Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > The International 2021 Dota 2 Dünya Şampiyonasında Martin Aydınlatma Çözümleri Kullanıldı
The International 2021 Dota 2 Dünya Şampiyonasında Martin Aydınlatma Çözümleri Kullanıldı
29.03.2022 12:45

The International 2021 Dota 2 Dünya Şampiyonasına göz kamaştırıcı bir görsel ekran ve birinci sınıf yayın aydınlatması sağlamak için Aydınlatma Tasarımcısı Alex Berry, son teknoloji Martin MAC Ultra Performance dahil olmak üzere gelişmiş bir Martin by HARMAN aydınlatma donatımı kurmak için Christie Lites ve THiNC Worldwide ile birlikte çalıştı. 

The International, geliştirici ve yayıncı Valve’in popüler birçok oyunculu online arena savaşı (MOAB) video oyunu olan Dota 2 üzerine büyük bir yıllık şampiyonluk turnuvası. Valve, 2011’deki açılış etkinliğinden bu yana her yıl (COVID-19 nedeniyle 2020 hariç) The International’ı Şanghay, Vancouver ve Seattle gibi çeşitli küresel şehirlerde düzenledi. Başlangıçta Stockholm’deki Avicii Arena’da yapılması planlanan 2021 şampiyonası, kısa bir süre içinde The International’ın birçok oyuncusunun vize nedeniyle İsveç’e girmesine izin verilmeyeceği netleşince Bükreş Ulusal Stadyumu’na taşınmak zorunda kaldı.

The International’ın uzun süredir aydınlatma tasarımcısı olan Alex, önceki plandan etkinliğin yeni mekânına sorunsuz bir geçiş sağlamak için Christie Lites ve THiNC Worldwide ile yakın işbirliği içerisinde çalışarak, yalnızca göz alıcı görsel tasarımlar ve konserden etkilenen efekt sekansları sunmakla kalmayıp, aynı zamanda zorlu gün ışığı koşullarında yeterli yayın aydınlatması sağlayacak devasa bir aydınlatma donatımı tasarlayıp kurdu. Bu zorlukların üstesinden gelmek için Berry, donatımını eşsiz parlaklıkları ve çok yönlü efekt ışık demetleri nedeniyle yepyeni Martin MAC Ultra Performance ışık kaynakları ile kurmayı tercih etti.

Berry, “Stockholm 2020 için tamamlanmış ve hazır bir tasarımımız vardı, ancak bu pandemi nedeniyle olmadı” dedi. “2021’de etkinliği tekrar İsveç’te yapmayı planlamaya başladık, ancak İsveç’in oyunculara giriş için vize vermesinin hiçbir yolu olmadığını öğrendik. Bizi içeri alacak bir ülke bulmamız gerekiyordu. Bir açık hava sahası olan Bükreş Ulusal Stadı’na gittik. Mekân değişikliği nedeniyle, aydınlatma sistemini iç mekân gösterisinden dış mekân gösterisine dönüştürmek için bir oyun planına ihtiyacımız vardı.

Stockholm’ün kapalı Avicii Arena’sından Bükreş’in açık hava Ulusal Stadyumuna taşınma, prodüksiyon açısından bazı zorluklar ortaya çıkardı. Baş üstü donatım seçeneklerinin olmaması, Berry ve THINC ekibini, ana ışık kaynaklarını stadyumun oturma alanlarının en yüksek noktalarına yerleştirmek zorunda bıraktı ve bu da, 100 metrelik alışılmadık derecede uzun bir aydınlatma mesafesi ile sonuçlandı. Üstten bir çatının olmaması, Berry’nin aydınlatma donatımının doğal güneş ışığıyla rekabet etmesi gerektiği anlamına da geliyordu.

Berry, “İç mekân gösterileri için, genellikle 80 fit-mum aralığında (foot-candle range, 10.76 lüks) çalışacak ışıklara ihtiyacımız olur” dedi. “Gün ışığı koşullarında olduğumuz için 250 ila 300 fit-mum aralığında aydınlatma sağlamam gerekiyordu. Açık hava stadyumunda olduğumuz için, tavana ışık takma imkânı pek yoktu. Sahneye 100 metre uzakta, 300 sıralı oturma düzeninin en tepesinde iki sıra kemerle çalıştık. Neyse ki, MAC Ultra Performance inanılmaz derecede parlak ve bu uzun mesafenin üstesinden geliyor. Gün ışığı altında bu kadar uzun bir mesafeyle, ihtiyacımız olan parlaklığı başka bir kaynakla elde etmemizin hiçbir yolu yoktu. Günün kurtarıcısı oldu.

Güneş ışığı ve uzun aydınlatma mesafeleriyle uğraşmak, Berry’nin karşılaştığı tek zorluk değildi. Berry’nin aydınlatma donatımının, sahne aydınlatması ve göz kamaştırıcı görsel efektler sağlamanın yanı sıra, 30’dan fazla kamera için yeterli aydınlatma sağlaması da gerekiyordu. Martin MAC Ultra Performance armatürlerinin çok yönlülüğü ve hızı, Berry’nin yayına yeterli düzeyde aydınlatma sağlamanın yanı sıra aynı ışık setleriyle güzel gobo sahne görünümleri üretme arasında geçişler yapmasını sağladı.

Berry sözlerine devam etti: “Gösterinin doğası gereği, bir Esports etkinliğini aydınlatmak, yüzlerde konser tarzı yanıp sönen ışıklar sağlamak ile kameralar için nötr kurumsal tarzda ana aydınlatma sağlamak arasında bir tür dengeleme çalışmasıdır. Arka ışık da aynı derecede önemliydi, çünkü kamera operatörleri oyuncuların etrafında çok sayıda 360 derecelik hareketler yapıyordu. Ayrıca MAC Ultra’ları göz altlarındaki gölgeleri aydınlatıp gidermek ve arka ışıklar için kullandık, bu eğlenceliydi çünkü alan açık değilken tüm sahnede yaygın gobo aydınlatma yapabildim. Ardından, video ışığına ihtiyacımız olduğunda ışık kaynakları gerçekten hızlı bir şekilde parlayabildi. Goboları gidermek için dahili buzlandırma özelliğini de kullandık. Gerçekten iyi çalıştı ve video seviyesinde temiz bir aydınlatma sağladı.

Berry, aydınlatma ve sahne prodüksiyonunda 30 yıllık kariyerinin başlangıcından bu yana Martin aydınlatma ürünlerini başarıyla kullanıyor. Bu nedenle, yepyeni Martin MAC Ultra Performance armatürlerini bir gösteriye dahil eden ilk aydınlatma tasarımcılarından biri olmaktan heyecan duydu.

Martin ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 312 24 24 numaralı telefondan Ertekin’i arayabilirsiniz.