Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > ABS Broadcast, Cinegy ile Vizyonunu Gerçekleştiriyor
ABS Broadcast, Cinegy ile Vizyonunu Gerçekleştiriyor
27.01.2021 17:36

Radyo ve TV kanallarını yayıncılardan izleyicilere ulaştıran playout sağlayıcılarının; bugün çeşitli yayın platformlarına, online ve mobil görüntü akışlarına, catch-up (programların televizyonda yayınlandıktan sonra bilgisayar veya telefondan izlenebildiği sistem) ve VoD hizmetlerine çok sayıda formatta dev miktarlarda içerik ulaştırmakta esnek olmaları gerekiyor. Bu güncel talepler, donanım aygıtlarının bir satıcıdan alınıp başka bir firmanın yazılımıyla denetlendiği klasik playout mimarisine hiç uygun değil. 

Çözümün radikal olarak farklı düşünmekten geçtiğini anlayan ilk playout sağlayıcılardan biri ABS Broadcast oldu. Birleşik Krallık Batı Londra’da yer alan şirket, Avrupa’nın en büyük bağımsız televizyon hizmet tesislerinden birisi. 

ABS, ABSolute platformunu yaratmak için işe koyuldu. Şirket içerisinde geliştirilen bu geniş kapsamlı yayın yönetim sistemi; program çizelgelemeden, elektronik program rehberine (EPG), metadata ve varlık yönetimine, doğrusal playout ve online hizmetlere kadar her şeyi kapsıyor.

ABSolute sisteminin geliştirilmesindeki temel hedef, temelini oluşturacak tamamen yeni bir mimari gerçekleştirme ihtiyacı idi. Bu en son tasarım; tamamen esnek olmak ve yeni iş akışlarına anında tepki verebilmek zorundaydı. Geleneksel teknoloji bunu yapamazdı ve her değişen gereksinimi karşılamak için kurulmuş bir yazılım modülleri takımı olması zorunluydu. 

ABS, bir dizi yazılım tanımlı mimarisini incelerken, her yazılım modülünü bir IP bağlantısıyla birbirine bağlama düşüncesinin henüz emekleme çağında olduğunu farketti. Neyse ki; ABS Broadcast, Cinegy’yi keşfetti.

ABS Teknoloji Başkanı Mukund Patel, “Cinegy; IP’nin piyasada rağbet görmesinden çok daha önce IP’yi benimsedi ve ondan yararlandı. Bence Cinegy dışında diğer hepsi hala catch-up TV yayınlıyor” dedi. 

Sorun

ABS’nin işleri hızla büyüdü ve halen büyümeye devam ediyor. Klasik mimariler sınırları zorluyordu; daha fazla donanım ekleyecek fiziksel boşluk, bunları çalıştıracak daha fazla güç ve serinletmek için klima yoktu. Klasik aygıtlarla yeteneklerin genişletilmesi, çoğunlukla farklı firmaların ürünleri arasında yeni arabirimler geliştirmeyi ve test etmeyi gerektiriyordu ki, bu da kaynak israfıydı.

Kısaca ABS Broadcast; artık gerekmeyen çok miktarda donanıma sahipti ve gerçekten istemediği birçok farklı donanım kasasını kullanmak zorunda kalıyordu. Çözüm açıkça ortadaydı; bir fare tıklamasıyla rolleri değiştirebilen, standartlaştırılmış donanım üzerinde çalışan yazılım üzerinde işlevler yaratmak. 

Cinegy Çözümü

Cinegy playout çözümünün modüler yapısı sayesinde; ABS içerik dağıtımında yeni yaklaşımını gerçekleştirdi. Cinegy ile görüşerek istedikleri her şeyi ve hatta daha fazlasını yapabileceklerini fark ettiler. 

ABS Broadcast’in GEN5 (beşinci kuşak playout tesisi) adıyla bilinen yenileme projesinin bir parçası olarak Cinegy Air Pro yazılım modülleri kuruldu. Bu kurulum, tesisin gereksinim duyduğu tüm ana işlevleri sağlıyordu.

Playout – Cinegy Air Pro; çok sayıda kanalı, program çizelgelemeden trafiğe ve son dağıtıma kadar denetliyor. Sistemin varlık yönetim unsurlarıyla çalışarak; medya, metadata ve grafik elemanlarını otomatik olarak takip ediyor. 

İlk uygulamada Cinegy Air Pro; 10 kanalın playout işlemlerini gerçekleştirdi. Üç yıl içerisinde bu sayı 70 kanala çıktı ve neredeyse sınırsız genişletmeye olanak verdi.  

Varlık Yönetimi – Cinegy Archive geniş kapsamlı varlık yönetimi sağlıyor, çok sayıda bellek depolama platformu üzerinde içerikleri takip ediyor ve bağlantı kuruyor. Cinegy yaklaşımının avantajlarından birisi, kullanıcıların bellek deposu aygıtlarını serbestçe seçebilmeleri sayesinde önerilen performans ölçütlerini karşılayabilmeleri. ABS; şu anda Cinegy Archive yoluyla 1 petabayta yakın görüntü içeriğini yönetiyor.

ABS; varlık yönetimi ve içerik denetimi için ayrıca beş adet Cinegy Desktop uygulaması kurdu. İçerik deposundaki komutların çoğu, gerektiğinde medyayı bulan, doğrulayan ve aktaran program çizelgeleme ve playout uygulamaları yoluyla otomatikleştiriliyor. 

