Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sennheiser ile Aşırı Doğa Koşullarında Kayıt
Sennheiser ile Aşırı Doğa Koşullarında Kayıt
26.12.2021 12:37

Ses Kayıt Uzmanı George Vlad, doğanın engelsiz sesini kaydetmek için dünyanın en uzak yerlerinden bazılarına seyahat ediyor. Dondurucu Romanya Karpat Dağları’ndaki rüzgârları kaydetmekten, Etiyopya çölünün seslerini kavurucu sıcakta yakalamaya kadar, Sennheiser mikrofonları ve kulaklıkları, her yerde ona eşlik eden, mesleğinin vazgeçilmez araçları.

Vlad’ın ses sevgisi Romanya kırsalında geçen çocukluğuna kadar gidiyor: “Her zaman seslere karşı ilgiliydim. İnsanlar bunun benim için neden bu kadar önemli olduğunu sorarlardı. Bense bunu hiç sorgulamadım; hayatımı böyle yaşadım. 2000’lerin başında bir süre DJ’lik yaptım. Elektronik müzik ve bilgisayarları kullanarak kendi müziğimi üretme konusunda çok heyecanlıydım. Ses tasarımı konusunda her şeyden daha heyecanlı olduğumu fark ettim ve kulağa harika gelen bir sentezleyici eklentisi oluşturmak için günlerimi harcardım. Bir süre sonra doğal seslere ilgi duymaya ve onları yeni sesler yaratmak için kullanmaya başladım. Oradan kendi seslerimi kaydetmeye geçmek çok kolay oldu.

George, Edinburgh Üniversitesi’nde ses tasarımı alanında eğitim alırken aynı zamanda müşteriler için projeler üzerinde çalıştı. Sevdiği alanda çalışmaktan heyecan duyuyordu, ancak iş yükü 100 saatlik haftalarla sonuçlandı: “Yıkıldım ve artık yaratıcı değildim. Bunu düzeltmenin en iyi yolu, kışın bir ay izin almaktı.

Vlad memleketi Romanya’ya döndü, bir araba kiraladı ve dağların arasında kayboldu: “Ses kaydı ve fotoğrafçılık yaptım. Ne yaptığımı bilmiyordum, sadece bir şeyler deniyordum ve bildirimlerden, her zaman müşterilere cevap vermekten ve aklımdaki her şeyden uzaklaşıyordum. Bunu yaptıktan bir ay sonra yaratıcılığım geri döndü ve kendi kendime zihinsel sağlığımı ve kendi zamanımı asla unutmayacağıma yemin ettim.

Bundan sonrasında Vlad’ın İsveç ve Norveç gibi yeni yerleri keşfetmeye başlamasıyla birlikte işler organik olarak gelişti. Ardından, 2016’da Güney Afrika’da bir sanatçıyla çalışması teklif edildi: “Orada çok fazla ses kaydı yaptım. Sonra Afrika, Güney Amerika, Asya’ya kendi keşif gezilerimi düzenlemeye başladım. Bunların hiçbirini yapmak zorundaymışım gibi hissetmedim; bu konuda her zaman heyecan duydum ve işleri bunun üzerine oluşturmaya başladım.

Sonuç olarak, Surrey’de yaşayan 36 yaşındaki sanatçı, gezegenimizin en uzak yerlerinin güzelliğini keşfetme ve kaydetme konusunda uzmanlaştı ve müşteriler küresel olarak Vlad’ın kendi kendini finanse eden hizmetlerini ve seslerini kullanıyor. İçeriğini Hollywood film stüdyoları, oyun geliştirme stüdyoları ve Netflix gibi yapım şirketleri lisanslıyor.

Vlad anlattı: “Etiyopya’nın Dallol kentindeki Erta Ale yanardağının seslerini kaydediyordum ve Sennheiser MKH 8060 mikrofonumla kaynayan lavları dinlemek, yaşamı değiştiren bir deneyimdi. Bir grup rehber, milis, polis ve hamalla seyahat ediyordum. Onlar için muhtemelen aktif bir yanardağın kenarında 100. kez bulunmak, özel bir şey değildi.”

Bunları neden kaydediyorum diye soruldu. HD 26 kulaklığımı yerel halktan birine verdim ve çok şaşırdı. O zamana kadar sadece yanardağın yansıyan sesini biliyorlardı, ancak çöküntü bacasının doğrudan sesini hiç duymamışlardı. İçlerinden biri ilk duyduğunda çok duygulandı ve ağlamaya başladı.

Vlad, kayıt yaparken ulaştığı tek sınırın ısı olmadığını belirtiyor: “Geceleri iki MKH 8040 ve bir MKH 30 ile dağlarda şiddetli rüzgârları kaydetmek için Romanya’daydım, ancak rüzgâr neredeyse kayboldu ve sıcaklık hızla donma noktasının çok altına düştü.” Bazen kayıt cihazının pilleri çok hızlı bitiyor veya düğmeler donuyor, ancak Sennheiser mikrofonlarıyla -37°C ile 49°C arasındaki açık hava koşullarında hiç sorun yaşamadı.

Stüdyo dışında kayıtlar genellikle yenilikçi yaklaşımlar gerektirse de, Vlad vahşi doğada surround sesi yakalamak için çok sıra dışı bir yönteme sahip: “Kayıt yapmak için en sevdiğim teçhizat, bir ağacın etrafına yerleştirilmiş dört adet MKH 8020. Kulağa biraz sevimsiz geliyor ama bana ağacın 360 derece çevreyi dinlemesi gibi bir bakış açısı veriyor. Tabii ki, bir ağaç hiçbir şeyi dinlemez. Ama kabuğun oyuklarını ve dokusunu düşünürseniz, burnunuz, yüzünüz ve hatları gibi, düşünceyle ilgili geçiş yansıması gibi bir şey. Ağacın etrafında sıçrayan ses, onu belirli bir şekilde renklendiriyor. Bu yüzden yağmur ormanlarında ağacın bakış açısından dinlemek benim nihai kayıt tekniğim ve bunu her mümkün olduğunda kullanacağım. Sennheiser 8020’lerin düşük gürültülü zemini, yüksek üretim kalitesi ve mükemmel bas tepkisi, vahşi doğada kayıt yaparken kullanışlı oluyor. Ve özellikle rakiplerine baktığınızda, aşırı nemde olağanüstü iyi performans gösteriyorlar.

Vlad’ın gelecek planları arasında, 2019’dan beri planladığı 2022’de Antartika’ya büyük bir keşif gezisinin yanı sıra Madagaskar, Sumatra veya Papua Yeni Gine’ye geziler de yer alıyor. “Yerel çalışma ortakları bulmak oldukça zor, ancak elimden gelenin en iyisini yapacağım ve muhtemelen ilk önce Covid kısıtlamalarını hafifleten ülkeyi ziyaret edeceğim.

Sennheiser ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 293 37 50 numaralı telefondan Metan’ı arayabilirsiniz.