Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Sony Kameralarla İnternet Bağlantılı Yapım ve Hızlı Habercilik
Sony Kameralarla İnternet Bağlantılı Yapım ve Hızlı Habercilik
26.02.2021 15:55

Stüdyo tabanlı yapım ve sahada haber ve canlı yayın arasında bazı büyük farklılıklar var. Stüdyoda tüm yapım kaynakları (kameralar, görüntü mikserleri, grafik, bellek ve kurgu sistemleri) ekip üyeleriyle aynı fiziksel mekânda, ellerinin altında bulunuyor.

Haberler ve canlı etkinlikler her yerde, her zaman olabilir. Bu nedenle sahadaki muhabirler ve kameramanlar, merkezdeki kurgu ekibinden uzaktalar. Haber öykülerini yayınlamak zamana karşı bir yarış. Ve bu da operatörler ve kameralar stüdyodan 200 km uzaklıkta olayı çekerken zor. 

Kısa süre öncesine kadar sahadan stüdyoya çekimleri ulaştırmanın tipik bir yolu, kameranın fiziksel kayıt ortamını (başlangıçta bant, daha sonra çıkarılabilen disk veya katı halli bellek kartı) taşımaktı. Bu durum, kart istasyona güvenle ulaşana dek bir öykü oluşturmaya başlayamayan kurgu ekipleri için ciddi bir engel oluşturuyor. Dahası, ekip üyeleri için fazladan yolculuk ve “ölü” zaman maliyeti, dar yapım bütçelerini zorluyor.

Son yıllarda Wi-Fi, 4G/LTE ve şimdi de 5G mobil ağlar yoluyla internet bağlantısının yaygınlaşması, haber ve canlı yapımlar için dönüştürücü olanakların yolunu açtı. Artık sahadaki kameralar ile stüdyodaki kurgu ekiplerinin fiziksel ayrımı nedeniyle kısıtlı kalmayan yayıncılar ve canlı yapım şirketleri, çekimden kurguya ve dağıtıma kadar çalışma şekillerini kesintisiz, bitişik bir gerçek zamanlı iş akışı olarak yeniden keşfedebiliyorlar. 

İnternet kullanarak kameralarını yapım altyapılarının diğer kısmına bağlayan günümüz haber kaynakları, olayları ilk yayınlayan olabiliyorlar ve daha pürüzsüz, verimli iş akışı, kolay lojistik ve düşük operasyonel maliyetlerin avantajlarından yararlanabiliyorlar. 

Kablosuz kameralarla internet bağlantılı yapım

Kameraları internete kablosuz bağlamak, haber organizasyonlarına izleyicilerin ilgisini çekmek, daha hızlı içerik yaratmak ve yapımın iş akışı verimliliğini yükseltmek için üç önemli olanak sunuyor:

İnternette görüntü akışı – Sahada çekilen yüksek kaliteli görüntüler YouTube ve Facebook gibi popüler sosyal medya platformlarında yayınlanabiliyor. Virtual Production çevrim içi anahtarlama çözümü ve Xdcam Air sistemiyle daha gelişmiş platformlar üzerinde görüntü akışı yapma kapasitesi elde ediliyor.

Dosya aktarımları – Stüdyoya yüksek çözünürlüklü ses/görüntü (AV) medya dosyalarını ve düşük çözünürlüklü proxy’leri gönderebilmek sayesinde muhabir ve kamera ekibi halen olay yerindeyken yapım ekipleri bir öykü oluşturmaya başlayabiliyorlar.

Kablosuz uzaktan kumanda ve takip – İnternet bağlantılı kameralar uzaktan denetlenebiliyor; istasyondaki bir operatör kaydı başlatıp durdurabiliyor, çekimleri izleyebiliyor, zoom ve iris gibi kamera ayarlarını yapabiliyor:

Post prodüksiyon için avantajlar

İnternet bağlantılı kameralar yayıncılar ve haber organizasyonları için daha hızlı ve verimli post prodüksiyon iş akışlarını destekliyorlar.

Program için işleri tekrar yapmak gerekmediği için kurgu hızlanıyor.

Sahadaki bir kamera üzerindeki yüksek çözünürlüklü ses/görüntü medya dosyalarına erişebilme yeteneği, bir istasyon veya post prodüksiyon tesisindeki yerel bellek alanı gereksinimlerini de azaltıyor. 

Sony İnternet Bağlantılı Kameralar

  • Küçük boyutlu PXW-Z90 kamera
  • Haber, magazin, belgesel, realite şov için PXW-Z280 ve PXW-Z190 el kameraları
  • Kurumsal ve eğitim çekimleri, TV dizileri için geniş sensörlü PXW-FX9
  • Omuz kameraları PXW-X400 PXW-Z450 PXW-Z750 kameralar

Sony yayıncıların, haber kuruluşlarının ve içerik yaratıcılarının internet bağlantılı yapım gereksinimlerini desteklemek için eksiksiz bir kablosuz bağlantıya hazır profesyonel kamera ailesine sahip. Sony avuç içi boyutlu kameralar; zengin özellikli el modelleri; ENG tarzı omuz kameraları; geniş sensörlü kameralar, etkileyici bir alan derinliği ve geniş yaratıcılık seçenekleriyle sinematik görüntü kalitesi sunuyor.

