Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > TVU Networks NAB Fuarında 8K IP ve Gelişmiş 5G REMI Çözümlerini Sergiledi
TVU Networks NAB Fuarında 8K IP ve Gelişmiş 5G REMI Çözümlerini Sergiledi
25.05.2022 09:01

Bulut ve IP tabanlı canlı video çözümlerinde pazar ve teknoloji liderleri arasında önemli bir konuma sahip TVU Networks, 2022 NAB Fuarında iletim teknolojisiyle ilgili iki önemli gelişmeyi duyurdu. TVU, TVU G-Link platformunu artık ticari internet bağlantıları üzerinden düşük gecikmeli, 8K IP video iletimini destekleyecek şekilde uyarladı ve TVU Remote Production System (RPS) ailesine hücresel ağlar üzerinden çok kanallı REMI (Remote Integration Model veya Remote Production) prodüksiyonuna izin veren TVU RPS Link Encoder kodlayıcısını ekledi. 

TVU G-Link, ticari internet bağlantıları üzerinden yüksek kaliteli, düşük gecikmeli video iletimi sağlamak için tasarlanmış, güçlü bir noktadan noktaya IP görüntü iletim platformu. G-Link, zorlu ağ koşulları altında bile kararlı bir iletim gerçekleştirmek için TVU’nun ünlü IS+ protokolünü, bağlantı birleştirme ve HEVC VBR kodlama teknolojilerini kullanır. TVU G-Link ailesi halihazırda 10 bit 4k 50/60p video iletimini kadar desteklerken, TVU, platformu 8K 50/60p iletimini destekleyecek şekilde hızla uyarladı. 8K çözünürlük desteği şu anda bir teknoloji tanıtımı, ancak TVU gelecekte bu çözümü üretime geçirmeyi umuyor.

TVU Networks CEO’su Paul Shen açıkladı: “TVU G-Link’in temelini oluşturan IS+ protokolümüzün esnekliği ve modüler tasarımı, platformu 8K kodlama/kod çözmeyi destekleyecek şekilde uyarlamayı kolaylaştırdı. Spor ve etkinlik yayınları gibi uygulamalar için IP üzerinden 8K görüntü talebinin arttığını görmeye başlıyoruz. Bu tür etkinleştirici teknolojilere yönelik küresel ihtiyaç konusunda çok cesaretlendirildik.

TVU G-Link platformu, ticari internet üzerinden bir saniyeden kısa gecikme süresiyle 300Mb/saniyeye kadar bit hızlarında kodlamak için HEVC kodek kullanır. Ayrıca, değişken bant genişliği bağlantılarında iletim kararlılığı için VBR kodlaması yapar ve 60Mb/saniyeye kadar düşük bir hızda 8K çözünürlükte sinyaller iletebilir.

Diğer TVU G-Link özellikleri:

  • Kodlayıcı ve kod çözücü birimleri 1RU kasa içinde paketlenmiş olup, kodlayıcı üzerinde 4 adet 12G-SDI giriş (kare bölme ve 2SI modu) ve kod çözücü üzerinde 16 kanala kadar gömülü ses ile 4 adet 12G-SDI çıkış var.
  • TVU Rack Router ile birleştirildiğinde, uzak konumlarda bant genişliği sağlamak için Ethernet, Wi-Fi, uydu veya daha fazlasıyla birlikte altı adede kadar 5G modemi bir araya getirebilir.
  • 8K iletime ek olarak, ünite aynı zamanda çok kameralı, senkronize 4K50/60p REMI prodüksiyona da uyarlanabilir ve 4K spor, etkinlikler veya uzak stüdyo iş akışları için güçlü bir çözüm sunar.

TVU Networks’ün bir başka çok kameralı iletim atılımı, TVU RPS çok kanallı uzaktan prodüksiyon (REMI) çözümleri serisi. NAB’de tanıtılan TVU RPS Link Encoder bu ürün grubundan. TVU RPS Link Encoder, gömülü 5G/LTE modemler, WiFi, Ethernet veya uydu dahil olmak üzere 12’ye kadar bağlantıyı bir araya getiren IS+ kullanarak çoklu kamera, senkronize uzaktan prodüksiyon kapasitesi (1080p’ye kadar) sağlar. Güvenilir kablolu IP bağlantılarının bulunmadığı veya yetersiz olduğu uzak konumlarda kullanım için ideal olan RPS Link Encoder, harici yüksek kazançlı antenlere sahip altı adede kadar 5G modem için yapılandırılabilen 2RU bir kasaya sahip. RPS Link Encoder, 2 kanala kadar geri dönüş videosu içeren hem dört kanallı hem de altı kanallı modellerde teslim edilebiliyor.

TVU RPS Link Encoder, mevcut TVU RPS kod çözücü donanımının yanı sıra TVU Producer canlı prodüksiyon platformu, TVU Partyline video işbirliği aracı ve merkezi sinyal izleme için TVU Command Center dahil olmak üzere TVU’nun tüm Cloud Production ekosistemiyle uyumlu. Buluttaki tüm RPS iletimleri, dahili kodlayıcı web arayüzü veya TVU Command Center aracılığıyla denetlenebilir ve izlenebilir.

Diğer TVU RPS Link Encoder özellikleri:

  • CCU veya uzaktan kamera kullanımı için düşük gecikmeli kaynak ön izleme (200-300 ms) ve ticari internet üzerinden 500 milisaniyeye kadar düşük uçtan uca gecikme.
  • başına 15Mb/saniyeye kadar H.264 veya HEVC kodlama (VBR ve CBR).
  • Talkback sistemleri, CCU, Switcher Tally ve uzak kamera dahil olmak üzere stüdyo ve saha arasında IP tabanlı çevre birimlerini bağlamak için VLAN tünel bağlantısı.

TVU Networks ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 363 04 04 numaralı telefondan Alen Elektronik’i arayabilirsiniz.