Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > AJA’nın Streaming ve OTT Çözümleri
AJA’nın Streaming ve OTT Çözümleri
20.04.2022 11:20

AJA’nın yapmış olduğu streaming ve OTT çözümleriyle hayatımızdaki yeri gittikçe artan stream yayınları üzerine daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Streaming veya OTT nedir?

Streaming (yayın) veya Over-the-top (OTT) içeriği, videonun internet üzerinden canlı veya isteğe bağlı olarak teslimidir. İzleyicinin, oynatmayı başlatabilmesi için dosyayı tamamen bilgisayara veya cihaza aktarması gereken indirmelerden farklı olarak, yayın ile medyanın iletiminin ve oynatılmasının aynı anda gerçekleşmesine izin verir. Yayın işlemi başladığında medya verileri alınır ve bu verilerin sınırlı bir miktarı arabellek adı verilen geçici bir bellekte saklanır. Bellek arabelleği dolduğunda, yayının oynatılması başlatılır. Medya verileri görüntülendiğinde bellekten atılarak yeni gelen görüntülere yer açılır. Gerçekte, arabellek bir zaman gecikmesi görevi görür ve anlık bağlantı kesintisi durumunda yayının sürekli olarak oynatılmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu arabelleği doldurma ve boşaltma işlemi, yayının sonuna kadar tekrarlanır.

Streaming medyanın yararları nedir?

Anında Oynatma: Medya oynatma, yayın indirilmeye başladıktan hemen sonra başlar ve bekleme sürelerini önemli ölçüde azaltır. Mevcut yayın medya sunucuları, görüntüleyenlerin tüm dosyayı indirmeden isteğe bağlı yayının herhangi bir anına atlamalarına da olanak tanır.

Depolama Gereksinimleri: Yayın ortam dosyasının yalnızca küçük bir kısmı herhangi bir zamanda depolandığından, gereken fiziksel bellek miktarı büyük ölçüde azalır. Bu, sınırlı belleğe sahip akıllı telefonlar veya tabletler gibi mobil cihazlar için idealdir.

Canlı Aktarma: Anında oynatma, spor, konser, dini hizmetler, sunumlar, performanslar ve daha fazlası gibi etkinliklerin canlı olarak iletilmesine olanak tanır. Kodlama, iletim ve ara belleğe alma sürecinde bir miktar nominal gecikme olsa da, oynatma izleyiciye anında görünür.

Uyarlanabilir Kalite: Medya sunucusu ve oynatma cihazı arasındaki bağlantı hızına bağlı olarak, sorunsuz oynatmayı sağlamak için medya akışının kalitesi artırılabilir veya azaltılabilir. Daha yavaş bağlantılar, daha düşük kalitede de olsa içeriğe erişebilir. Bağlantı hızı değişkense, bu kalite dinamik olarak uyarlanabilir.

Görüntülenme Hakları: Medya verileri tam olarak indirilmediğinden ve oynatma cihazında saklanmadığından, kopyalanması ve korsan olması daha zordur. Stream’in yayıncısı, medya içeriğinin ne zaman ve nerede kullanılabilir olduğu konusunda tam kontrole sahiptir.

Talep Üzerine Video  (VOD): Streaming dosyasıyla birlikte, medya sunucusuna ve CDN yapılandırmasına bağlı olarak, isteğe bağlı veya çevrimdışı kullanım için bir video dosyası indirmesi sağlamak da mümkündür.

Çoklu Kamera Değiştirme

Streaming yayınların üretim değerini artırmak için, değişkenli çok kameralı bir sistem tasarlamak yaygın bir seçenek haline geldi. Çoklu SDI veya HDMI kamera açıları ve içerik kaynakları arasında geçiş yapmak, tek bir kamera veya mobil cihaz akışına göre büyük avantajlara sahiptir. Birden çok kaynak arasında geçiş yapma yeteneği daha dinamik bir görsel deneyim sağlar ve video değiştirme uygulamalarıyla grafik ve efekt eklemenin uygulanması kolaydır. Birden fazla SDI ve HDMI kaynağının bağlanması, AJA Io 4K Plus gibi bir Thunderbolt 3 video arabirimi veya AJA KONA ürün serisiyle doğrudan takılabilir PCIe kartları aracılığıyla kolayca sağlanabilir. Değişim uygulama yazılımı ve çoklu giriş donanımı birlikte ürün değiştirici görevi görür.

Kayıt ve Arşivleme

Stream video dağıtım sisteminin birincil işlevi olsa da, arşivleme için yayının eşzamanlı olarak kaydedilmesi de sıklıkla gereklidir. Kaydedilen dosyalar, isteğe bağlı veya çevrimdışı oynatma için indirilebilir dosyalar olarak arşivlenmek veya yayımlanmak üzere kullanılabilir. Yayın dosyası bant genişliği sınırlamalarını karşılamak için düşük bir bit hızında sıkıştırılabilse de, kaydedilen dosya genellikle arşivleme için mümkün olan en yüksek kalitede saklanır. Kayıt özelliği medya sunucusunda tasarlanabilir veya taşınabilir uygulamalar için AJA HELO gibi bağımsız bir cihaz, H.264 (MPEG-4/AVC) akışı ve bağımsız kalite ayarlarıyla dahili çıkarılabilir depolama veya harici ve ağa bağlı depolama birimine kayıt sağlayabilir.

AJA ürünleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.