Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Tonstudio Tessmar Stüdyosunda Sennheiser ve Neumann ile Üçüncü Boyut
Tonstudio Tessmar Stüdyosunda Sennheiser ve Neumann ile Üçüncü Boyut
24.06.2021 10:46

Tonstudio Tessmar en yüksek kaliteli ses kayıtlarının adresi. Burada Sennheiser ve Neumann firmalarından özenle seçilen en üst kalitede mikrofonlara sanatsal yaratımlar ve yenilikçi 3D kayıtlar için güvenilir araçlar ve kaynaklar olarak değer veriliyor. Bu mikrofonlar Sennheiser AMBEO Soundbar ile Neumann stüdyo monitörlerinden oluşan mükemmel kalibre edilmiş bir kurulum kullanılarak stüdyonun kendi master kayıt oluşturma sisteminin denetimli akustik ortamında etkileyici, sarıp sarmalayan ses deneyimleri için titizlikle üretildiler.

Dördün gücü: Sennheiser MKH 800 TWIN ile kare düzen

Stüdyo sahibi Karl Tessmar yenilikçi 3D ses dünyasının bir hayranı olarak bu projede TWIN Square adında dört adet Sennheiser MKH 800 TWIN kapasitif stüdyo mikrofonlu bir mikrofon grubunu seçti, tonmayster Gregor Zielinsky sistemi tasarlayıp geliştirdi.

TWIN Square grubunda hem yatay hem de dikey düzlemde çalışma süresi tabanlı bir stereo çifti ön ve arkada biçimlendirildi. Sonuç olarak ses mühendisleri arasında bilinen küp grup yaklaşımına eş, etkileyici sesler elde edildi. Bununla birlikte kare grubun yönetilmesi çok daha kolay ve sekiz veya dokuz mikrofonun küp biçiminde konumlandırıldığı küp gruplardan daha ucuz.

Tonstudio Tessmar’da TWIN Square grubunun sekiz ayrı mikrofon çıkış sinyali son değerlendirme için ayrı ayrı kaydediliyor. 3D miksler genellikle ses miksinin klasik yaklaşımıyla yapılmıyor. Karenin çıkışları nokta mikrofonlardan sinyaller eklenerek sanatsal bir yaklaşımla genişletiliyor; tamamen kare yaklaşım ise özel uygulamalar için kullanılıyor. Karenin alt seviyesi Tonstudio Tessmar’da sadece 3D için kullanılmayıp, klasik müzik kaydetmek için ana mikrofon (çalışma süresi tabanlı stereo) olarak da sık sık kullanılıyor.

Üst düzey dinleme ortamı: Auro-3D ve Dolby Atmos için Neumann stüdyo monitörleri

Stüdyonun master sistemi olarak da hizmet veren kendi 3D denetim odası, 9.1 surround (Auro-3D) ve 7.1.4 surround (Dolby Atmos) seslerin röprodüksiyonu için tasarlandı. Stüdyo monitörlerini Neumann sağladı. 3D denetim odasına kulak hizasında Recommendation ITU-775 teknik şartnamesine uygun olarak 3/2 düzeninde iki adet Neumann KH 310 üç yönlü yakın alan monitörü (LS/RS) ile üç adet Neumann KH 420 üç yükselteçli orta alanlı stüdyo monitörü (L/C/R) yerleştirildi. Bir Dolby Atmos miksi gerekirse odanın arka kısmındaki iki ek KH 310 stüdyo monitörü de kullanılıyor. Bas alanının (.1) röprodüksiyonu, üç adet güçlü Neumann KH 870 bas hoparlörü tarafından gerçekleştiriliyor.

Yaklaşık üç metre yükseğe kurulan üst hoparlör düzeyi için Tonstudio Tessmar’da Auro-3D (4 adet Neumann KH 310, dış hoparlör devresi) ve Dolby Atmos (4 adet Neumann KH 120, iç hoparlör devresi) ile bir düzenleme yapıldı.

Küçük boyutta inanılmaz ses: Sennheiser AMBEO Soundbar

3D denetim odasında Neumann stüdyo monitörlerine ek olarak yüksek kaliteli bir Sennheiser AMBEO Soundbar da var. Küçük boyutuna rağmen şaşırtıcı düzeyde güçlü 3D röprodüksiyonu sunan bu hoparlör, özellikle ev eğlencesi sektöründe 3D ses içerik röprodüksiyonu için mükemmel bir seçenek. Otomatik salon kalibrasyon sistemi, dinleme ortamına göre ses röprodüksiyonunu mükemmel şekilde ayarlıyor.

Sennheiser AMBEO Soundbar’ın devrim niteliğindeki teknolojisi, yansımaları akıllı bir şekilde kullanarak mekândaki sanal hoparlörleri konumlandırmayı mümkün kılıyor ve bu şekilde Fraunhofer Institute ile birlikte geliştirilmiş olan, tamamen bir zarf içine sarılmış dinleme ortamı yaratıyor. Dolby Atmos, DTS:X ve MPEG-H ile uyumlu olan monitörün bütünleşik Upmix Technology’si, stereo içerikleri ve 5.1 sesleri her dinleyicinin tüylerini ürpertmeyi garantileyen, heyecan verici seslere dönüştürüyor.

Sennheiser ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 293 37 50 numaralı telefondan Metan’ı arayabilirsiniz.