Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Blackmagic Design Yeni Hyperdeck Extreme 4K HDR’yi Duyurdu
Blackmagic Design Yeni Hyperdeck Extreme 4K HDR’yi Duyurdu
21.06.2022 14:59

Blackmagic Design, yerleşik skopları ve HDR ekranı olan dokunmatik ekranlı kullanıcı arayüzüne sahip, gelişmiş H.265 4K kayıt özellikli, yeni yayın deck ünitesi HyperDeck Extreme 4K HDR’yi duyurdu.

HyperDeck Extreme; HyperDeck’in bilinen güvenirliğinin yanında, yerden kazandıran H.265 dosyaları, opsiyonel dahili önbellek, 3D LUT’lar ve HDR desteği gibi yeniliklere sahiptir. H.265’te 4K’ya kadar kayıt yapabilme özelliği sayesinde, harika görüntü kalitesi sağlar ve depolama maliyetini düşürür. Büyük dokunmatik ekranı, kaydın kusursuz bir görüntüsünü sunmakla birlikte, tüm deck ayarları üzerinde kontrol sağlar. Geleneksel bir yayın deck ünitesine dönüştürmek için bir HyperDeck Extreme Control eklenebilir. Yani; yeni nesil yayın, canlı prodüksiyon ve dijital reklamlar için en mükemmel çözüm HyperDeck Extreme’dir.

HyperDeck Extreme, deck kontrolleri olan yeni bir dokunmatik ekran kullanıcı arayüzüne ve kaydı izlemeniz için büyük bir ekrana sahiptir. HyperDeck Extreme 8K HDR; 2 medya yuvası, 8K için Quad 12G-SDI, arşivleme için analog bağlantılar ve USB-C harici disklere kaydın yanı sıra, ön panelde bir hoparlöre ve kulaklık jak girişine sahiptir. Ayrıca, medyanın dolduğu veya çok yavaş olduğu durumlarda, düşen kareleri önleyen opsiyonel bir önbellek de mevcuttur. Stüdyo veya dış mekan çekimleri için AC ve DC güç bağlantıları bulunur.

Çok yönlü olan HyperDeck Extreme; ana kayıt cihazı, klip oynatıcı olarak ve kameralardan ayrı ayrı kayıt almak için iyidir. Analog girişleri eski video kasetlerden kayıt alabildiğinden, kurgulama için veya en yeni internet yayın servislerinde, eski programlar kullanılabilir. Hızla medya yükleme için 10G Ethernet ve basit uzaktan kontrol protokolü sayesinde, HyperDeck Extreme ile dijital tabelaları çalıştırmak kolaydır. Dahili skoplar ve 3D LUT’larla birlikte HDMI, SDI ve analog girişlerinin olmasıyla, saha kaydedici olarak da kullanılabilir! Skoplar ayrıca, internet ve televizyon yayınından önce yayın standartlarına uyumluluk için ana kayıtların kalite güvencesini sağlamakta yardım eder.

LCD dokunmatik ekranın yenilikçi kullanıcı arayüzü, inanılmaz kontrol sağlar. Ekran üstünde; oynatma, durdurma ve kaydı başlatma için özel butonların yanı sıra, kayıtlar arasında gezinmek için bir mini timeline de bulunur. LCD; zaman kodunu, video standardını, ortam durumunu ve ses göstergelerini görüntüleyen bir denetim merkezi ekranına sahiptir. Dokunmatik ekran üzerinden hem skoplar hem de netlik ve pozlama için yardım araçları etkinleştirilebilir. 

CFast ortam desteği, yaygın bulunan flaş bellek kartlarına kayıt yapılmasına imkan tanır. H.265 dosyaları, standart CFast kartlara uzun süreli kayıt yapılmasını sağlayacak kadar küçüktür. Ayrıca, kayıt esnasında bile dolu kartların değiştirilmesini sağlayan 2 adet CFast kart yuvası sayesinde, sınırsız sürede kayıt mümkündür.

En son HDR standartları için destek ve geniş bir renk aralığı içeren son derece parlak bir ekran ile, kullanıcılar en son HDR iş akışlarına hazır olur. HDR formatlarda çalışırken, dahili skoplar HDR skoplara bile değişir. Parlak LCD, daha geniş renk aralığına sahip olduğu için Rec. 2020 ve Rec. 709 renk alanlarının ikisini de işleyebilir. Dahili HyperDeck Extreme HDR LCD renk aralığı, DCIP3 formatının %100’ünü bile işleyebilir.

HyperDeck Extreme, dahili dalga şekli görüntüleme özelliği içerdiğinden, üst düzey projelerde kullandığınızda, yayın standartlarına uyumluluktan emin olabilirsiniz. Dalga şekli ekranı; giriş veya oynatım sinyalindeki parlaklık seviyelerinin geleneksel bir görünümünü sunar. Vektörskop ekranı, renklerin yoğunluğunu %100’lük SDI referans seviyelerinde görüntüler. Ayrıca, renk düzeltme işlemleri ve geçersiz seviyelerin kontrolü için ideal olan RGB ve YUV parade ekranları da var. Histogram, görüntülerinizdeki detayların beyazdan siyaha dağılımını ve kırpılan parlaklıkları veya gölgeleri gösterir.

H.265 dosyalar, son derece küçüktür ve 60:1 ile çok daha küçük dosya boyutlu 285:1 sıkıştırma oranları arasında değişir. Tüm büyük işletim sistemlerinde H.265 artık desteklenmektedir. HyperDeck Extreme; kayıt ve oynatım için Apple ProRes 422 HQ, ProRes 422, ProRes 422 LT formatlarını ve fill ile key çıkışına oynatım için ProRes 4444’ü destekler. Yani dosyalar; DaVinci Resolve, Media Composer, Premiere Pro veya Final Cut Pro gibi yazılımlarla uyumludur.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.