Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > grandMA3 Aydınlatma Denetim Platformu İçin Büyük Yolculuk
grandMA3 Aydınlatma Denetim Platformu İçin Büyük Yolculuk
25.09.2021 18:08

Çin’in başkenti Pekin’deki Ulusal Stadyumda üç bini hareketli ışık olan dört binden fazla aydınlatma aygıtı ve yaklaşık 90,000 değişkenin kullanıldığı, binlerce kişinin rol aldığı, Çin Komünist Partisi’nin yüzüncü yılı kutlamalarının bir parçası olan dev etkinlikte bir grandMA3 kontrol sistemi tercih edildi. 

Büyük Yolculuk adı verilen bu 4 bölümlük, özel bir kurulun yürüttüğü destansı gösterinin yönetmeni Chen Weiye ile görsel yönetmeni Sha Xiaolan, sahne tasarımcısı Sun Tianwei ile yakın işbirliği içerisinde çalıştılar ve başkanlığını Wu Guoqiang ile Wang Xinglei’nin üstlendiği tüm aydınlatma tasarım ekibinin yardımcılığını Du Zibin, Zhang Shuaishuai, Wang Wei, Hou Xin ve Liu Chongzhi yaptılar.

Birçok ulusal gösteri ve etkinlikte çalışan Çin’in en iyi aydınlatma tasarımcılarından Sha Xiaolan, denetim için grandMA3 konsol kullanılması kararının arkasındaki kişi oldu. 

“Kuş Yuvası” olarak adlandırılan ünlü stadyumun yarısının sahne olarak kullanıldığı bu üst düzey gala gösterisinin aydınlatma sisteminin kalbinde, tamamı grandMA3 yazılımını çalıştıran beş adet büyük boy grandMA3 konsol, bir grandMA3 ışık ve bir grandMA3 genişletme donanımından yararlanıldı. Uzun kenarlardan biri boyunca dev bir görüntü ekranı kuruldu ve gösteride iki adet oval şekilli döner platform dahil çok sayıda otomatik manzaralı sahne elamanı kullanıldı. Çin Lideri Xi Jinping dahil olmak üzere 20,000 özel konuk davet edilen dev gösteri, ulusal televizyonda canlı yayınlandı.

grandMA3 ağında altı adet grandMA3 sinyal işleme birimi XL ve MA Net3 protokolünün iletimi için Gigabit çekirdek anahtarlardan da yararlanıldı. Bir halka (ring)  ağ yoluyla bağlanan 29 adet uç anahtar, sACN ve 70 adet 4 portlu DMX kod çözücü ağlara iletim gerçekleştirdi.

grandMA3 birçok nedenle seçildi. Elbette listenin en başında bu derece çok sayıda aydınlatma aygıtını denetlemek için gereken güç, esneklik ve geniş kanal kapasitesi geliyordu. grandMA3 tek oturumda bu kadar sayı ve miktarda veri ve lojistiği güvenle ve kararlı bir şekilde yönetip işleyebilecek güçte. 

grandMA3’ün çok kullanıcılı ortam olanakları sayesinde Sha Xiaolan’ın yetenekli aydınlatma programlama ekibi gösterinin farklı kısımlarını ve aydınlatmanın çeşitli fiziksel bölgelerini incelikle ve ustalıkla yönetmek üzerinde hem ayrı ayrı hem de aynı anda çalışabildiler. Gösteriye katkıda bulunan üstün yaratıcı sonuçları oluşturmak için zaman baskısı altında stadyumda çalışan herkes için önemli olan iş akışını kolaylaştırıp hızlandırabildiler, verimli hale getirdiler.

Gösterinin farklı görsel unsurlarını mükemmelleştirmek için stadyumda altı hafta harcandı, bunun 20 günü sadece aydınlatmaya ayrıldı. Işıklandırma ekibinin işinin çoğu, stadyumda tüm teknik altyapı tamamlandığında, gösteriden yaklaşık bir buçuk ay önce tamamlanmıştı.

grandMA3 konsolun Scribbles adlı özelliği, nesneleri ve sahnedekileri etiketlendirmek için yoğun olarak kullanıldı. Bu çok yönlü seçenek, Çince karakterleri ve diğer simge heceli dilleri çizmeyi kolaylaştırıyor.

Program ekibinin sevdiği diğer bir grandMA3 özelliği Gesture Control, ekran ile komut alanı arasında sürekli geçiş yapma gereksinimini ortadan kaldırıyor. Ekip efektler içinse Phaser kullanabilmekten memnun kaldı.

Bu ekibin grandMA3 kontrol kurulumunu ilk kullandığı gösteri oldu. Yetenekleri ve sistem mimarisi anlayışları, bu grandMA2 deneyimli program yapımcılarının bilgilerini grandMA3 platformuna yansıtmaları sonucunda kolaylık ve hıza yansıdı. 

Büyük Yolculuk gösterisinin yapımında görevli tüm disiplinlere yayılan yaratıcı ve teknik ekiplerin ana görevi, kutlama için gerçekten eşsiz bir performans sunarken, aynı zamanda ayrıntılı ve kapsamlı bir öykü anlatmaktı.

MA Lighting ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan Asimetrik’i arayabilirsiniz.