Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > ALEXA Mini ile Çektiği Film Görüntü Yönetmeni Matteo Coco’ya Ödül Yağdırdı
ALEXA Mini ile Çektiği Film Görüntü Yönetmeni Matteo Coco’ya Ödül Yağdırdı
28.07.2021 11:44

Yönetmen Giorgio Diritti’nin ALEXA Mini ile çekilen Gizlenmek İstedim (Volevo Nascondermi) adlı filmi, Görüntü Yönetmeni Matteo Cocco’ya European Film Awards, Italian Golden Globes ve David di Donatello Awards festivallerinde ödüller getirdi. Cocco, filmdeki çalışması hakkında yorumlar yaptı.

Elio Germano, yaşamı boyunca akıl sağlığı sorunları yaşayan sanatçı Antonio Ligabue rolünde.

Neden ALEXA Mini ile çekim yapmayı tercih ettiniz?

Her zaman gerçek veya uyarlanmış ortamlarda çalıştığımız için küçük bir kamera gerekiyordu. Kamera hafifliği sayesinde her türlü konuma ve pozisyona monte edilebilecekti. Bu seçimde iş akışı yönetimi de önemli bir rol oynadı. Dijital Görüntü Teknisyenim (DIT) sette bütün malzemelerle ilgilendi, görüntülerin Roma’daki Laserfilm laboratuvarında özenle yönetilmesini takip etti.

Görüntü Yönetmeni Matteo Cocco, bir Easyrig ile ALEXA Mini’yi kullanıyor. / @Chico de Luigi

Farklı çekim koşullarında ALEXA Mini ile neler yaptınız?

ALEXA hakkında konuşması gereken doğru kişi ben olmayabilirim, çünkü her kullandığımda parçalamaya çalışıyorum! Kameralar bir mühendislik ve elektronik başyapıtı, fakat ben onları her zaman ‘mükemmel olmayan’ lenslerle kullanıp görüntüleri aşırı koşullara maruz bırakarak sınırlarını zorluyorum. Sensörün neler yakalayabileceğini hep merak ederim. Filmde bunu iyi açıklayan bir sahne var: Ligabue gece odasında ve huzursuz. Karanlıklar içinde olduğu odada bir mum yanıyor, sabit duramıyor, yeni yapılmış bir tablonun önünde ileri geri adımlarla gidip geliyor. Sette çıplak gözle çok zor bir şeyler görebiliyorsunuz ve bu atmosfer yalnız olmadığı halde oyuncumuz Elio Germano’ya yalnız hissettirebiliyor. Tamamen teknik açıdan konuşursak sorunlu bir görüntü; gürültü ve kir var ama sahne duygusal düzeyde çok iyi iş çıkarıyor.

Lens seçiminiz ve kullanımınız nasıldı?

Son yıllarda güçlü bir ilişki kurduğum kiralama firması D-Vision ile çalışıyorum. Genellikle deponun arka taraflarında kalan eski, az kullanılan lenslere olan tutkumu biliyorlar. Bazıları modern birçok lensi denedim. Kameraya eski bir Leitz serisi taktığımda âşık oldum! Bu 15mm lenslerin ALEXA sensör üzerinde yaptığı sapma, görüntünün kenarlarında güçlü bir bulanıklık yaratıyor. Bu kesinlikle bir kusur ama Giorgio ve ben buna sevindik. Bu 15mm lens filmde çok kullanıldı ve filmin görsel karakterini belirledi.

Işıkları nasıl yönettiniz?

Bu filmi gerçekçilikten daha üst bir düzeye taşımak amacıyla, ışığı vurgular yaratmak için kullandım. Doğal ve yapay ışık karışımıyla oynadım. LED veya HMI gibi modern hiçbir şey olmadan, tüm filmi akkor ampullü ışıklarla çektik.

The film tamamen akkor ampullü ışıklarla çekildi.

Hangi kamera ayarlarını kullandınız?

Aslında çok basit. Hassasiyet hep 800 ile 1000 ISO [EI] arasında oldu. Gün boyu açık havada bile çoğunlukla yüksek hassasiyetleri kullandım. ALEXA Mini zaten parlak ışıklarla ve güçlü kontrastlarla şahane performans veriyor, ama hassasiyeti yükselttiğim zaman bu parlak ışıklar çok ilginç bulduğum çeşitli tonlara büründüler. Benim açımdan çok iyi bir ölçüt olduğu için, hem açık havada hem de mekân içlerinde tüm filmi aynı 5,600 derece Kelvin renk sıcaklığıyla çektim.

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.