Dosya Çevrimi – Modern playout merkezleri için en büyük operasyonel zorluklardan birisi, bugün kullanılmakta olan çok sayıda format arasındaki çevrimlerdir. Cinegy Convert, ABS tarafından geliştirilen şablonlar temelinde metadata yönetimi, ses miksajı ve diğer görevler dahil, kayıt ve dışa aktarımlarda formatlamayı otomatikleştiriyor. Böylece operatörler dosya formatlarını dikkate almayıp arşivdeki içeriklerin erişilebilir olduğuna ve diğer servis sağlayıcılara teslim edilen işlerin doğru formatta ve doğru film müziği, altyazı dosyaları, EPG ve veritabanı metadatası eşliğinde olmasından emin olabiliyorlar. 

Grafikler – Cinegy Titler, Cinegy Air Pro içerisinde gerçek zamanlı grafikler ve logolar sağlıyor. Böylece ABS uygun olduğunda ABSolute BMS ile bütünleşme yoluyla bilgi çekerek çok katmanlı yazılar, logolar ve grafikler programlayabiliyor, izleyiciler için üstün kaliteli izleme deneyimini garantiliyor. 

Çoklu Görüntüleyici (Multiviewer) – ABS tarafından keşfedilen beklenmedik avantajlardan birisi, yazılım tanımlı ortamın içerisine çoklu görüntüleyicileri (multiviewer) bütünleştirebilme yeteneği. ABS’nin tüm medyanın doğru ve beklenen kalitede olacağından emin olması gerekiyor. Bu nedenle her bir kanal çoklu görüntüleyici (multiviewer) ekranlarında iki kez görünebiliyor; birincisi tesisten ayrılırken ve ikincisi karşılaştırma sağlamak için geri dönüş sinyali (return feed) olarak. Yedek sinyallerin de izlendiğini hesaba katılınca, master kontrol çoklu görüntüleyicilerde (multiviewer) 100’ün üzerinde görüntü kutusu oluşuyor.

Kalite konusunda bir başka özellik de; Cinegy Multiviewer, olabilecek her türlü hata ve arıza durumunda şirketleri uyarma yeteneğine sahiptir. Müşteriler potansiyel sorun eklenmiş olarak e-posta veya yazılı mesajla uyarılabiliyor.

İçerik tedarik işinin neredeyse tüm işlevlerini sağlamak için Cinegy Air Pro Bundle kurmak diğer zorlu playout kurulumlarına göre oldukça kolaydı. Patel, “Kurulum bir mühendisin ancak rüyasında görebileceği kadar kolaydı. Cinegy’nin yaklaşımı tüm süreci basitleştiriyor ve kolay anlaşılır olması işleri çok kolaylaştırıyor.

Cinegy ile Çalışmak

Patel sözlerine devam etti: “Bizim için önemli olan sadece teknoloji değil, insanlar da. Verimli şekilde çalışabileceğimiz, teknolojiyle bir sorun yaşadığımızda güvenebileceğimiz bir çözüm ortağına ihtiyacımız vardı. Bu nedenle Cinegy’yi seçtik.

Bu ilişki kesinlikle çözümü kurup ardından çekip gitmek şeklinde değil. ABS ve Cinegy, özellikle herhangi bir sorun oluşursa çok hızlı tepkiyi garantilemek için sürekli iletişim halindeler.

Müşterilerine ABSolute sistemini sağlayan ABS, yeni işlevlere gereksinim duymaya devam ediyor. ABS gereksinimlerini en iyi şekilde karşılayacağını belirlemek için Cinegy ile düzenli olarak görüşüyor. ABS Broadcast Ürün Müdürü Vikie Bennion bu konuda şunları söyledi: “ABSolute BMS ile Cinegy sistemleri arasındaki sıkı bütünleşme, pürüzsüz bir operasyon yürütmenin anahtarı. Program çizelgeleme, playout, yayın grafikleri ve uyumlaştırma konularında müşterilerimizin vizyonlarını gerçeğe dönüştürmekte Cinegy her zaman bize yardım etmeye hazır.

ABS; bu gereksinimleri karşılamak amacıyla benzersiz bir çözüm yaratmak için Cinegy Profesyonel Servis’lerini kullanıyor. Diğer konularda da, Cinegy ürün yönetim ekibi ABS’den aldığı yeni fikirleri ürün geliştirme planlarına koyuyor. Patel gurur duyarak şu yorumu yaptı: “Bugün gördüğümüz tüm güncellemeler, daha önce sahip olduğumuz fikirler!

ABS ayrıca Cinegy’nin yayın için IP bağlantısında daha geniş standartlaştırma ve gelişmeler konusunda çalışmalarından da yararlanıyor. Mükemmel bir örnek, halka açık internet üzerinde yayın kalitesinde medya taşımak için bir dizi açık kaynaklı protokoller seti olan SRT (Secure Reliable Transport). Bu da ABS ABSolute kullanıcılarına daha önce mümkün olmayan kestirilebilir kalite (QoS), gecikme ve güvenilirlikte internet iletimi sağlıyor.

Patel şunları söyledi: “Cinegy’deki en sevdiğimiz avantajlardan birisi, IP’yi bildiğimiz tüm şirketlerden daha fazla benimsemiş olması. Gelişmeye devam etmeleri, müşterilerimize ek hizmetler sağlamakta bize yardımcı oluyor.

Cinegy operasyonumuzu çok daha güçlü ve verimli hale getirdi. Artık daha az cihaz rafı kullanarak çok daha fazla kanal sağlayabiliyor ve bunu 10 kat hızlı yapabiliyoruz. ABSolute platformu ile tam bütünleşme sayesinde müşterilerimiz playout ve varlıklarını kolaylıkla denetleyebiliyorlar.

Kısacası; Cinegy bizim ne yapmaya çalıştığımızı anlıyor.

Cinegy ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için info@cinegy.com.tr adresine yazabilirsiniz veya www.cinegy.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.