Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Akıllı Telefonla Çekilen Reklamda ARRI Orbiter Işığı
Akıllı Telefonla Çekilen Reklamda ARRI Orbiter Işığı
28.07.2021 13:57

Işık Şefi Jimmy Huang önemli bir markanın tamamen bir akıllı telefonla çekilen Çin piyasasına yönelik reklamında ARRI Orbiter ve diğer ARRI aydınlatma aygıtları SkyPanel ve Daylight ile çalıştı ve izlenimlerini paylaştı.

Bu görüntüde akıllı telefonların gece işlevindeki gelişmeyi göstermek için iç mekânların çoğunu gece çektik. Ortam ışığı olarak yüksek renk sıcaklıklı ışık kullandık ve set tasarımcımız düşük renk sıcaklıklı unsurlar ekledi. Bir ARRI 650 Fresnel kaynağın önünde kubbe (Dome) tipi ışık yayıcı ve ışık köprüsüyle farklı bir yansıtma panosu kullanarak, yumuşak bir ay ışığı yarattık. Işık tüpleri ve her türlü aksesuarla, elimizdeki sınırlı alanda ideal aydınlatmayı başardık.

ARRI uzmanı Martin Ma Orbiter’in işlevlerini ve nasıl kullanıldığını açıkladıktan sonra ARRI’yi ve nasıl hep ürünlerini geliştirdiğini daha iyi anladık. Orbiter, SkyPanel’den bile daha geniş bir renk gamına sahip. Her türlü optik aksesuarla kullanılabilen ışık kaynağı için bu kez kubbe tipi bir yayıcı tercih ettim. Orbiter ve Dome sayesinde pencerelerden içeri giren ay ışığı yaratmak için daha fazla ve kusursuz seçenekler elde ettim.

Jimmy Huang: “Orbiter, SkyPanel’den bile daha geniş bir renk gamına sahip ve her türlü optik aksesuarla kullanılabiliyor”.

Orbiter çok etkileyici bir yeni özelliğe sahip: renk sensörü. Sette küçük sensörüyle toplam renk sıcaklığını size söyleyebiliyor ve aydınlatmanın uyumlu görünmesi için kendini doğru renk sıcaklığına ayarlıyor. Bugünlerde verimlilik çok önemli olduğu için bunun büyük yardımı dokunuyor. Kablosuz DMX’in renk sıcaklığını, parlaklığı ve özel aydınlatma efektlerini denetleyebilmesi, ışıkları ayarlarken çok miktarda zaman kazandırıyor ve daha iyi çekimler yapmak için zaman bırakıyor.

Gerçekçi bir görünüm istediğimiz için tüm sahneler stüdyoda değil gerçek mekânlarda çekildi. Bu durum özellikle mağara sahnesi olmak üzere tüm teknik birimler için engeller yarattı. Mağaraya gitmek için dağlarda 1,000 metreye yakın yürüdük. Klasik ışıkların gerektirdiği çok miktarda elektrik enerjisini mağaraya taşımak imkânsız, ama yeni teknoloji sayesinde aydınlatma aygıtları eskisinden epey farklı. Tamamen LED ışıkları tercih ettim. Mağaranın içinde yumuşak ortam ışığı için seçimim yine Dome oldu. Bu düşük düzeyli aydınlatma koşullarında konunun yüzünü aydınlatmak ve vurgulamak için Octagon Softbox ile birlikte SkyPanel ekledim. Çekime biraz derinlik eklemek için, tepedeki küçük deliklerden güneş ışığı giriyormuş gibi iki parlak ışık yarattık.

Jimmy Huang: “Mağaranın içinde yumuşak ortam ışığı için seçimim yine Dome oldu”.

Klasik LED lambalara göre Orbiter kullanıcı arayüzü bakımından daha kolay kullanımlı ve sade. Birlikte birçok optik aksesuar kullanılabildiği için çok çeşitli aydınlatma efektleri elde edilebiliyor. Sadece yumuşak ışık veren SkyPanel’den farklı olarak, Orbiter daha fazla seçenek sunuyor. Benim kişisel alışkanlığım, bir yansıtma panosuyla birlikte Fresnel ışık kullanmak. Orbiter’e optik aksesuarlar ekleyerek Fresnel haline getirebilirsiniz. Geçmişte sadece parlak, güçlü, odaklı ve keskin gölgeli ışıkların (hard light) renk sıcaklıkları ayarlanabiliyordu, fakat bugün bu renkli ışıklarla da yapılabiliyor. Yakında ışık şeflerinin daha ilginç sahneler yaratabilmeleri için daha fazla seçenek sağlayacak daha çok aksesuarın çıkacağını düşünüyorum.

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.


Fotoğraflar: Jimmy Studio Photography