Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Rondo Media OB Aracında Crystal Vision M-COCO-2 Renk Düzeltici Kullanıldı
Rondo Media OB Aracında Crystal Vision M-COCO-2 Renk Düzeltici Kullanıldı
28.04.2021 00:02

Gallerli yapım şirketi Rondo Media, dış yayın ünitesinin yeteneklerini arttırmak ve yayıncılara sunabildiği hizmetleri genişletmek için Crystal Vision’ın yeni M-COCO-2 IP/SDI renk düzeltici ve legalizörünü tercih etti. M-COCO-2’nin çift kanallı olması çok görevli çalışmayı kolaylaştırıyor ve Rondo’nun tek kaynaktan iki bağımsız rengi düzeltilmiş sinyal üretmesine veya ayrı ayrı renk düzeltme ve onaylama yapmasına imkân veriyor. M-COCO-2’in çoklu format desteği sayesinde Rondo bugün onu SDI ile kullanıyorken, ileride hiçbir şeyi değiştirmeden IP ile kullanabilecek. 

Rondo Media çok sayıda Birleşik Krallık ve uluslararası yayıncıya içerik üreten, bağımsız ve birden fazla alanda çalışan bir yapım şirketi. Yapımları arasında, Galler kanalı S4C’nin yayın akışında 25 yıldır önemli bir yere sahip Rownd a Rownd dizisi var. Rondo Caernarfon ile Cardiff’te iki stüdyoya ve post prodüksiyon tesisine sahip olup, OB (Outside Broadcast) ünitesi 2018 yılında spor, müzik, konferans dahil etkinlik çekimlerinde yüksek kaliteli ve rahat bir ortam sağlamak için donatıldı.

2020 yılında Rondo OB ünitesinin yeteneklerini arttırmaya karar verdi. Yayıncılar içerik sağlayıcıların görüntü içeriklerinin EBU R103 teknik şartnamesine tam uygunluğunu garantilemelerini istedikleri için, Rondo araçta ana işlevi gerçek zamanlı bir legalizer olacak, ama gerektiğinde renk düzeltici olarak da çalışabilecek bir ürün olmasını istedi. En son teknolojiyi arayan Rondo, MARBLE-V1 medya işleme donanımı üzerinde çalışan bir yazılım uygulaması olan Crystal Vision M-COCO-2’yi seçti. Güçlü bir CPU/GPU işlemciye, hem SDI hem de 10 GbE IP ağ arabirimi bağlantılarına sahip MARBLE-V1, Vision kasaya uyan bir kart. Rondo’nun OB ünitesinde zaten bir Vision 3 kasa vardı. Görüntü DA ve ses gömücüleri barındıran kasada yedek yuvalar olduğu için, M-COCO-2 hiç fazladan yer kaplamadı, bu da OB araçları için önemli.

Rondo M-COCO-2’yi esas olarak bir legalizer olarak kullanıyor. Uygulama hem RGB hem de Y/C kırpma ve yayındaki renk gamının yasal sınırlar içerisinde kalmasını garantilemek için bir dizi RGB klip modu sunuyor. Gerektiğinde Rondo M-COCO-2’nin RGB kazanç, RGB yükseltme, YUV kazanç, YUV yükseltme, görüntü kazanç, renk kazanç, renk ton, siyah genişletme, parlaklık genişletme, RGB gamma ayarı içeren renk düzeltme araçlarını da kullanıyor. Rondo M-COCO-2’nin çift kanallı olmasını özellikle çok kullanışlı buldu, çünkü şirketin ayrı ayrı renk düzeltme ve yasaya uygunluk testi yapma, veya farklı setlerde çalışan çekim içi monitörler gibi tek bir kaynaktan iki bağımsız renk düzeltimi yapma imkânı veriyor. 

Rondo M-COCO-2’yi şu anda bir SDI sistemde kullanıyor olsa da, firmanın geleceğe uygun ve düşük maliyetli kiti satın alma amacı bugünün HD gereksinimlerini karşılarken gelecekte IP ortamlarında da çalışacak bir çözüm elde etmekti. Bu unsur, IP, SDI ya da aynı anda hem IP hem SDI ile çalışan M-COCO-2’yi ideal çözüm haline getirdi. 

Crystal Vision ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 577 23 77 numaralı telefondan Teratek’i  arayabilirsiniz.