Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > DPA Film Yarışması Sonuçlandı
DPA Film Yarışması Sonuçlandı
27.12.2021 14:02

DPA Microphones pandemi sürecinde ilk eserlerini üreten ve bağımsız film yapımcılarını desteklemek amacıyla 2020’nin sonlarında Rycote ile bir yarışma düzenlemek için birlikte çalıştı. Yarışmanın ödülleri arasında DPA 4097 Micro Shotgun, 4017 Shotgun ve 6060 CORE Subminiature mikrofonlarının yanı sıra sanal rehberlik oturumları, bir dizi Rycote aksesuarı ve diğer donanım verenler yer aldı. Ödül alan Singapur’dan Lijie Cheng, ABD’den Jacob Deming ve Avusturya’dan Sergey Martynyuk, yeni ekipmanlarını ve becerilerini test etmek için çok çalışıyorlar.

Lijie Cheng, Singapur

Prodüksiyon Ses Miks Uzmanı Lijie Cheng, yarışmayı kazandıktan sonra mikrofon varlığını yükseltmekten heyecan duydu ve bunları yakında çıkacak web mini dizisi Maybe Marriage ve bu yılki BFI Londra Film Festivali’nde galası yapılacak olan A Man Trembles adlı kısa film için kullandı bile. Ayrıca, Yönetmen Nelson Yeo’nun kendi ülkesi Singapur’da çektiği, yakında çıkacak olan Dreaming and Dying adlı uzun metrajlı filminde de bu mikrofonları kullanmayı planlıyor.

Cheng izlenimlerini anlattı: “6060’tan çok etkilendim. Normalde, küçük kapsüllü mikrofonlarla, büyük bir mikrofonun ses kalitesinin aynısını elde etmek zordur. 6060 çok küçük olduğu için doğrudan görüş alanından gizlenebilmesi, sesi daha açık ve doğal hale getiriyor. Bu, özellikle çok karmaşık bir gardıroba sahip olan Maybe Marriage’deki bir kostümde çok yardımcı oldu. 4097’ye gelince, araba donatımlarında, spot mikrofonlar olarak ve spontane seslendirmeler için kullanmak hoşuma gitti. Ayrıca, günümüzün sosyal mesafe protokolleri nedeniyle, yaka ile mikrofonu taktığım konuşmacılara pek yaklaşamıyorum, bu yüzden 4097 ve bir verici ile sadece kaydı başlatıyorum, onlara veriyorum veda kendi kayıtlarını yapabiliyorlar. Bunun yardımını çok gördüm, artık her zaman hazır bir 4097 vericim var ve ihtiyacım olduğunda istediğim mikrofon noktalarına veya bitkilere yerleştirebiliyorum. 4097 ve 6060’ı o kadar çok seviyorum ki, daha fazla satın almayı planlıyorum.

Jacob Deming, Amerika Birleşik Devletleri

Canlı performanslar ve etkinlikler konusunda uzmanlaşmış CORPSOUND AUDIO’nun sahibi olan Deming, kazandığı DPA mikrofonlarını yaklaşmakta olan Northwest Association for Performing Arts derneğinin Perküsyon Şampiyonası için kullanmayı planlıyor. DPA mikrofonlarını şimdiden başarılı bir şekilde kullandı ve önde gelen yarışmalardan biri olan Sherwood Winter Percussion’ın performanslarını kaydetti. Deming, müzisyenlere uygun şekilde mikrofon yerleştirmek ve post prodüksiyonda kullanım için doğru sesleri yakalamak için DPA’nın 4017 Shotgun mikrofonlarını ve markanın 2011C çift diyaframlı kardioid mikrofonlarını kullandı. Mikrofonların özellikle ses kaydı için kullanışlı olduğunu ve koreografilerini yaparken müzisyenlerin hareketlerine ayak uydurduklarını söyledi.

Deming şunları söyledi: “Sahada çalıştığımız farklı durumlar için bir dizi mikrofona sahip olmak kesinlikle zorunluydu. Diğer markalarda, bir yıl boyunca iyi performans gösterdikten sonra gözümün önünde eskiyen mikrofonlar gördüm. DPA’nın günden güne tutarlılığından etkilendim. DPA donanımını kullanarak bir araya getirdiğim içerikler, yalnızca müzik grubunun sesini ve yeteneğini jüri önünde sergilemekle kalmayacak, aynı zamanda işlerimi diğer müzik gruplarına genişletme zamanı geldiğinde de yararlanacağım şeyler olacak. Şu anda, jürinin yorumlarını performansla senkronize eden son teknoloji ürünü jüri ses paketimizi geliştiriyorum. Bu görüntüye ve sese sahip olmak, sağlayabileceğim içeriğin kalitesini sergilemenin harika bir yolu.

Sergey Martynyuk, Avusturya

Ses Mühendisi Sergey Martynyuk ertelenen 3D sanal gerçeklik (VR) projesinin çıkmasını beklerken, aynı zamanda yakında çıkacak olan Avusturya filmi Love Machine 2’nin ses yapım ekibinin başında çalışıyor. Ödüllü Love Machine filminin devamı olan bu komedi filmi, oyuncu kadrosunun komedi denemelerini ve yaşadıkları sıkıntıları anlatıyor. Diyalogların ön planda olduğu bu prodüksiyonda, sesin netliği son derece önemliydi. Kitteki donanıma ek olarak Martynyuk, bitkilere mikrofon yerleştirme uygulamaları için DPA’nın MicroDot’lu 4060 CORE mini tümyönlü mikrofonunu da kullanmayı da tercih etti.

Martynyuk, DPA yaka mikrofonlarının iş akışını önemli ölçüde değiştirdiğini söylüyor: “Filmin diyaloğu çok önemli olduğundan, DPA 6060 CORE minyatür mikrofonlar kristal netliğinde sesi nedeniyle çok ama çok değerli bir rol oynadı. Dolapta saklanmalarını kolaylaştıran küçük boyutları nedeniyle oyuncular üzerinde 6060’ları kullanmayı seviyorum ve 4060’ları da kullanmayı da sette saklayabildiğim için seviyorum. Ayrıca bir 4017 Micro Shotgun mikrofon da kullandım ve en son iki adet 4097 Micro Shotgun mikrofonu da ses donatımıma kattım.

DPA ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan Asimetrik’i arayabilirsiniz.