Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > ARRI ALEXA 35 Kamera Yeni Dijital Sinematografi Çağını Başlatıyor
ARRI ALEXA 35 Kamera Yeni Dijital Sinematografi Çağını Başlatıyor
21.06.2022 12:21

ARRI ALEXA 35, dijital sinemacılığı yeni boyutlara taşıyan bir 4K Super 35 kamera. ARRI’nin son 12 yıldaki ilk yeni sensörü, bu süre zarfında ALEXA ailesinin evrimi üzerine inşa edildi ve 2.5 adım daha fazla dinamik aralık, daha iyi düşük ışık performansı ve daha zengin renkler sunar. Yeni REVEAL Color Science, yeni sensörün görüntü kalitesinden tam olarak yararlanırken, ARRI Textures kamera içi yaratıcılığı zenginleştirir. ALEXA 35 platformunu kolay kullanım, sağlam üretim kalitesi, yeni aksesuarlar ve tamamen yeni bir mekanik destek sistemi tamamlıyor.

Daha fazla dinamik aralık, kontrast ve hassasiyet 

ALEXA 35, diğer tüm dijital sinema kameralarından çok daha fazla olan 17 adımlı dinamik aralıkta (pozlama enlemi) ölçüm yapar. Önceki ALEXA kameralarına kıyasla parlak noktalarda 1,5 adım ve gölgelerde bir adım daha fazla olması, film benzeri doğal parlak ışık geçişlerini korurken, film yapımcıları için oyunun kurallarını değiştirecek. Kamera ve lens yuvalarındaki gelişmiş kaçak ışık bastırma tekniği, her bir lensin tam kontrast aralığının ve karakterinin sensör tarafından yakalanmasını garantiler. Arttırılmış dinamik aralık ve kaçak ışık kontrolü birlikte, sette her türlü aydınlatma koşulunun üstesinden gelmeyi kolaylaştırır, post prodüksiyonda esnekliği artırır ve HDR (Yüksek Dinamik Aralık) projeleri için en iyi kaynağı sağlar.

ALEXA 35, EI 160 ile EI 6400 arasında değişen düşük gürültü ve hassasiyet ayarlarıyla bir “High ISO” kamera. EI 2560 ve EI 6400 arasındaki ayarlara opsiyonel bir Enhanced Sensitivity Mode (Gelişmiş Hassasiyet Modu) uygulanarak, düşük ışıkta daha da temiz bir görüntü elde edilebilir. Bu olağanüstü hassasiyet, daha geniş dinamik aralık ve kaçak ışık bastırma ile birleştiğinde, ALEXA 35’in her zamankinden daha fazla farklı durumlarda en hassas ışık ve gölge ayrıntılarını yakalamasını sağlar.

REVEAL Color Science

ARRI’nin film yapımcılarıyla yaptığı tartışmalar ve görüntü çalışma sürecinin dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi, görüntü kalitesinde önemli gelişmelere ve daha hızlı, daha kolay bir iş akışına yol açtı. REVEAL Color Science, ALEXA 35 tarafından dahili olarak kullanılan ve ayrıca ARRIRAW işleme için önde gelen üçüncü firma post prodüksiyon araçları aracılığıyla kullanılabilen yeni görüntü işleme adımlarının toplu adı. Daha temiz birleştirme için geliştirilmiş bir debayering algoritması, daha doğru renk röprodüksiyonu için yeni bir renk motoru, daha hızlı derecelendirme için yeni bir geniş gamlı renk alanı, artırılmış dinamik aralığı içeren yeni LogC4 kodlama ve aslına daha sadık renkler için yeni LogC4 LUT’leri (Arama Tabloları) içerir. 

Zengin yaratıcı denetim

ALEXA 35, Super 35 4:3 gerçek 4K sensörü ile modern ve klasik, anamorfik ve küresel, Super 35 ve geniş formatlı dahil olmak üzere küresel çapta mevcut lenslerin çoğuyla birlikte kullanılabilir. 4K çözünürlük gerekliliklerini yerine getirmek zorundayken ARRI kameralarla çekim yapmak isteyen film yapımcıları, artık ölçülemeyecek kadar geniş bir lens seçeneğine sahipler.

Kolay kullanım ve yeni aksesuar serisi

ALEXA 35, “daha büyük” bir ALEXA’nın özelliklerini ve işlem gücünü, Mini boyutlu bir gövdede toplayan, şimdiye kadarki en küçük boyutlu eksiksiz özellikli ARRI prodüksiyon kamerası. Ekipler, kameranın basit menü yapısını sezgisel olarak tanıyacaklar; 1 TB ve 2 TB Codex Compact Drive sürücüler için destek ve MVF-2 vizör, şimdi HDR özelliği ile birlikte. Sol taraftaki yeni ekran, Advanced Color Match (Gelişmiş Renk Eşleştirme), ön kayıt özelliği ve ek kullanıcı butonları gibi kullanışlılığı arttıran bir dizi geliştirme sayesinde hızlı ve kolay kullanım sağlanır. Verimli kamera içi aşağı örnekleme ve anamorfik genişletmeyi (de-squeezing) bir araya getiren toplam 19 kayıt formatı, prodüksiyonların veri hızını, çözünürlüğü ve diğer parametreleri kendi ihtiyaçlarına göre optimize etmelerine olanak tanır. Karma gerçeklik ve sanal prodüksiyonlar, kameranın tüm yaygın standartlarda lens meta verilerini kaydetme özelliğinden ve ARRI’nin Unreal Engine için Live Link Metadata Plug-in eklentisine gerçek zamanlı akış meta verileri gönderme yeteneğinden yararlanacak.

ARRI, kameranın yeteneklerini artıran ve sette maksimum hız ve çok yönlülük sağlayan yeni bir özel ALEXA 35 aksesuarları serisi hazırladı. Tamamen entegre olabilen elektronik aksesuarlar, ek güç çıkışları veya genişletilmiş ses özellikleri sunar. Tamamen yeni bir mekanik destek ürünleri seti, küçük ve hafif bir kurulumdan tam gelişmiş bir prodüksiyon yapılandırmasına kadar hızlı ve kolay bir şekilde ölçeklendirilerek, her türlü çekim durumu için esnek seçenekler sunar. ALEXA 35, ARRI’nin eksiksiz çevrimiçi araçları paketinin yanı sıra iPhone/iPad Camera Companion App, ARRI Reference Tool ve ARRIRAW HDE Transcoder gibi ücretsiz bağımsız uygulamalar tarafından da desteklenir.

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.