Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > NBC Sports, Olimpik Kış Oyunlarının Prodüksiyonunda Sony Görüntüleme ve İzleme Teknolojilerini Kullandı
NBC Sports, Olimpik Kış Oyunlarının Prodüksiyonunda Sony Görüntüleme ve İzleme Teknolojilerini Kullandı
29.03.2022 12:28

NBC Sports, Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleştirilen XXIV. Kış Olimpiyat Oyunları kapsamında son teknolojili yayın ve prodüksiyon ekipmanları sağlamak üzere Sony Electronics’i seçti. Bilgiyi NBC Sports & Olympics CTO’su David Mazza ve Sony Electronics Medya Çözümleri Başkan Yardımcısı John Studdert verdi.

NBCUniversal, NBC, Peacock, USA Network, CNBC, NBCOlympics.com ve NBC Sports uygulaması üzerinde bir Kış Olimpiyatları rekoru olan 2.800+ saatlik yayın yaptı. Açılış töreni, 4 Şubat Cuma sabah ve tekrar primetime’da NBC ve Peacock’da canlı olarak sunuldu. Son Kış Oyunlarına benzer şekilde, NBC’nin ilk Olimpiyat yayını, 3 Şubat Perşembe günü açılış seremonisinden önceki gece başladı. Yayın, 2 Şubat Çarşamba günü USA Network ve Peacock’da başladı. NBCUniversal, on ikinci ardışık ve altıncı Kış Oyunları olmak üzere, tüm ABD medya şirketleri arasında on sekizinci kez ile en Olimpiyat Oyunları yayınlayan kuruluş oldu. 

NBCUniversal’ın yayını, NBC’de 3 Şubat Perşembe günü başladı ve 18 gece art arda Olimpiyat primetime yayını olarak sürdü. 85 sunucunun yorum ve analiz yaptığı bir yorum donanımı kurdu. Liste, 18 altın madalya da dahil olmak üzere toplam 40 olimpiyat madalyası kazanan sporcular izleyicilere sunuldu. 

NBC Sports, Pekin’de etkinlik mekânlarında çekim yapmak ve atlet röportajlarını, basın toplantılarını ve stüdyoda ve taşınabilir kayıt ve çekim gerektiren diğer görevleri kaydetmek için 100’den fazla Sony kamera kullandı. HDC-3500 dahil olmak üzere Sony kameraların bir kısmı IP özellikli iletim için kullanıldı, geri kalanı SDI formatında çalıştı.

NBC Sports ayrıca kritik görüntü değerlendirmesi için BVM-HX310 4K HDR ana monitör ve sette ve etkinlik yerinde izleme için PVM-X Series 4K HDR TRIMASTER monitörler de dahil olmak üzere Sony’nin 300’den fazla profesyonel monitöründen yararlandı. Ek olarak, stüdyoda ve sahada hafif LMD serisinden diğer HD LCD monitörler kullanıldı.

NBC Sports ayrıca, tüm yayın ekipmanı ve operasyonlarına 7gün 24 saat destek sağlamak için kapsamlı bir kaynaklar ağı sunan ve ayrıca Pekin’deki Uluslararası Yayın Merkezi’nin entegrasyonu, yarışma mekânları ve Stamford’daki NBC Sports merkezindeki stüdyolar için güç katan Sony Professional Services Group’dan da yararlandı. 

Mazza şunları söyledi: “Son 11 Olimpiyat için en son prodüksiyon, izleme ve görüntü yakalama ekipmanlarını sağlama konusunda Sony’ye güvendik. Hem Tokyo Olimpiyatları hem de 2022 Kış Olimpiyatları için, Sony’nin geçiş yapmamıza yardımcı olduğu 4K HDR ve 1080P HDR görüntüleri ve monitörleri ve iş akışlarını bünyemize dahil ettik. Bu çarpıcı görüntüler artık hem SDI hem de IP olarak tesislerimizde dolaşıyor ve bunu Sony’nin tipik son derece yüksek güvenilirliğiyle yapıyor. Sony’nin küresel destek ekipleri ayrıca Pekin ve Stamford’daki NBC Sports’a yardım ediyor ve küresel pandeminin gerektirdiği uzaktan prodüksiyon tekniklerine yönelik sürekli çabamızı geliştirmemize yardımcı oluyor. Sony, NBC Sports’un Olimpiyat Oyunları prodüksiyonunda kritik bir çözüm ortağı olmaya devam ediyor.

Studdert açıklama yaptı: “Sony, NBC Sports’un uzun zamandır çözüm ortağı olarak etkinliğin aksiyonu, duygusu ve heyecanını birinci sınıf bir şekilde yayınlıyor. Stamford’dan bu öncelikli uzaktan prodüksiyonu etkinleştirmeye yardımcı olmak için gerekli ekipmanı ve desteği tekrar sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz. NBC Sports, Sony’nin devrim niteliğindeki 4K ve HDR teknolojisini kullanarak ekiplerine gelişmiş yaratıcı ve operasyonel özgürlük sağlarken, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hayranlar için etkileşimi ve ayrıntıyı artırıyor.