Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony VENICE 2 İstanbul’da Tanıtıldı
Sony VENICE 2 İstanbul’da Tanıtıldı
21.04.2022 17:07

Sony Eurasia ve Uzman İş Ortağı Ateksis, üst düzey dijital sinema kameraları serisinin en son üyesi olan VENICE 2’yi 24 Mart tarihinde İstanbul’da tanıttı. Sony Ürün Uzmanı Daniel Listh’in katılımıyla İstanbul Phoenix Stüdyoları’nda gerçekleştirilen etkinlik gün boyunca devam etti. Görüntü yönetmenleri, kiralama şirketleri ve film-dizi sektöründen yoğun katılımın olduğu etkinlik, pandemiden sonra yüz yüze gerçekleştirilen ilk etkinliklerden biriydi ve katılımcılar için verimli geçti. İlk bölümde Daniel Listh VENICE 2 hakkında bilgiler verdi:

Orijinal VENICE’in gücünü temel alan VENICE 2, küçük tasarım, dahili kayıt ve iki farklı sensör seçeneği dahil olmak üzere yenilikler getiriyor: Yeni geliştirilen tam kare 8.6K sensör veya orijinal 6K VENICE sensörü. VENICE 2 ayrıca renk tekniği, Dual Base ISO ve 8 kademeli dahili ND filtreleri dahil olmak üzere orijinal VENICE’ten popüler özellikleri devraldı. 

Yeni geliştirilen 8,6 K (8640 x 5760) tam kare CMOS sensörlü VENICE 2, mükemmel renk ayrımı ve gölge ayrıntılarıyla güzel görüntüler yakalamak için 16 kademeli toplam enlem ile mükemmel görüntü kalitesi sunar. Kamera aynı zamanda renk tekniğini, doğal ten rengi tonlarıyla büyük beğeni toplayan orijinal VENICE’ten aldı. VENICE 2 CineAlta kamera, film yapımcılarının çok çeşitli aydınlatma koşullarında inanılmaz derecede temiz, film benzeri görüntüler yakalamasını sağlayan benzersiz bir Dual Base 800/3200 ISO’ya sahip. Tam kare ve tam kare anamorfikten Super 35mm’ye kadar her şeyi minimum 4K çözünürlükte destekler, bu da görüntü yönetmenleri ve prodüksiyonlar için olağanüstü ve çok yönlü bir kamera sistemi sağlar.

Bol miktarda fazla örnekleme sağlayan 8.6K sensör ile VENICE 2’de çekilen görüntüler, 2K veya 4K prodüksiyonda daha az gürültüden ve zenginleştirilmiş bilgilerden faydalanacak. Bu aynı zamanda kameranın VFX ve sanal prodüksiyon kurulumlarında VR için çok uygun olduğu anlamına gelir ve özellikle Sony’nin yüksek kontrastlı ve büyük ölçekli Crystal LED ekranlarıyla birlikte sürükleyici bir deneyim ve gerçekçi görüntüler sunar.

Kullanıcı taleplerine göre yükseltmeler

Yapım camiasından gelen doğrudan geri bildirimler sayesinde, VENICE 2, orijinal VENICE’ten daha küçük ve daha hafif bir gövdeyle tasarlandı ve sezgisel kullanım özelliğini korudu. 44 mm daha küçük ve yaklaşık %10 daha hafif olmasına rağmen VENICE 2 kasası, AXS-R7 kayıt cihazı olmadan dahili olarak X-OCN, Apple 4K Pro Res 4444 ve 422HQ kaydedilmesine olanak vererek, kompakt ve hafif bir gövdede gelişmiş kullanım sunar.

8.6K resim sensörünün kullanıcı tarafından seçilebilen çekim çözünürlüğü, aşağıdaki modlarda çekimlere imkân verir:

8.6K

3:2

30FPS

Full-Frame

8.2K

17:9

60FPS

Full-Frame

5.8K

6:5 Anamorfik

48FPS

Super 35

5.8K

17:9

90FPS

Super 35


Değiştirilebilir sensör tasarımı

Tesis dahilinde daha da fazla esneklik için VENICE 2 kasası, görüntü sensörü bloğunu değiştirmek için benzersiz bir özellik getirdi. Kamera, orijinal 6K sensör bloğunun yanı sıra 8.6K sensörle de kullanılabilir. Kamera gövdesi değişikliği otomatik olarak algılar ve herhangi bir ürün yazılımı değişimi veya yeniden yükleme olmadan çalışmaya başlar ve sahada daha fazla esneklik sağlar. Orijinal 6K sensör, daha yüksek kare hızlarına izin verir.

Dahili kayıt ve daha küçük boyut ile geliştirilmiş kullanışlılık

Küçük ve hafif ancak sağlam yapılı VENICE 2 gövdesi, 8K 60p kayıt için yeni yüksek hızlı 6,6 Gbps AXS kartı AXS-A1TS66’dan yararlanır. Thunderbolt 3 arabirimi aracılığıyla AXS-AR3 dahil olmak üzere mevcut AXS bellek kartı okuyucular, bu yeni kayıt ortamıyla uyumlu.

Ek olarak, VENICE 2 kullanıcı arayüzü orijinal VENICE ile aynı ama kullanımı daha kolay ve daha sezgisel hale getirmek için iyileştirmeler de yapıldı. Kamera, neredeyse tüm orijinal VENICE aksesuarlarıyla uyumluluğu korurken, gelişmiş bir ürün tasarımı sunar.

İlk bölümün ardından verilen yemek arasından sonra katılımcılar VENICE 2’yi daha yakından incelemek ve sormak istedikleri soruları sormak üzere kamera başında toplandılar. Deneme çekimleri, kamera özelliklerini birebir inceleme ve soru-cevaplarla etkinlik verimli bir şekilde sona erdi.