerin kullanıcının ihtiyacını karşılayacak düzeyde olmamasıdır. Bu da kullanıcılarda güven kaybına neden olmaktadır. Dolayısıyla kullanıcılar yerli ürünler yerine daha çok yurt dışı kaynaklı ürünleri tercih etmektedir. Kullanıcının bu algısını kırmak için yerli üretim adına yaptığımız çalışmalarla ilginin yerli ürünlere doğru yönelmesini amaçlıyoruz.

Yerli üreticilerin yaşadıkları sorunlar konusunda neler söylemek istersiniz?

Daha öncede belirttiğim gibi standart dışı yerli ürünler, kullanıcılarda önemli ölçüde güven kaybına neden olduğu için yerli üretimi savunan ve bu doğrultuda yatırım yapan firmalar sektörden yeterince pay alamamaktadır. Dolayısıyla bu gibi sebepler bizleri oldukça etkilemektedir.

Standartlara uygun üretim yapıyorsunuz, fiyatlarınız da yurtdışı markalarından daha uygun. Ama sizin fiyatlarınızdan daha düşük, standart dışı yerli üretimler de var. Bu konuda kullanıcılara neler söylemek istersiniz? Bir ürün alırken nelere dikkat etmeliler?

Trym Lighting markası olarak kullanıcılara tavsiyemiz, yurt dışı markalı ürünler daha kaliteli ve daha iyidir algısına kapılmadan yerli ürünlere de şans vermeleri gerektiği yönünde olacaktır. Ebette ki her yerli ürün kaliteli anlamına gelmiyor. Bu yüzden kullanıcılar ürün seçerken tercih edecekleri markaların müşteri memnuniyetlerini, sektördeki bilgi ve tecrübe birikimlerini de göz önünde bulundurmalıdırlar.

Son dönemde gençler kendi odalarını bile stüdyoya çeviriyorlar, her yerden yayın yapıyorlar. Özellikle ışık konusunda tecrübeleri olmayanlara ne tavsiye edersiniz, doğru ışığı kullanmak için neleri göz önünde bulundurmalılar?

Trym Lighting markası olarak genç arkadaşlarımıza tavsiyemiz: kaliteli ve uzun süreli projeler gerçekleştirmek istiyorlarsa çok iyi araştırma yapmadan bir ürünü temin etmemeleri yönünde olacaktır. Bu konuda sektördeki tecrübelerimizi paylaşmaya her zaman açık olduğumuzu da belirtmek isterim.

Başar Elektronik’in önümüzdeki sürece ilişkin yeni hedefleri neler?

Hızla gelişen teknoloji bizlere daha iyi ürünler sunmak adına ışık olmakta ve buna uygun zemin hazırlamaktadır. Önümüzdeki sürece ilişkin yeni hedeflerimiz yurt içi bayi ağımızı genişletmek ve üretmiş olduğumuz ürünleri yurt dışına satarak sektördeki ihtiyaçları karşılamak. Bununla beraber yurt dışında distribütörlükler oluşturarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. Son olarak buradan sizlerin aracılığıyla kullanıcılarımıza ve iş ortaklarımıza kurulduğumuz andan itibaren Trym Lighting markamıza verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyor, sağlık ve aydınlık günler diliyorum.

ETİKETLER
En Çok Okunanlar
Dergi