Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Primestream Xchange Güncellemesi Haber ve Spor Operasyonlarını Hızlandırıyor
Primestream Xchange Güncellemesi Haber ve Spor Operasyonlarını Hızlandırıyor
25.09.2021 18:10

Primestream ödüllü Xchange medya varlık yönetim (MAM) platformu için yeni kayıt erişim yetenekleri sunuyor. Xchange artık içerik kaydedilmekte iken canlı yayın sinyallerinden “büyüyen dosyalara” erişebiliyor ve günlük kayıtlarını (log) tutabiliyor, böylece haber ve spor yapımcıları, yönetmenler, kurgu uzmanları için güçlü yeni verimlilikler yaratıyor.

Günümüzde birçok yayıncı canlı sinyalleri kaydetmek için bir araca sahipken, diğerleri medyayı yönetebilen bir platforma sahip olabiliyorlar. Fakat dosya tabanlı iş akışları ile sinyal tabanlı mimariyi birleştiren az sayıda çözüm var. 

Primestream Müşteri Başarı Müdürü Felipe Gonzales şunları söyledi: “Bizim Xchange çözümümüz, yazılım, donanım, insanlar ve gelişmiş iş akışlarını bir araya getiren güçlü bir otomasyon yazılımıyla tam da bunu yapıyor. Bu da medya uzmanlarına akıllı iş akışlarına sahip çözümler yaratma, isteğe göre düzenleme ve bunu zamanla gereksinimleri değiştikçe yapabilme esnekliği sunarak, operasyonları etkin bir şekilde geleceğe uyumlu hale getiriyor.

Web tabanlı, kurumsal kullanıma hazır bir MAM (Media Asset Management) platformu olan Xchange bugünün ve yarının uzaktan çalışılan medya iş akışlarına çok uygun olduğu için, ekiplere kritik içeriklere evrensel erişme ve istedikleri her yerden işbirliği ve katkı yapma imkânı veriyor. Xchange her zaman dosya tabanlı içerik kaydetme yeteneğine sahip olsa da, yapımcılar önceden Xchange içerisindeki içeriğe erişmeden önce tüm programın kaydedilip kodlanmasını beklemek zorundaydılar.

Aksine, yeni Xchange kayıt erişim özelliği muhabirlere, kurgu uzmanlarına, yönetmen yardımcılarına, yapımcılara SDI veya IP tabanlı operasyonlarda canlı içerik kaydedilmekteyken gerçek zamanda programın bir kaba kurgusuna başlama ve o sekansı hemen yayına aktarma imkânı veriyor. Operatör, Xchange içerisinde bir canlı klipi gözden geçirebiliyor ve ilginç kısımlarının başlangıç ve bitiş noktalarını işaretlemek için çizelge akış araçlarını kullanabiliyor ve ilgili içeriğin aranmasını ve bulunup getirilmesini kolaylaştırmak için açıklayıcı komutlar içeren üstveriler ekleyebiliyorlar. Örneğin, bir spor yayını sırasında sıra dışı bir an oluştuğunda bir yapımcı maçın ilgili kliplerini bir araya getirerek bir sekans oluşturup hemen yayına gönderebiliyor.

Canlı bir etkinlik yayınına hız ve renk katmanın yanı sıra, Xchange’in kaydedilmekte olan dosyalara kayıt erişim yeteneği de post prodüksiyona yeni verimlilikler getiriyor. Yapımcı kaba kurguyu biçimlendirdikten sonra, daha sonraya çizelgelenmiş bir programda kullanılmak üzere geçişler ve grafikler eklemek gibi daha fazla zenginleştirme ve rötuş için bir kurgu uzmanına verilebiliyor. Yapımcı tarafından kaba kurgu için daha önce saklanmış kurgu, paylaşımlı Xchange ortamında çalışmakta olan kurgu uzmanları tarafından hemen erişilip kullanılabilir hale geldiği için, kurgu yığınları ortadan kalkıyor ve uzaktan işbirliği kolaylaşıyor. Xchange, Adobe Premiere Pro ve Apple Final Cut Pro gibi popüler NLE araçlarıyla kusursuz bütünleşiyor.

Xchange içerik dağıtım ağlarıyla ve yüzden fazla diğer üçüncü firma sağlayıcılarla bütünleşebildiği için maksimum MAM esnekliği sağlıyor. Bu sayede medya operasyonları maksimum sayıda içerik sağlayıcıya ve iş akışına bağlantı kurabiliyor ve içerikler popüler OTT platformlarına güvenli ve gerçek zamanda dağıtılabiliyor.

Medya sektörünün diğer aktörleri gibi haber ve spor yayıncılarının da ekiplerini korumak ve korona virüsünün yayılmasını kontrol altına almak için uzaktan yapım iş akışlarını benimsemeleri gerekiyor. Önemli haberler gelmeye devam ediyor ve spor hayranları her zamankinden daha hızlı canlı içerik istiyorlar.

Primestream çözümleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 474 09 27 numaralı telefondan Orsatek’i arayabilirsiniz.