Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Blackmagic Design Yeni Hyperdeck Studio’yu Duyurdu
Blackmagic Design Yeni Hyperdeck Studio’yu Duyurdu
25.09.2021 21:01

Blackmagic Design; daha iyi bir tasarım, iyileştirilmiş kodekler ve daha fazla kayıt ortamı için destek getiren HyperDeck Studio modellerinin yeni bir serisini duyurdu. Artık tüm modeller; H.264, ProRes ve DNx dosyalarının kayıt ve oynatımının yanı sıra, PCM veya AAC sesi destekler. Tüm modeller SD ve UHS-II kartları desteklerken, Pro modelleri de ek SSD desteği ekler.

HyperDeck Studio, yayın kalitesindeki video dosyalarının doğrudan SD kartlara ve SSD’lere kaydedilmesini sağlar. Tüm modeller; PCM veya AAC ses ile H.264, Apple ProRes veya DNxHD dosyalarına kaydı destekler. Ayrıca 4K modeli, H.265 dosyaları da destekler. Kaynakların ayrı ayrı kaydedildiği ISO kaydı için, yerleşik zaman kodu ve birkaç cihazı senkronize etmeye yarayan referans üreteçleri bile var. Tüm bu güçlü özellikleri, HyperDeck Studio’yu yayın, canlı prodüksiyon ve çok ekranlı dijital tabelalar için mükemmel yapar.

4 farklı modeliyle HyperDeck Studio, her tür iş için mükemmeldir. 3G-SDI tabanlı HD Mini modeli; H.264, ProRes veya DNxHD dosyaları 1080p60’a kadar SD ve HD formatlarda, SD kartlara, UHS-II kartlara veya harici USB disklere kaydeder ve oynatır. Daha büyük HD Plus modeli; daha iyi aktarım kontrolleri, ön panel kulaklık ve hoparlör, 6G-SDI fill ve key çıkışı, SDI görüntüleme ve 1080p60’a kadar H.264 veya 2160p30’a kadar ProRes ve DNxHD kayıt sunar. Bir raf birimi boyutundaki HD Pro modeli HD Plus ile aynıdır; fakat 2 SSD yuvası ve kavramalı metal arama kadranı da vardır. Çok güçlü 4K Pro modeli; SD, HD ve 2160p60’a kadar Ultra HD formatları; H.264, H.265, ProRes veya DNx dosyalarına kaydeder.

HyperDeck Studio; yavaş sarım, hızlı sarım ve baştan sona sarım için bir arama kadranı gibi klasik yayın deck’i tarzında aktarım kontrollerine sahiptir. LCD ekranda; video için denetlemeyle birlikte teknik doğruluktaki VU veya PPM ölçümleri olarak seçilebilen ses seviyesi göstergeleri bulunur. Tanıdık VTR tarzı kontrollerle dahili LCD ekranın bileşimi, HyperDeck Studio’nun kullanımını daha hızlı ve öğrenmesini çok kolay hale getiriyor.

Tüm HyperDeck Studio modelleri, yaygın SD ve UHS-II kartlara kaydı desteklediğinden, pahalı özel ortamlara ihtiyaç olmaz. Bununla birlikte, Pro modelleri iki SSD yuvasına da sahiptir, yani iki farklı tür ortam kullanılabilir. Üstelik, kayıt için harici USB diskler bile kullanılabilir. 

Tüm HyperDeck Studio modelleri, aralıksız kayıt için çift ortam yuvasına sahiptir. Kaydı yapan kart dolunca, kayıt otomatik olarak diğer kartta devam eder. Uzun süreli canlı etkinliklerin çekimi için idealdir, çünkü kayıt diğer kartta devam ederken, dolan kart boş bir kartla değiştirilebilir.

HyperDeck, günümüzde kullanılan en popüler kodekleri destekler. Tüm modeller, DNx ve ProRes dosya formatını dahil eder. Ancak tüm modeller; NTSC, PAL, 720p, 1080p ve gerçek 1080i geçmeli formatlarda kayıt yaparken, tam 10 bit 4:2:2’ye kadar kalite seviyelerinde H.264 de içerir. 4K modeli, Ultra HD kayıt yaparken H.265’i ekler. 

Farklı bilgisayar yazılımlarıyla uyumluluk için HyperDeck Studio, USB bağlantısını kullanarak web kamerası gibi sinyal gönderir. Bilgisayarda HyperDeck’in sıradan bir web kamerası olduğuna dair bir algı oluşturulur, ancak aslında, yayın kalitesinde bir video kaynağıdır. HyperDeck Studio’nun USB web kamerası özelliği; Zoom, Microsoft Teams ve Skype dahil olmak üzere birçok video uygulamasıyla çalışır veya Open Broadcaster, XSplit Broadcaster ve benzeri yazılımlarla canlı internet yayını yapılır.

Gelişmiş HDR standartları için destek ile, kullanıcılar en yeni uzun metraj film iş akışlarına hazır olurlar. Kaydederken, SDI ve HDMI girişleri de HDR video standartlarını otomatik olarak tespit eder ve doğru HDR bilgileriyle dosyaları etiketler. 

HyperDeck Studio, 16 kanala kadar kayıt için profesyonel çok kanallı SDI ses dahil eder. SDI görüntüleme durum katmanı üzerinde, fazladan alan bulunur. 

Tüm modellerde yerleşik bir zaman kodu ve senkron üreteci olmasıyla, dijital tabelalar veya çok kanallı kayıt için birkaç ünite kullanılabilir. Her HyperDeck’te, referans ve zaman kodu için dahili senkronizasyon ve zaman kodu üreteç sinyallerinin gönderildiği, özel çıkışlar vardır. 

HyperDeck Studio, nerdeyse tüm post prodüksiyon yazılımlarıyla uyumlu dosyalar kaydeder. Ayrıca, H.264’te kayıt yapılırsa HyperDeck Studio’dan; YouTube, Facebook, Vimeo, Twitter ve benzeri internet yayın servislerine dosyalar doğrudan yüklenebilir! DaVinci Resolve, Apple Final Cut Pro, Adobe Premiere Pro veya Avid Media Composer gibi popüler kurgulama yazılımları kullanılabilir, çünkü HyperDeck post prodüksiyonda kullanılan dosya formatlarının aynısını kullanır. Fusion ve Adobe After Effects gibi VFX yazılımları da bu dosyalarla çalışır. 

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.