Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Polonya Psalms of David Festivalinde Harman Çözümleri
Polonya Psalms of David Festivalinde Harman Çözümleri
20.07.2021 15:19

Polonya’daki Psalms of David Festivali’nde sosyal mesafeli izleyicilere üstün ses ve eksiksiz kapsama sağlamak için, son teknolojilerle donatılmış bir ses güçlendirme sistemi ihtiyacı vardı. ESS Audio, TJT Music ve Master-Ton, etkinlik için bir dizi JBL, Crown, Soundcraft ve BSS çözümü içeren, eksiksiz bir HARMAN Professional ses sistemi tasarladılar ve kurdular.

Polonya’nın Kolbuszowa adlı kasabasında gerçekleştirilen beşinci yıllık Psalms of David Festivali, Yahudi ve Hıristiyan kutsal kitaplarının canlı orkestra müziği eşliğinde okunmasıyla yapılan bir kutlama. Kolbuszowa spor stadyumunun ev sahipliği yaptığı açık hava etkinliğinde, Polonya’nın en büyük gençlik senfoni orkestrası Beethoven Academy Orchestra ile onlarca performans ve solo sanatçısı sahneye çıktılar. 

COVID-19 sosyal mesafe kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmak zorunda kalınan etkinlikte tüm izleyicilere her notanın net olarak ses vermesini garantilemek için organizatörler mükemmel ses kaliteli ve geniş kapsama alanlı bir ses sistemine gereksinim duydular. Bu hedeflerini gerçekleştirebilmek için ESS Audio firmasından TJT Music ve Master-Ton ile işbirliği yaparak JBL hoparlörler, Crown yükselteçler ve Soundcraft miks konsollarından oluşan güçlü bir HARMAN ses güçlendirme sistemi kurmasını istediler. 

ESS Genel Müdürü Witold Karalow şunları söyledi: “Az sayıda etkinliğin yer aldığı 2020, profesyonel ses endüstrisi için zor bir yıl oldu. Psalms of David Festival Polonya’daki en büyük gösterimizdi ve bunu başarılı olarak gerçekleştirmek zorundaydık. TJT Music ile birlikte harika bir etki bırakmak için bir JBL VTX A12 FOH sistemi kurduk. Crown yükselteçler ve Soundcraft Vi Series konsollar dahil olmak üzere HARMAN ses çözümlerinin performansı üstündü.”

Ses sisteminin merkezinde, iki tane on ikili grup olarak yan yana yerleştirilen 24 adet JBL VTX A12 hoparlör grubu (line array) vardı. Modüler tasarımı, portatifliği ve benzersiz performansı nedeniyle JBL VTX A12 turne şirketleri arasında popüler. Sekizerli iki grup şeklinde kurulan JBL VTX G28 bas hoparlörleri, insanın algılayabildiği tüm frekans aralığında ses için ek alçak uç genişleme ve gücü sağlıyor. Zeminde üst üste konabilen tasarım ve kurulumu kolaylaştıran hafif kasasıyla VTX G28, sadece bir kerelik kullanılacak festival etkinlikleri için uygun.

Sahnedeki performanslarda yüksek kaliteli ses takibi (monitör) sağlamak için ekip yakın alan sahne dolgu hoparlörleri olarak iki adet JBL V20 üç yönlü hoparlör grubu elamanı kurdu. Ayrı ayrı monitörler yerine, sanatçılara çok yakın mesafe içerisine daha küçük hoparlörler yerleştirdiler; solistlerin ve orkestra şeflerinin yakınına JBL VTX M22 sahne hoparlörleri, korolar içinse VTX F12 iki yönlü hoparlörler konumlandırıldı.

Ekip JBL hoparlörleri dahili DSP, dört adet yönlendirilebilen giriş ve AES, CobraNet, HiQnet, Ethernet, analog ses bağlantı protokolleri desteği içeren çok yönlü Crown I-Tech 4x3500HD yükselteçlerle güçlendirdi. Soundcraft Vi3000 ve Vi7000 dijital konsollar benzersiz ses kalitesiyle güçlü ve esnek miks yetenekleri sağladı. Tüm dijital ve analog girişlere sahip Soundcraft Vi3000, yayın sırasında hızlı miks ayarları sağlıyor. Soundcraft Vi7000 aynı temel üzerinde 96 KHz sinyal işleme, BSS DPR901|| Dynamic EQ ve daha fazla ses kanalı desteği sunuyor. 


HARMAN Professional ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 312 24 24 numaralı telefondan Ertekin Elektronik’i arayabilirsiniz.


 

ETİKETLER
En Çok Okunanlar
Dergi