Sony kameralar 4K veya Full HD çözünürlüklü görüntüler ve yoğun canlı yayın ortamlarında telaşsız çalışma için kullanıcı dostu ergonomi sunuyorlar.

Kameraya bağlı olarak internete bağlanmanın çeşitli yöntemleri var. Bazı modellerde standart olarak Wi-Fi var. Diğerleri opsiyonel bir USB bağlantı aksesuarıyla Wi-Fi veya 4G/LTE üzerinden bağlantı sağlıyor.

Sahadan otomatik dosya yükleme

İnternet bağlantılı kameralar sayesinde istasyon operatörleri sahadaki kamerada bulunan düşük çözünürlüklü proxy ses/görüntü dosyalarına uzaktan erişebiliyorlar. Bu erişim kameramanın müdahalesini gerektirmeyen, otomatik bir süreç. Proxy’ler küçük oldukları için aktarımları çok hızlı oluyor. Böylece kurgu ekipleri çekim yapıldıktan hemen sonra proxy klipleri kullanarak bir öykü oluşturmaya başlayıp, daha sonra yüksek çözünürlüklü dosyalarla onaylayabiliyor.

Sahadan manuel dosya yükleme

Çekimden sonra kameraman yüksek çözünürlüklü ses/görüntü dosyalarını ve/veya düşük çözünürlüklü proxy dosyaları internet üzerinden FTP yoluyla istasyondaki yerel bir sunucuya manuel olarak gönderebiliyor. Operatör bu süreci akıllı telefonunda veya tabletinde Content Browser Mobile app for iOS/Android uygulamasını kullanarak yönetebiliyor. 

Canlı görüntü akışı

Günümüzün çok platformlu medya ortamı, internette haber ve canlı akış yayınlayanlara Facebook ve YouTube gibi popüler sosyal medya ağları yoluyla izleyicilerin ilgisini çekmek için ek fırsatlar sunuyor. 

İnternet bağlantılı HXR-NX80, PXW-Z90, PXW-Z190, PXW-Z280 Sony kameraları RTMPS (Real-Time Messaging Protocol Secure) standardını destekliyor. Böylece ses/görüntü medya içerikleri bir web tarayıcı veya mobil uygulama üzerinde canlı izleme için internet üzerinden şifreli bir akış olarak güvenle gönderilebiliyor. 

Tek bir internet bağlantılı kameradan kolayca canlı yayın akışı yapılabiliyor, ya da canlı çekim kameraları Sony MCX-500 yapım istasyonuyla bir araya getirilerek portatif bir pakette görüntü miks, altyazı ve ses miks işlevleri bütünleştirilebiliyor.

Sony Virtual Production hizmeti küçük ve orta ölçekte iddialı canlı internet akışı projeleri için cazip bir etkin maliyetli çözüm sunuyor. Altı adede kadar internet bağlantılı kameradan gelen gerçek zamanlı girişler, sahadaki veya merkezdeki bir operatör tarafından büyük ve pahalı bir görüntü anahtarlama masası donanımının özelliklerini taklit eden sezgisel bir dokunmatik ekran kullanılarak birleştirilebiliyor. Sony’nin güçlü QoS teknolojisi, ağ koşulları idealin altında olsa bile titreyen, donan, düşen kareler olmadan kararlı, yüksek kaliteli görüntü ve ses akışını garantiliyor. 

Bazen 100 adet internet bağlantılı kamera içeren daha büyük saha canlı yapımları, internet bağlantılı kameralar için Sony’nin bulut tabanlı denetlenen çözümü XDCAM air ve PWS-110RX1A Network RX Station ile kolayca yürütülebiliyor.

Uzaktan çalışma ve izleme

İnternete kablosuz bağlanan bir kamera, başka bir yerdeki operatör tarafından uzaktan denetlenebiliyor. Bu sayede yeni iş akışı olanaklarının yolu açılıyor; örneğin bir ekip üyesinin fiziksel olarak bulunmasının istenmediği veya pratik olmadığı kısıtlı alanlı veya hassas yerlerde kamera insansız denetlenebiliyor. 

En basit yaklaşım, bir bilgisayardan, akıllı telefondan veya tabletten tek bir aygıtın web tabanlı olarak uzaktan denetlenmesi. Uzaktan gerçekleştirilebilen kamera işlevleri arasında kaydın yanı sıra zoom, iris ve beyaz dengesi ayarları da var. 

Kamera işlevleri, kliplerin bir akıllı telefon veya tablet ekranı üzerinde kolayca izlenmelerine imkân veren Sony Content Browser Mobile uygulaması kullanılarak da denetlenebiliyor. CBM Wi-Fi yoluyla doğrudan kameraya bağlanıyor. 

Her ölçekte internet bağlantılı çözümler

İnternet bağlantılı kameralar, Sony’nin her yayıncının veya içerik yaratıcının taleplerini karşılamak için ölçeklendirilebilen eksiksiz bir yapım ekosisteminin bir unsuru. Uçtan uza Sony çözümleri çekim ve canlı yapımdan dağıtıma, medya varlık yönetimi ve arşivlemeye kadar birbirine ara bağlantılı her iş akışı gereksinimini desteklemek için kolayca özelleştirilebiliyor. 


www.sony.com.tr/pro/hub/home

En Çok Okunanlar
Dergi