Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Riedel MicroN UHD Betamobil’in UHD5 Aracında Sinyal Yönlendirme ve İşleme Sağlıyor
Riedel MicroN UHD Betamobil’in UHD5 Aracında Sinyal Yönlendirme ve İşleme Sağlıyor
30.04.2021 13:43

Berlin merkezli gelişmiş OB (dış yayın) yapım tesisleri ve hizmetleri sağlayıcı Betamobil, Avrupa’da Riedel Communications’ın yeni MediorNet MicroN UHD medya dağıtım ve işleme çözümünü satın alan son müşteri oldu. IP tabanlı operasyonlara devam eden geçişini desteklemek için Betamobil en gelişmiş OB aracına merkezi olmayan sinyal yönlendirmeyi yürütmek amacıyla 14 adet MicroN UHD aygıtı kurdu. Gelişmiş UHD yapım yetenekleriyle donattığı için OB aracının adını UHD5 olarak değiştirdi. 

Geçen yıl çıkan MicroN UHD, Riedel’in MediorNet platformuna daha fazla bant genişliği, daha fazla giriş/çıkış, daha yüksek çözünürlükler ve daha fazla sinyal işleme gücü getiren ödüllü MediorNet MicroN modüler yüksek yoğunluklu sinyal arabirimleri ailesinin son kuşak ürünü. Riedel’in sinyal taşımaya dağıtık ve yazılım tabanlı yaklaşımını yansıtan UHD5’lerdeki MicroN UHD modülleri, MicroN UHD MultiViewer App uygulaması kullanılarak çoklu görüntüleyiciler olarak yapılandırıldı. 

Betamobil Sorumlu Teknik Başkanı Thomas Busch şunları söyledi: “MicroN UHD aygıtlarını kurmadan önce görüntü yönlendirme, çoklu görüntüleyiciler ve sinyal işleme için ayrı aygıtlar kullanmak zorundaydık. OB çalışmalarımızı karmaşıklaştırmanın ötesinde, fazladan donanım, bağlantılar ve kablolar ağırlık ekliyor, çok fazla yer kaplıyordu. Gömücü ve ayırıcılar gibi bütünleşik sinyal işleme özelliklerine sahip MicroN UHD, piyasada kendi tipindeki en esnek ve ölçeklendirilebilir sistem olmakla kalmayıp, karar vermemizde önemli bir etken olan üstün bir fiyat/performans oranı sunuyor.

 MicroN UHD tabanlı sinyal yönlendirme omurgasına ek olarak Betamobil var olan bir Artist donanımıyla birlikte tamamen bütünleşik bir noktadan noktaya interkom ekosistemi oluşturmak için Riedel Bolero kablosuz interkom çözümünü seçti. Üç adede kadar Bolero anten ve sekiz kemer paketi kurabilme yeteneği kazanan Betamobil, kristal netliğinde haberleşme teknolojisini birçok tipte ve boyutta canlı etkinlikler için yapım ekiplerine kadar genişletebiliyor. 

MicroN UHD ve Bolero donanımlı UHD5, iki günlük bir konser maratonunda Berlin ile New York’taki mekanları birbirine bağlayıp Jazzfest Berlin caz festivalinin özel bir performansının televizyondan canlı yayınını sağladı. Korona virüsü krizine karşı mücadelede trans Atlantik işbirliğini vurgulamak ve Berlin ile New York’taki son teknolojili yaratıcı sahneleri kutlamak amacıyla etkinlikte art arda altı performans sergilendi. 

MediorNet’in dağıtık mimarisi İtalya Cortina d’Ampezzo’daki FIS Alpine World Ski Championships kayak şampiyonasında da çok verimli sinyal yönetimi sağladı. Burada UHD5 altı farklı yerde 50 harici giriş ve çıkış sinyalini yönetti.

Riedel Broadcast Müşteri İlişkileri Yöneticisi Tobias Claus açıkladı: “Betamobil 25 yıldır canlı etkinlik yapımı alanında önde gidiyor ve UHD5 de sadece bunun son örneği. MicroN UHD, Betamobil’in yaptığı gibi OB araç yeteneklerini HD’den UHD çözünürlüğe yükseltmeyi düşünen her türlü yapım şirketi için güçlü ama uygun fiyatlı bir çözüm sunuyor. 400G omurga bağlantısı, birbirine bağlı mimariler üzerinde sinyal dağıtımı ve UHD/4K iş akışlarında 12G-SDI desteği gibi üstün yetenekleriyle MicroN canlı etkinlik yayıncılığının geleceğini şekillendiriyor.

Riedel ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.