Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Hollanda Ulusal Tiyatrosu Klasik Oyunlardan Modern Drama, Kabarelerden Müzikallere Kadar Ses Prodüksiyonlarını Sennheiser ile Sunuyor
Hollanda Ulusal Tiyatrosu Klasik Oyunlardan Modern Drama, Kabarelerden Müzikallere Kadar Ses Prodüksiyonlarını Sennheiser ile Sunuyor
21.04.2022 17:27

Het Nationale Toneel (bir tiyatro topluluğu), Koninklijke Schouwburg (Kraliyet Tiyatrosu) ve Theater aan het Spui’nin (Şehir Tiyatrosu) birleşmesiyle 2017 yılında kurulan Het Nationale Theatre (HNT), Hollanda’nın en önemli tiyatrolarından biri. Gösterilerin yüzde 90’ını turne prodüksiyonlarına dönüştüren ekip, oyunlarıyla Hollanda’nın her büyük şehrine düzenli olarak seyahat ediyor ve ülkenin dört bir yanına yayılmış yaklaşık 200 tiyatronun dörtte birinde oyunlar sergiliyor. Geçen yıl HNT’nin ses donanımı, Sennheiser’ın SK 6212 mini vücut tipi vericilere sahip Digital 6000 kablosuz mikrofon sistemleri ile yükseltildi ve tiyatronun muhteşem ve çok çeşitli programına yeni bir ses netliği, konfor ve tavizsiz iletim güvenilirliği düzeyi getirdi.

Her HNT prodüksiyonu, organizasyonun Lahey’deki kendi tiyatro salonunda başlar ve daha sonra, Lahey’e dönmeden ve eğlence programını bir sonraki gösteriye geçirmeden önce 30 adede kadar farklı şehri ziyaret ederek, 7 ila 9 hafta boyunca Hollanda’yı turlamaya devam eder.

Kıdemli Ses Mühendisi Ivo Pas ve yine bir ses mühendisi olan meslektaşı Robbert Weinen, 2014 yılında HNT’ye katıldılar ve o zamandan beri turne bölümünde çalışıyor, gösterilere ve provalara bakıyor ve sorumlu ses tasarımcılarıyla yakın işbirliği içinde görev yapıyorlar.

Tiyatroların kurum içi PA sistemleri kullanılırken, ekipmanın çoğu, SK 6212 mini vücut paketi vericilerle tamamlanan 20 adet Digital 6000 kanalından oluşan üst düzey kablosuz donanım da dahil olmak üzere HNT şirketi ile seyahat ediyor.

Koninklijke Schouwburg ve Theater aan het Spui de Digital 6000 serisini kullanıyor. Sekiz adet SKM 6000 el cihazı ve sekiz SK 6000 kemer paketi kombinasyonuna sahip beş alıcının yanı sıra, sırasıyla altı SKM 6000 el bilgisayarı ve altı SK 6212 kemer paketi kombinasyonu içeren dört alıcıya da sahipler.

Weinen, açıklama yaptı: “Oyuncular SK 6212’ye bayılıyor. Önceki SK 5212 verici zaten oldukça küçüktü, ancak şimdi herkes ona ‘büyük olan’ diyor. Aktörler sürekli sahnede hareket ediyor ve dar kıyafetlerinin içine gizlenmiş eski vücut paketlerini görebiliyordunuz. SK 6212 ile bu sorun artık çözüldü.

Pas da aynı fikirde: “Bugünlerde bazı gösterilerimiz beş saate kadar sürebiliyor, hatta seyirciler için perde arasında iki ara vererek daha da fazla sürebiliyor. Biz bunlara ‘maraton şovları’ diyoruz. SK 6212’yi sabah provalar için kullanmaya başlıyoruz ve daha sonra gece 23:00’e kadar bitebilen gösteriler için de aynı pili kullanmaya devam ediyoruz. Bu tek kelimeyle harika ve bize çok fazla zaman kazandırıyor, zorluklardan kurtarıyor.

Daha uzun pil ömrü, aynı zamanda, vericilerinde bir pil değişiminin ardından giysi ve peruk gibi şeyleri yeniden düzeltme ihtiyacı duymadan tüm günü geçirebildiklerinden, oyuncular için ek rahatlık anlamına da geliyor.

Bunun da ötesinde, frekansların Digital 6000 ile çok sıkı bir şekilde paketlenebilmesi gerçeği, HNT ekibinin her yerde tavizsiz iletim elde etmesine yardımcı oluyor, ki spektrumun giderek küçülmesine rağmen. Digital 6000 herhangi bir intermodülasyon üretmez, bu nedenle iletim frekansları basitçe 400 KHz aralıklarla; veya henüz gerekli olmayan Link Density modu kullanılıyorsa 200 KHz olarak düzenlenebilir.

Salgın başladığında, HNT ekibi, örneğin canlı akış teknolojilerini kullanmak ve podcast’ler yapmak gibi şovlarını sunmanın yeni yaratıcı yollarını bulmak zorunda kaldı. Geçen yıl eski ‘normal’in bir seviyesine geri dönen HNT, diğerlerinin yanı sıra Trojan Wars, Tori, Hebriana ve Yerma dahil olmak üzere her gün yeni gösteriler sunarak iki kat hızda çalışıyor.

Sennheiser ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 293 37 50 numaralı telefondan Metan’ı arayabilirsiniz.