Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Ses Analizi
Ses Analizi
20.05.2022 11:42

Ses hakkında çeşitli kaynaklarda yer alan ve oldukça sık zikredilen tanımlardan birinde şöyle der; 

Ses, akciğerlerimizden gelen kontrollü ve iradi havanın soluk borusunun girişinde bulunan ses tellerini titretmesiyle oluşur. Dinleyen tarafından bakıldığında ise canlıların işitme organları sayesinde algılayabildikleri periyodik basınç değişimlerine verilen isimdir. 

Bu yazımızda seslendirme ve dublaj alanındaki seslendirmen ve ses analizini inceleyeceğiz. 

Sesim hakkında sürekli övgüler alıyorum diyorsanız, ses analizi yaptırmalısınız.

Ses analizi ülkemizde sadece seslendirme ajanslarında, seslendirme yönetmenleri tarafından yapılmaktadır. Yani bu işi profesyonel olarak yapıp yapamayacağınıza bir seslendirme yönetmeni karar vermektedir. Burası önemli, buna ilave olarak bir seslendirme kursundan aldığınız sertifika sizi bu alanda geliştirir, hemen profesyonel yapmaz. Bir belgesele ses vermek, bir reklamı seslendirmek, bir film veya dizide bir karakteri yeniden konuşmak, bir jingle’da markanın şarkısını söylemek için önce ses analizi yaptırmanız, gideceğiniz yol için önemli. 

Ses analizi dört kategoride yapılır. 

Eğer seslendirme yapmak istiyorsanız, günlük konuşma dilinde diksiyon kurallarını uygulamak, alışkanlık haline getirmek gerekir.   Diksiyon kursundan mezun olmak veya bu eğitimi çevrimiçi almak yeterli değildir. Herhangi bir kurstan sertifikalı veya online eğitim alanların profesyonel başlangıç için diksiyon analizi yaptırmaları, seviyelerini görmeleri açısından önemlidir.

Diksiyon Analizinde;  ses tonu kullanımı, ses rengi, sesin doğru yerden kullanıp kullanmadığı, ses yüksekliği, artikülasyon (sesin çıkışı), dudak tembelliği, nefes kontrolü, vurgu ve tonlamalar, okuma hızı, akıcı okuyup okumadığı ve kusurlu harflerin olup olmadığı değerlendirilir.

Seslendirme Analizinde;  ses tonu kullanımı, ses rengi, sesin doğru yerden kullanılıp kullanmadığı, ses yüksekliği, artikülasyon (sesin çıkışı), duyguyu verip vermediği, oyunu, vurgu ve tonlamalar, okuma hızı, akıcı okuyup okumadığı ve kusurlu harflerin olup olmadığı gibi parametreler değerlendirilir. 

Dublaj Analizinde;  ses tonu kullanımı, ses rengi, hangi karakterleri konuşabildiği, karakterlerle uyumu, artikülasyon (sesin çıkışı), senkron ve metin takibi, oyun, vurgu ve tonlamalar gibi parametreler değerlendirilir. 

Vokal Analizinde;  ses tonu kullanımı, ses rengi ve sesin türü gibi parametreler kullanılarak değerlendirme yapılır.

Seslendirme; ürün hizmet ve marka için yazılı ve daha önce seslendirilmemiş bir metni seslendirmek, Dublaj; film, dizi, belgesel, tanıtım filmi vb. gibi içeriklerde karakter ve oyuncuları yeniden konuşmaktır. 

Vokalin şarkı söylemek ile ilgili olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak medya üretimi sektöründe ‘Jingle’ dediğimiz şarkılı reklamlar için önemli meslekler arasında yer alıyor. Bu da günümüzde hatırı sayılır ihtiyaçlar arasında bir mesleki alandır. 

Hangi alanda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız o alanda ses analizi yaptırmalı ve eğer yetenekli iseniz profesyonel bir başlangıç yapabilirsiniz demektir.

SES ANALİZİ NEDEN ÖNEMLİ?

  • Seslendirme yapmak mı istiyorsunuz?
  • Bir film veya dizide bir karakteri konuşmak, o karaktere sesinizle yeniden hayat mı vermek istiyorsunuz?
  • Markaların şarkılarını söylemek, söylediğiniz şarkının dillere dolanmasınız mı istiyorsunuz?

Evet! Bunlar güzel hayaller. Peki, bu konuda gerçekten yetenekli olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Türkiye’de seslendirme ve dublaj içeriklerinin tamamının seslendirme ve dublaj ajanslarında yapıldığını biliyor musunuz? Seslendirme kursları yeteneğinizi keşfetme ve geliştirme noktasında size yardımcı olabilir. Yetenekli olduğunuz ve talep göreceğiniz alanı bulmanın en geçerli yolu ise bir profesyonel görüşü almaktır. 

En kısa ve geçerli akçe olan bilir kişi analizi için istediğiniz ajansın seslendirme yönetmeni veya cast direktörüne gitmelisiniz.  Kayıt olmak istediğiniz ajans veya stüdyonun ses analizine katılmanız çok önemli. Çünkü eğitimin amacı hiç şüphesiz profesyonel olarak bu işi yapmak değil mi.

Şimdilerde bu hizmeti hızlı ve efektif bir şekilde alabileceğiniz bir çalışma var.

Türkiye’de seslendirme ve dublaj meraklısına bu anlamda online ses analizi hizmeti veren kurumların başında 25 yıllık tecrübesiyle Bibersa Prodüksiyon geliyor..  Web siteleri üzerinden size sunulan analiz metnini seslendirip ses kaydınızı veya videonuzu sisteme yüklüyorsunuz. Ses yönetmeni tarafından dikkatle izlenip dinlenen bu kayıtlar detaylı bir analizden geçiriliyor. Özenle hazırlanan bu raporun dökümü ise mail olarak size ulaştırılıyor. Ses analizi sayfasına http://sesanalizi.sesbankasi.com adresinden ulaşılabiliyor.


Fotoğraflar © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

 

YAZAR HAKKINDA
Birol Berber
Birol Berber | BiberSA Prodüksiyon | Seslendirme Yönetmeni