Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Vücut Boyama Festivalleri
Vücut Boyama Festivalleri
16.06.2022 14:23

Yaratıcılık, Teknik Bilgi, Sabır Ve İletişim Başarısının Örneklerinin Sergilendiği Ve Ödüllendirildiği Organizasyonlar

Yaratıcılık ve teknik bilgilerle ortaya çıkarılan, uygulama alanı da insan vücudu olan “Vücut Boyama Sanatı” etkinlikleri dünyanın pek çok yerinde gittikçe artan bir ilgi ile düzenlenmeye devam ediyor. Profesyonel makyaj eğitimi verilen kısa süreli kurslar ve üniversitelerde açılmış olan profesyonel makyaj bölümlerinin tamamında, insan vücudunun bir tuval olarak kullanıldığı bu sanat dalı artık müfredatlarda yer alıyor. 

Vücut Boyama Festivallerinden en bilinenlerinden biri, Güney Avusturya’da Carinthia’da 1998 yılından beri düzenlenmekte olan The World Bodypainting Festival 17-23 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu seneki festival 12 farklı kategoride yarışmayı içeriyor. Amatör ve profesyonellere açık olarak gerçekleştirilen bu festival, aslında sadece bir yarışma ve ödüllendirme değil aynı zamanda gerçekleştirdiği projelerle kendini kanıtlamış makyaj sanatçılarının verdiği eğitimler ve atölye çalışmaları ile bilgilerin paylaşılması imkanını da veriyor. Ayrıca fotoğraf sanatçılarının da yer aldığı festivalde vücut boyama örneklerinin fotoğrafları arasında yarışmalar da düzenlenmekte. Uygulanıp, sonrasında temizlenen bu sanat dalının kalıcılığını da bu fotoğraflar sağlıyor.

Festivalin bir turizm organizatörü olan Alex Barendregt tarafından, Avusturya’da yaşadığı şehrin turistik açıdan tanınmasına katkı sağlamak amacıyla, ilk gerçekleştirilmesinden itibaren, yerel yönetimin ve profesyonel makyaj markalarının katkıları ile,  binlerce kişinin katılımı ile amacına ulaşmış görünüyor. 

Söz konusu şehre gittiğinizde bina çatılarında, şehrin merkezi yerlerinde vücut boyama örnekleri ile heykellerin yerleştirilmiş olduğunu görürsünüz. Bu şehir görünümü, güncel bir sanat dalının temsilcisi izlenimi ile, diğer Avusturya şehirleri arasında dikkat çekici bir yer edinmesini sağlamaktadır. 

World Body Painting Festival 2022’de (wbf) 12 farklı kategoride yarışma düzenlerken,w 15.000 Euro ile 20.000 euro arası maddi ödüllendirme de yapmaktadır. 

Dünya, Amatör ve Özel kategorideki ödüller Dünyada; Fırça/Sünger Vücut Boyama, Hava Tabancası Vüvut Boyama, Özel Efektler Vücut Boyama, Yüz Boyama, Vücut Boyama Ekibi Gösteri Kategorisi, Kamuflaj Vücut Boyama, Amatörde; Açık Kategori Vücut Boyama, Fırça/Sünger Vücut Boyama, Özel Ödüllerde; Özel Efekt Makyajları, Yaratıcı Makyaj, Ticari Makyaj, WBF Makyaj Savaşı başlıkları altında sınıflandırılmış.

Ülkemizde meslek yüksek okullarımızda başlatılmış olan Güzellik Uzmanlığı ve Saç Tasarımı bölümleri sonrasında Güzel Sanatlar Fakülteleri altında yer alacak Profesyonel Makyaj Bölümleri vücut boyama sanat alanı için de gelişimi sağlayacaktır. 

Düzenlenecek yüz boyama yarışma ve festivalleri yeni bir meslek alanı yaratma fırsatını da verecektir. 

https://bodypainting-festival.com/en/ Erişim Tarihi:05.06.2022

YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü
En Çok Okunanlar
Dergi