Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony, EMG UK ve BT Sport, Tyson Fury ile Dillian Whyte Boks Maçında Dünyanın İlk 4K HDR Yayın İş Akışını Oluşturmak İçin İşbirliği Yaptılar
Sony, EMG UK ve BT Sport, Tyson Fury ile Dillian Whyte Boks Maçında Dünyanın İlk 4K HDR Yayın İş Akışını Oluşturmak İçin İşbirliği Yaptılar
25.05.2022 10:17

Sony’nin yeni HDC-F5500 canlı sistem kamerası, BT Sport ve EMG UK’i bir araya getiren 4K HDR iş akışının bir parçası olarak Avrupa’da ilk kez bir canlı spor yayını senaryosunda kullanıldı. 4K CMOS küresel deklanşörlü görüntü sensörü üzerinde sanatsal bir görünüm elde etmek için ideal olan son derece hassas Süper 35 mm kareye sahip kamera, canlı prodüksiyon operasyonları ve iş akışlarına mükemmel entegrasyonla bir araya gelerek, uzun süredir beklenen Wembley Stadyumu’ndaki Tyson Fury ile Dillian Whyte arasında boks karşılaşmasını çekmek için bir denemede kullanıldı. Tyson Fury, Dünya Boks Konseyi ağır sıklet şampiyonu unvanını rakibi Dillian Whyte’a karşı savundu. 

BT Sport Baş Mühendisi Andy Beale şunları söyledi: “Spor etkinlikleri söz konusu olduğunda, mevcut iş akışlarımızı iyileştirmek ve birinci sınıf bir izleme deneyimi sunmak için sürekli olarak en son teknolojileri denemeye çalışıyoruz. Tyson Fury ve Dillian Whyte arasındaki dövüş gibi yüksek ilgi gören olaylar, canlı bir ortamda yeni kameraları denemek için mükemmel bir ortam.

EMG Birleşik Krallık Proje Direktörü Martyn Edwards aktardı: “Bu çığır açan 4K projesinde Sony ve BT Sport ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. EMG’de grup genelinde uzun yıllar Sony kamera sistemleriyle çalıştık, bu nedenle UHD/HDR OB tesislerimizdeki mevcut kamera altyapısına doğrudan bir uyumluluk oldu. HDC-F5500 mükemmel bir kamera ve Super 35mm 4K CMOS sensörü sayesinde prodüksiyonlara bu sinematik ve sanatsal bir görünüm ve his kazandırıyor.

Sony Avrupa Görüntüleme Ürünleri ve Çözümleri Canlı Prodüksiyon Sistemleri Başkanı Norbert Paquet şunları ekledi: “En son yeniliklerimizin gerçek yaşam koşullarında kullanıldığını görmekten her zaman heyecan duyuyoruz. HDC-F5500, diğer HDC kamera sistemleri ile bir süreklilik ruhu içinde inşa edildi, bu nedenle mevcut canlı prodüksiyon iş akışlarına ve operasyonlarına kolayca entegre olur, ama aynı zamanda inovasyon ruhu ve sürdürülebilirlik göz önünde bulundurularak tasarlandı. 4K, HDR, Super 35mm sensörlerle çalışırken canlı prodüksiyonlarda daha sanatsal bir görünüm ve gelişmiş operasyonel iş akışı talebi, HDC-F5500’ün geliştirilmesinde önemli etkenler oldu ve onu diğer HDC kamera sistemlerinin yanı sıra her türlü canlı spor ve etkinlik prodüksiyonlarına uygun hale getirdi.