Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > FOX Sports MLB HDR 5G Canlı Drone Yayınında LiveU Teknolojisi
FOX Sports MLB HDR 5G Canlı Drone Yayınında LiveU Teknolojisi
25.09.2021 19:54

FOX Sports tarafından yapımı gerçekleştirilen MLB at Field of Dreams Game yayınındaki MLB maçları, Universal Pictures’ın ünlü klasik sinema şaheserlerinden aşağı kalmayan kaliteyle canlı sporun heyecanını yaşattı. FOX Sports yapım ekibi küresel çapta izleyicilere benzersiz bir deneyim yaşatmak için her şeyi yaptı. Canlı yapımda önemli rol oynayan LiveU ile T-Mobile, LiveU’nun LU800 saha yapım ünitesi ve bir LiveU 5G modemle tek bir 5G SIM kart kullanarak T-Mobile’ın 5G ağı üzerinde iki adet havadan yapım drone aracının HDR görüntü çıkışı vermesini sağladılar.

FOX Sports Saha Operasyonları ve Mühendislik Başkan Yardımcısı Brad Cheney şunları söyledi: “MLB at Field of Dreams Game yayınında özel canlı yapımın bütünleşik bir parçası olan HDR drone yayını için T-Mobile ve LiveU ile işbirliği yaptık. LU800 içerisinde tek bir 5G SIM kart kullanarak T-Mobile 5G ağından aldığımız güç beklentilerimizi aştı ve yayınımızın güvenilir bir parçası oldu. Havadaki ve hareket eden kameralardan gelen harika görüntüler, özel bir canlı program yayınlayabilmemizi sağladı.

Etkinlikte birçok ilk yaşandı; örneğin Iowa’dan ilk MLB maçı yayınlandı ve ilk kez MLB maçları havadan yapım drone araçları kullanılarak HDR formatında yapıldı.

LiveU Amerika Satış Başkan Yardımcısı Mike Savello açıkladı: “Bu kadar unutulmaz bir etkinliğe teknoloji desteği verecek olmaktan heyecan duyduk. Iowa’daki saha gibi uzak bir yerden canlı içerik yapan bir ekip için bağlantı her zaman sorun oluşturabilir. Yüksek kaliteli drone çekimlerini yayınlamak için T-Mobile 5G ağı ve LiveU 5G modemiyle desteklediğimiz LU800 kusursuz bir performans sergiledi. Bu teknoloji sayesinde FOX Sports görüntüleri dünyaya hızla yayınladı.

T-Mobile Teknoloji Ekosistemi Geliştirme Başkan Yardımcısı Bryan Fries yorum yaptı: “5G drone’lar bizi dünyaya yeni ve daha iyi yollarla bağlıyor, spor hayranlarını sahadaki canlı maçlara hiç olmadığı kadar yaklaştırıyor. 5G teknolojisinin ultra yüksek hızlarıyla büyük miktarlarda veriler sahadaki olay ile drone arasında hızla aktarılabiliyor, bu sayede spor hayranlarına gerçek zamanlı görüntüler ulaştırılabiliyor.

FOX Sports yapım iş akışı

Her birinin içerisinde iki adet 5G SIM kart olan iki tane LU800 saha ünitesi drone araçlarına bağlanarak, yapım tırına görüntü akışı gerçekleştirdi. Ayrıca ikincil iletim için iki tane LU800 saha ünitesi de kullanıldı ve iki adet LU300 HEVC saha ünitesi canlı görüntüleri şirketin bulut görüntü yönetim ve dağıtım çözümü LiveU Matrix yoluyla FOX News ve FOX alt kuruluşlarına dağıttı. 

Cheney sözlerini şöyle tamamladı: “LiveU, iş akışımızın bir parçası. Bir eklenti değil. Tüm MLB maçlarının ikincil iletim yolu için LiveU birleşik hücresel çözümlerini kullanıyoruz. MLB at Field of Dreams Game yapımı gelecekteki özel etkinlikler için çıtayı yükseltti. Yayınlarımıza drone ve diğer yeni teknolojileri katmaktan heyecan duyuyoruz.

LiveU ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.