Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Yamaha’nın Son Ses Teknolojilerinin İçine Dalın
Yamaha’nın Son Ses Teknolojilerinin İçine Dalın
20.06.2021 11:08

Yamaha’nın çok sayıda katılımcıyı kendine çeken New Technology Showcase adlı etkinliğinde, şirketin en son profesyonel ses teknolojileri tanıtıldı. Yeni AFC Enhance ve AFC Image çepeçevre sarmalayan (immersive) ses teknolojileri, Canlı gösterileri, etkileşimli kurulumları, projeksiyon eşleştirme ve diğer tecrübeye dayalı ve deneysel etkinlikleri büyük ölçüde zenginleştiriyor. Bu gelişmelerin heyecan verici ayrıntılarını görmek için etkinliğin görüntüsü YouTube’da izlenebiliyor.

Facebook Live’da gerçekleştirilen New Technology Showcase etkinliğini Yamaha’nın Japonya merkezinden, ABD ve Avrupa araştırma geliştirme ekiplerinden, çevreleyen ses uzmanı ve hoparlör üreticisi NEXO’dan profesyonel ses uzmanlarından oluşan bir küresel ekip sundu.

Yamaha’nın etkinlikte tanıtılan yeni kuşak ağ çözümleri arasında canlı internet akışı ve televizyon yayını için en son SWX3220/2320 ST2110 uyumlu anahtarlama donanımları, ProVisionaire Control kullanılarak sabit kurulu sistemlerin bulut tabanlı uzaktan takibi ve internet yoluyla uzaktan güvenli RIVAGE PM konsoldan konsola kontrolü var.

New Technology Showcase etkinliğinin yıldızı, yeni AFC Enhance ve AFC Image oldu. 2003 yılından beri Yamaha’nın Active Field Control (AFC) sistemleri konser salonlarının, tiyatroların ve spor tesislerinin akustiklerini geliştirirken, hem izleyiciler hem de göstericiler için daha keyifli bir deneyim yaratıyor.

AFC Enhance ile AFC Image bu yaklaşımı üst düzeye taşıyor. AFC Enhance bir yerin ses yankılanmalarını yapımın kendine özgü gereksinimlerine uydurmak için elektronik olarak değiştiriyor. Ardından AFC Image bu mekânın içerisindeki ses kaynaklarının konumlarını milimetrik hassasiyetle değiştirmek için kullanılabiliyor.

Yamaha ayrıca “stüdyoyu etkinlik mekânına dönüştürme” yaklaşımı üzerinde de çalışarak, yapım öncesi ve playback iş akışlarını bütünleştiriyor ve farklı alanlara içerik uyarlamak için gereken zamanı ve çabayı azaltıyor, çepeçevre sarmalayan ses deneyiminin Yamaha RIVAGE PM, CL ve QL Serisi dijital miks sistemlerinden ve Open Sound Control (OSC) destekli üçüncü firma aygıtlarından eksiksiz olarak denetlenmesine imkân veriyor. Yamaha, NEXO ve Steinberg arasındaki işbirliğini gösteren AFC Enhance ile AFC Image, daha önce görülmemiş Canlı çevreleyen ses deneyimleri sunuyorlar.