Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony Mikrofonlar, City of Birmingham Senfoni Orkestrası’nı Yüksek Çözünürlüklü Ses Kalitesinde Kaydetti
Sony Mikrofonlar, City of Birmingham Senfoni Orkestrası’nı Yüksek Çözünürlüklü Ses Kalitesinde Kaydetti
23.10.2021 17:15

On beş Sony mikrofon, Deutsche Grammophon’un çok kanallı orkestra kaydında Birmingham Senfoni Salonu’nun etkileyici akustiklerinin aslına sadık şekilde üretilmesine yardımcı oldu.

Zorluk

  • Birmingham Senfoni Salonu’nda Deutsche Grammophon’un yüksek çözünürlüklü kaydı
  • Ses uzmanı Production & Touring Ltd, 96 kHz kayıt için olağanüstü ayrıntılar yakalayabilecek, çok mikrofonlu bir çözüm istiyordu

Çözüm

  • Beş Sony C-100 çift kapsüllü kondansatörlü mikrofon
  • Dört ECM-100N çok yönlü elektret kondansatörlü mikrofon
  • Altı ECM-100U tek yönlü elektret kondansatörlü mikrofon

Sonuç

  • Orkestra enstrümanı kaynakları, son derece şeffaf, renksiz ses kalitesiyle kaydedildi 
  • Dünyanın en incelikli akustik alanlarından birinde alan ve atmosferin doğru üretimi

Dünyanın en incelikli ses sağlayan konser salonlarından biri

Birleşik Krallık Birmingham’daki 2260 kişilik Senfoni Salonu, dünyanın en incelikli ses sağlayan konser salonlarından biri olarak kabul ediliyor. City of Birmingham Senfoni Orkestrası’na (CBSO) da ev sahipliği yapan salon, BK dinleyicilerine ve uluslararası dinleyicilere yılda 150’nin üzerinde konser veriyor. Salonun muhteşem akustiği, CBSO Müzik Yönetmeni Mirga Gražinytė-Tyla tarafından yönetilen Deutsche Grammophon’un kaydında sergilendi. Yüksek Çözünürlüklü Ses kalitesinde 96 kHz’de çekilen, çok kanallı kayıt canlı etkinlik uzmanı Production & Touring Ltd. tarafından denetlendi.

Doğal, şeffaf, renksiz ses

Proje için Production & Touring Ltd şirketine toplam on beş Sony mikrofon sağlayan Karno Sound’un ses uzmanlarından biri olan Sam North şöyle anlatıyor: “Kaydın sesinin yaklaşık %80’i, rafine edilmiş üçgen ‘Decca Tree’ formasyonunda, orkestra şefinin üzerine asılmış çok yönlü mikrofonlara aitti. Bunlar, tek enstrüman kaynaklarındaki spot mikrofonlarla tamamlandı.

Kayıt Mühendisi Jamie Hickey, “Sony mikrofonlar açısından, beş C-100, dört ECM-100N ve altı ECM-100U kullanıyorduk,” diyor. “Şu anda elimizdeki kombinasyon, elde etmek istediklerimiz açısından olağanüstü bir iş çıkarıyor. Hepsinden çok memnunuz. Çok doğal bir ses veriyor. Olanların dürüst bir yorumu. Renklendirme yok: çok şeffaf bir mikrofon koleksiyonu. Duyan herkesin ilk söylediği şey ‘vay be, olağanüstü bir ses,’ oluyor.

Alan algısı oluşturmak

Production & Touring Ltd. ile birlikte CBSO Konser Dizisi ve Deutsche Grammophon kayıtlarında Kayıt Prodüktörü olan Andy Guthrie, “Bu proje için, muhteşem ve çok tecrübeli bir mühendis olan Ian Barfoot’a başvurduk,” diyor. “Ian, anında salondaki alan algısını ve orada bulunmanın verdiği hissi ama gerçekten düşük frekansların sıcaklık hissinden gelen o duygusal içerikleri, orada hissettiğiniz alan algısını ayrıntılı olarak gerçekten anlayabildi. Ayrıca bu kayıt, 96 kHz bir kayıttı, yani çok önemli olan bir başka şey de Yüksek Çözünürlüklü kayıt yapabilmek, bizim duyamadığımız frekansları yakalayabilmek ama sesin tecrübe edilişi üzerinde etki sahibi olabilmekti.

Başka mikrofonların yarışamayacağı ayrıntılar

Ian, “Sony mikrofonları seçerken, birçok mikrofonda olmayan bir ayrıntı seviyeleri olduğunu gördük,” diye belirtiyor. “Aslında bazı ayrıntılar bizi hayrete düşürdü: pek beklemediğimiz şeyleri duyuyorduk.

Andy, “Ayrıntı, ‘aa, bakın herkes ne kadar yetenekli,’ demekten ibaret değil,” diye belirtiyor. “Aynı zamanda şunları da söylemek: ‘bu nefes şurada oldu’ veya ‘şu yaylılar tam olarak birlikte başlamadı’. Yani isterseniz insani ayrıntılar da diyebiliriz, dinleyicileri bir performansa ve bir kayda bağlayan bunlardır: ve bizim yakalamak istediğimiz de bu ayrıntılar. Sony mikrofonların bize kazandırdığı ayrıntılardı: Sony mikrofonların gerçek gücü, bazı ayrıntıları yakalayabilmekti.

Ian, “Enstrümanlardan bireysel olarak gelen ton ve tınıda gerçekten daha fazla çeşitlilik gördük,” diye onaylıyor. “Bu durum, sadece Yüksek Çözünürlüklü kayıtlarda fark edilebiliyor ve bence Sony mikrofonlar bu konuda çok ama çok iyi.