Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Seslendirme Hizmetini Ajans ve Stüdyodan Almak için 5 Neden
Seslendirme Hizmetini Ajans ve Stüdyodan Almak için 5 Neden
26.04.2021 13:10

Marka, ürün veya hizmeti hedef kitleye tanıtmak, kampanyalar düzenlemek, kısaca reklamını yapmak için çeşitli yöntemlere müracaat ederiz. Bu tanıtıcı, duyuru ve reklam içeren yöntemler yayın mecralarına göre farklılıklar gösterdiği gibi aralarında etki derecelerine göre tasnif edilirler. Etkili yöntemlerden biri şüphesiz video içeriklerdir. Özellikle büyük şirket ve işletmelerin dijital dönüşüme başladığı bu dönemde ‘dijital mecra’ diye tabir ettiğimiz Youtube, Instagram, Facebook ve bunun gibi sosyal ağlarda kullanılmak üzere video içerik ihtiyacı medya üretimi sektörünün iş yükünü artırdı. Hiç şüphesiz fikir önemli hale geldi. Farklı ve sıra dışı marketing yöntemleri medya üretimi sektöründe çeşitli yöntemlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Video içerikler, marka ürün ve hizmetin hedef kitle ile olan etkileşimi açısından son derece önemli bir yöntem olarak kabul edilir. 

Video içerikleri etkili hale getirmek için satın alınan seslendirme hizmetinin payı büyüktür. Seslendirmenin, sanılanın aksine basit, kolay ve alelade bir hizmet olmadığını bilmek çok önemlidir. Seslendirme, çok iyi bir organizasyonun neticesinde oluşan bir iş olması hasebiyle ürün satar, marka ve hizmete talep artar. Seslendirme; reklam senaryosu için seçilmiş profesyonel bir seslendirme sanatçısı, son teknoloji ekipmanların ve teknolojinin kullanıldığı bir stüdyo ve en önemlisi seslendirme yönetmeninin bir ara geldiği bir organizasyondur diyebiliriz. Seslendirme sanatçısı, seslendirme yönetmeninin direktifleri doğrultusunda seslendirme yapar. Nasıl aynaya bakıp kılık ve kıyafetimizi düzeltiyorsak, seslendirme sanatçısı seslendirmedeki hatalarını ancak bir seslendirme yönetmeni ile görebilir fark edebilir. Evet, bunu ancak seslendirme yönetmeninin duyduğu tecrübe edilmiştir. Bunun için seslendirme sanatçısının iyi duyması (kulağının iyi olması), seslendirme yönetmeninden duyduğunu aynı ton ve vurguyla seslendirmesi çok önemlidir. 

Son zamanlarda evde çalışmanın yaygınlaşması ile seslendirme hizmetine merakı olanlar ve bu işi hobi olarak yapmak isteyenler, evlerine amatör mikrofon temin ederek bazı freelance websiteleri üzerinden online seslendirme adı altında seslendirme hizmeti vermeye başladılar. Elbette tecrübesi olan, seslendirme yönetmeni görmüş bir seslendirme sanatçısı için bu normal bir eylem ancak seslendirme eğitimini bile online alıp mikrofon tedarik ederek bu işi yapmak tehlike arz etmeye başladı. Çünkü freelance seslendirme meraklılarından gelen seslerin denetleyeni ve onaylayanı hiçbir liyakati olmayan markanın bir çalışanı veya temsilcisi. Bu iş şöyle ilerliyor; markadan doğrudan veya markanın iş yaptığı aracı bir ajanstan online seslendirme hizmeti veren platformdaki bir seslendirme meraklısından bir reklam metni seslendirmesi isteniyor. Seslendirme meraklısı kardeşimiz metni iyi kötü seslendiriyor ve sesi platform üzerinden markanın temsilcisine gönderiyor. Platform bu ticaretten komisyonunu alıp kenara çekiliyor. Markanın temsilcisi ağabeyimiz ‘çocuğun çok güzel sesi var’ diyor, tonlama vurgu, telaffuz hak getire. Seslendirme meraklısı kardeşimizin yaptığı seslendirmeyi markanın temsilcisi ağabeyimiz onaylıyor ve bu seslendirmeyi yayınlıyor. Seslendirme meraklısı kardeşimize geri bildirim düşüyor. ‘Ben seslendirme sanatçısıyım’. Bu yanlışın müsebbibi elbette en başta böyle bir platformda gerçek sanatçılar ile meraklıları pazarlayan online seslendirme hizmeti veren platform girişimcileri ve bu hizmeti bu tür platformlardan talep eden marka temsilcileri. Seslendirme ajansı ve seslendirme stüdyosu dışında seslendirme yönetmeni olmadan alınan seslendirme kayıtlarının markaya müspet bir faydasının olduğundan bahsedemeyiz.

Seslendirme hizmetini neden ajans ve stüdyodan almalıyız?

  1. Stüdyo ve ajanslarda seslendirme yönetmeni eşliğinde seslendirme yapılır. Seslendirmedeki tonlamalarda ve vurgularda hata olma olasılığı sıfırdır.
  2. Stüdyo ve ajanslarda son teknoloji ekipmanlar kullanılır, bu ekipmanlar güçlü bir seslendirme kaydının yapılmasını sağlar.
  3. Seslendirme sonunda yayınlayacağınız mecralarda telif ve kullanım haklarıyla ilgili seslendirme sanatçısının imzasının bulunduğu muvaffakatname alırsınız.
  4. Stüdyo ve ajanslarda edit, mix&mastering ve senkron hizmetleri verilir. Bu ek hizmetler ile kusursuz seslendirme hizmeti almış olursunuz.
  5. Stüdyoda yapılan seslendirme kaydı akustik ve ses yalıtımının yapıldığı ortamlar olduğundan verimli ve kaliteli seslendirme hizmeti almış olursunuz.

Fotoğraflar © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon
YAZAR HAKKINDA
Birol Berber
Birol Berber | BiberSA Prodüksiyon | Seslendirme Yönetmeni