Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Yeni Leitz Cine Tam Kare Prime Lensler
Yeni Leitz Cine Tam Kare Prime Lensler
21.10.2021 16:56

Almanya’nın Wetzlar kentindeki sinema ve televizyon sektörüne yönelik yüksek kaliteli lens üreticisi Ernst Leitz Wetzlar, yeni Leitz Elsie prime sinema lenslerini sunuyor.

Leitz Elsie lensler geniş çeşitlilikte yapımlara hizmet verecek bir fiyat düzeyi, boyut ve hızda tam kare (full frame) performans için tasarlandı. 15mm ila 150mm arasında 13 lensin tümü sabit T2.1 açıklığa sahip. Tam kare lenslere göre nispeten küçük olan Elsie lensler çoğu odak uzunluğunda 95mm ön çapla sadece 160mm uzunluğunda ve ortalama 2kg ağırlığında. Sadece LPL yuvalı olacak lenslerin ilk beş odak uzunluğunda olanları 2022 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek.

Ernst Leitz Wetzlar Genel Müdürü Rainer Hercher şunları söyledi: “Küçük ve hızlı optikler yaratmak için tasarımlarımızı LPL yuva teknik özelliklerine sabitlerken hem görüntü kalitesinde hem de mekanik yapıda Leitz standartlarını sürdürmeye devam ediyoruz. Sığ flanş derinlikli ve değiştirilebilir yuvalı lenslerin sinemanın geleceği olduğunu düşünüyoruz. Lens tasarımları her zaman kamera formatlarını takip etti ve diğer lens üreticilerinin de bizim yolumuzu takip etmelerini bekliyoruz.

Ernst Leitz II’nin kızı Elsie Kühn-Leitz, bu lens serisinin ismine ilham verdi. Yaşamı boyunca bir yardım sever olmuş Elsie, babasının şirketinde çalışan Yahudi işçiler ve ailelerinin Almanya’dan kaçmalarına yardım ederek kendi yaşamını riske attı. Gestapo tarafından yakalanıp hapse atılmadan önce Leitz fabrikasında Naziler tarafından yerleştirilen zorunlu emekçilere gizlice yiyecek ve yardım da sağladı. Savaştan sonra Afrika ve Avrupa’da diğer yardım gruplarında aktif olarak çalıştı.

Ernst Leitz Wetzlar firması Elsie’nin başkalarına ettiği yardımların onuruna bu lens serisinden elde edeceği gelirin bir kısmını kar amacı gütmeyen yardım kuruluşu Ingenieure ohne Grenzen’e aktaracak. Sınır Tanımayan Mühendisler anlamına gelen Almanya’daki organizasyon, küresel ölçekte gereksinimleri olan topluluklarla çalışarak su ve hijyen, enerji, inşaat ve köprü yapımı alanlarında çalışan insanlara güvenli temel ihtiyaçlar ve teknik yardımlar sağlıyor. Çalışmalarının önemli bir köşe taşı, yerel topluluklarla işbirliği yapıp yerel koşullarına göre çözümler uyarlamak ve sonrasında işlerin yürümesi için topluluk üyelerini eğiterek çalışma alanları yaratmak.