Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Tascam ve Atomos Portacapture X8 Yüksek Çözünürlüklü Adaptif Çoklu Kodlayıcı İçin Kablosuz Senkronizasyon Sağlıyor
Tascam ve Atomos Portacapture X8 Yüksek Çözünürlüklü Adaptif Çoklu Kodlayıcı İçin Kablosuz Senkronizasyon Sağlıyor
21.06.2022 14:40

Tascam ve Atomos, Tascam Portacapture X8 için kablosuz Bluetooth senkronizasyonunun kullanılabilir duruma geldiğini açıkladılar. Portacapture X8 ve yeni çıkan Atomos Connect cihazları, AtomX Sync ve Ultrasync Blue zaman kodu senkronizasyon adaptörleri için opsiyonel Tascam AK-BT1 Bluetooth dongle’ın eklenmesiyle, kameramanlar ve ses profesyonelleri artık Portacapture X8’in 8 kanallı kayıt özelliğini 192-KHz/32-bit gezer nokta kayıt teknolojisini kullanarak, DSLR ve aynasız modeller de dahil olmak üzere çok çeşitli video kameralarla sorunsuz ve kablosuz olarak senkronize edebilirler. Sonuç olarak, prodüksiyon boyunca maksimum esneklik için tamamen senkronize edilmiş, görselleri zenginleştiren üstün ses elde edilir.

Ses ve görüntü dosyalarına gömülü zaman kodu olmadan, kurgu uzmanının sesi görüntü ile görsel olarak zaman uyumlu hale getirmesi gerektiğinden, görüntü için ses kurgu işlemi oldukça zahmetlidir. Zaman kodu aracılığıyla senkronizasyon, özellikle birden fazla kamera veya kayıt cihazı kullanılan projelerde dosyaları zaman bazında aynı ana getirip hizalayarak, kurgu sonrası sürece büyük ölçüde yardımcı olur. Artık Tascam ve Atomos’un birçok prodüksiyon senaryosuna hitap eden çözümleri var.

Zaman kodu cihazı olarak kullanılan Atomos Ultrasync Blue, Atomos AirGlu bağlantısını kullanarak her türlü uyumlu kamera ile Portacapture X8 / AK-BT1’i senkronize edebilen, kullanımı kolay, düşük maliyetli, kablosuz bir zaman kodu adaptörü. Altı adede kadar cihaza 30 metreye kadar kablosuz Bluetooth iletimi yapabilen bu birleşik sistem, daha küçük, daha mobil kameralar kullanarak yaratıcı açılardan çekim yapmak için daha fazla özgürlük sağlar.

Bu kurulum, bir verici zaman kodu sunucusu veya bir alıcı istemci cihazı olarak işlev görme esnekliği sunan Atomos Ultrasync One’ın eklenmesiyle genişletilebilir. Ultrasync One’ı ana zaman kodu kaynağı olarak kullanarak, daha karmaşık bir kamera kurulumu doğrudan bir zaman kodu sinyali alabilirken, Ultrasync One kablosuz olarak Ultrasync Blue’ya zaman kodu gönderir ve bu da Tascam Portacapture X8 / AK-BT1 artı diğer çeşitli cihazlara kablosuz olarak gider. 

Sette kayıt ve izleme için Atomos Shogun Connect, Ninja V veya Ninja V+ kullanılan prodüksiyon ortamları için Atomos AtomX Sync yine başka bir çözüm sunuyor. Ninja V/V+’ın arka paneline monte edilen AtomX Sync, güvenilir uzun menzilli RF kablosuz teknolojisini kullanarak birden fazla Atomos cihazını, kamerayı ve ses kayıt cihazını birbirine bağlar. Örneğin, Ultrasync One ile senkronizasyon yaparken AtomX Sync, Tascam Portacapture X8 / AK-BT1 ve diğer cihazları kablosuz Bluetooth senkronizasyonu ile senkronize sistemin içerisine getirebilir.

Bluetooth aracılığıyla kablosuz zaman kodu senkronizasyonunu kolaylaştırmak için Portacapture X8 kontrol uygulaması, bu yeni işlevi kullanmak için gerekli araçları içerecek şekilde güncellenecek. Apogee Metarecorder, Mavis Pro Camera ve MovieSlate 8 Logging gibi diğer ticari uygulamalar da uyumlu olacak.

Tascam İşletme Müdürü Yosuke Matsuno, Portacapture X8’in yeni keşfedilen senkronizasyon yetenekleri hakkında şunları söyledi: “Kablosuz zaman kodunu kullanma ve Portacapture X8’i kameralarla senkronize etme yeteneği, üniteyi en üst düzeyde video ve sinema prodüksiyonlarına üstün ses eklemek için tasarlanmış, tamamen yeni bir yetenek düzeyine taşıyor. Tascam ve Atomos’un ortak çabalarının ses ve görüntü profesyonelleri için daha fazla esneklik sağlayacağından ve sonuçta daha yüksek bir genel prodüksiyon düzeyi getireceğinden eminim.

Ürün Başkan Yardımcısı Paul Scurrell aktardı: “Tascam’ın Atomos AirGlu Bluetooth zaman kodu senkronizasyonunu Portacapture X8 ses kayıt cihazına entegre etmesinden memnunuz. Bu, Atomos ve Tascam ürünlerinin kablosuz olarak eşleştirilebileceği ve zaman kodunun birlikte kilitlenebileceği anlamına geliyor. Bu bütünleşme, ayrı ses ve çoklu kamera prodüksiyonunun yapısını büyük ölçüde basitleştirerek, şimdiye dek nadiren görülebilen bir iş akışını, film yapımcıları tarafından her yerde kolayca erişilebilen bir iş akışına dönüştürüyor. Müşterilerimiz için modern çözümler sağlayan, sınırları zorlayan ileri görüşlü şirketlere harika bir örnek.

Tascam ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.