Reklamı Kapat
Anasayfa > Ürünler > Calrec Type R IP Tabanlı Radyo Sistemi
Calrec Type R IP Tabanlı Radyo Sistemi
18.10.2021 10:22

İnternet akışlı hizmetlerdeki artış ve dinleyicilerin ilgisini çekme rekabeti, radyo piyasasını dinleyicileriyle etkileşime girmek için yenilikçi yollar aramaya zorluyor. Modern radyo istasyonları farklı hedef kitlelerle iletişim kurmak için birden fazla şekilde çalışmaları gerektiğini fark ediyorlar. Dinleyicilerle dinamik olarak etkileşime girme esnekliği, hem radyo istasyonları, hem de reklam verenler ve hissedarlar için fırsatlar sunuyor.

Hem geleneksel hem de internet akışlı yayın yapan istasyonların bu evirilen piyasada etkin rekabet edebilmeleri için, sadece yayıncının değil her bir sunucunun da programı istediği gibi sunmasına imkan veren bir ürün gerekiyor. 50 yılı aşkın yayın deneyimine sahip Calrec Audio burada devreye giriyor. Calrec ihtiyaçlarını tam olarak anlayabilmek için her zaman müşterilerle ve son kullanıcılarla yakın işbirliği içerisinde çalıştı. 2016 yılında Type R geliştirilme aşamasında iken birçok radyo istasyonunu ziyaret etti ve iş akışlarını anlamak için çok sayıda mühendisle ve radyo uzmanıyla görüştü.

Calrec bir süredir uzak kaldığı radyo piyasasına dünyanın her yerindeki, her türlü radyo istasyonu için tasarladığı tam geliştirilmiş Type R ile yeniden dönüş yapıyor. Endüstrideki IP tabanlı sistemlere geçiş ve diğer değişimler, Type R’nin tasarımında etkili oldu. AES67 uyumlu ses taşıyan Type R, AoIP ortamlarının gelecekteki taleplerini karşılayacak biçimde donatıldı; endüstri standardı NMOS tespit ve denetimini yapabiliyor ve karşılıklı çalışma uyumluluğuna gidişi hızlandırmak için tesisin mevcut olan IP altyapısından yararlanıyor. 

Ana zorluk, küçük basit çözümlerden büyük karmaşık ağlara kadar birçok iş akışında çalışabilecek bir çözümün içerisinde şekillendirilebilecek bir ürün yaratmaktı. Televizyon gibi radyoda da her istasyonun farklı bir şekilde çalıştığı apaçık görülür hale geldi. Her şeyden önemlisi, programlar arasında işler çok farklı olabiliyor. Calrec çeşitli dev ve karmaşık ortamlarda çalışabilecek, ama sade ve kolay kullanımlı olacak bir şey tasarlamak istedi.

Calrec sistemi yapılandırılabilen ve modüler bir çözüm olduğu için, istasyonun ve sunucunun gereksinimlerine göre düzenlenebiliyor. Yazılım panelleri ve kullanıcı tarafından belirlenen unsurlar yapılandırılıp teknik mühendis tarafından kesinleştirildikten sonra, sade GUI (grafik kullanıcı arayüzü) sayesinde Type R ile çalışmak çok kolay. Programlar arasında farklı kurulum ayarları hızla yüklenebildiği için, herkes rahatça çalışabiliyor. Yazılım panelleri, her bir kontrol düzeyine kadar operatörün görmek istediklerini tam olarak verecek biçimde düzenlenebiliyor. 

Type R operatörlere çok sade bir kullanıcı arayüzü, karmaşık uygulamalara ise eksiksiz bir yapım konsolunda gereken tüm kontrolleri sunuyor. Modern ve müşteriye odaklı radyo yayın konsolu Type R, bir istasyonun gereksinimleri değiştikçe bunlara uyarlanabiliyor ve ağlar ve kontrol protokolleri üzerinde kişisel tercihlere göre kolayca düzenlenebiliyor. Type R sadece istasyonların değişen taleplere ayak uydurmaların garantilemekle kalmayıp, dinleyicilerine yeni ve yenilikçi programlar sunması için olanaklar da sunuyor. 

Radyo istasyonları için asıl sorun, dinleyicileriyle daha kişisel olarak bağlantı kurabilmek. Dinleyicilerle sosyal medya, telefon araması ve görsel radyo ile dinamik etkileşim, radyo istasyonlarının giderek artan internet ses akışlı radyolarla rekabet edebilmesini sağlıyor. Radyo sunucuları dinleyiciler için önemli bir cazibe merkezi, ve çalışma ortamını yapılandırıp düzenleyebilme olanağı, sunucuların programlarını benzersiz hale getirmeye odaklanmalarına imkan veriyor. 

Type R hem donanım hem yazılım unsurları uyarlanabilir ve genişletilebilir olarak tasarlandı ve gelecekte de gelişmeler devam edecek. Endüstriden ilk gelen tepkiler son derece olumlu. 


Ürün Type R IP Tabanlı Radyo Sistemi
Marka Calrec
Firma Asimetrik
Telefon 0212 212 80 75
Web www.asimetrik.com.tr

En Çok Görüntülenenler
Dergi