Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > RED V-RAPTOR ve KOMODO Kameraları Fujinon Lenslerle İstanbul’da Tanıtıldı
RED V-RAPTOR ve KOMODO Kameraları Fujinon Lenslerle İstanbul’da Tanıtıldı
21.06.2022 15:29

RED, ProvID ve Fujinon firmaları 24 Mayıs’ta Godox Işıkları İstanbul Showroom’unda ortak bir etkinlik organize ettiler. RED V-RAPTOR ve KOMODO kameralarının Fujinon lenslerle ve Godox ışıklarla birlikte tanıtıldığı etkinlik sektörden yoğun ilgi gördü. Büyük bir çoğunluğu görüntü yönetmenleri, kiralama şirketleri ve bağımsız çalışanlardan oluşan katılımcılar, samimi bir ortamda sohbet edip bilgi alışverişinde bulundular ve etkinliğin sonunda her iki kamerayı yakından inceleme fırsatı buldular. Tanıtılan iki kamerayla ilgili bilgiler şöyle:

RED V-RAPTOR 8K VV Yeni Kuşak DSMC3 Kamera Sistemi

V-RAPTOR, yeni kuşak DSMC3 platformu kamera serisinin ilk ürünü. RED serisindeki en büyük ve yeni sensör (Vistavision 46.31mm) sayesinde, yüksek dinamik aralık (17+), en hızlı sinema kalitesinde sensör tarama hızını (600 kare/saniye@2K), en temiz gölgeler ve  düşük ışıkta en üst kalitede çalışma imkanı sunuyor. Sonuç olarak çeşitli çekim senaryoları için eşsiz performans sağlanabilmektedir. 

V-RAPTOR kameranın sensörü iki formatlıdır, yani sensör hem 8K geniş format hem de 6K Super 35 formatı desteklemektedir. Böylece V-RAPTOR kamera hem bir frame kamera, hem de S35 kamera olarak kullanılabilmekte, bu sayede aynı zamanda mevcut S35 lensler ve yeni geniş formatlı lenslerle tam uyumlu çalışabilmektedir. Bu eşsiz kamera, kameramanlara bir butona basarak istedikleri formatı seçerek, yararlanma imkânı veriyor. V-RAPTOR önceki RED sensörlerin yeteneklerini daha da ileri götürerek, kullanıcılara 8K’da (2.4:1 oranı) saniyede 150 kare hızında, 6K’da (2.4:1 oranı) saniyede 200 kare hızında, 4K’da (2.4:1 oranı) saniyede 300 kare hızında, 2K’da (2.4:1) saniyede 600 kare hızında çekim yapma seçenekleri sunarken, on yedi stop’dan fazla dinamik aralık adımıyla en detaylı ve geniş aralıklı görüntüleri yakalamaya devam ediyor.

RED ekosistemindeki diğer kameralar gibi V-RAPTOR da RED’in patentli REDCODE RAW kodeğinden yararlanarak kullanıcılara 16 bit RAW kayıt ve RED’in en son IPP2 iş akışından ve renk yönetim araçlarından yararlanma imkânı veriyor. REDCODE RAW (R3D) formatının yanısıra 4444 XQ seviyesine kadar ProRes kayıt formatı da kullanılabilmektedir. Üstelik kayıtlar hem REDCODE RAW, hem de ProRes formatlarında aynı anda yapılabilmektedir.

Çok beğenilen bu DSMC3 kamera, yeni bütünleştirilen ve modernize edilen bir biçimde üretildi ve WiFi uzaktan kumanda, Ethernet yoluyla veri transferi için dahili USB-C arabirimi, phantom güçlü XLR ses konnektör opsiyonu, iki adet 4K 12G-SDI çıkış içeren güçlü ve profesyonel bir I/O grubuna sahiptir. Tüm özellikler 15 x 11 x 11 cm boyutlar ve 1.8 kilogram ağırlıkta, şaşırtıcı seviyede küçük, sağlam bir tasarım içerisine paketlendi. Üstelik bunu yeni imalat teknolojilerin bir sonucu olarak çok makul fiyatlarla sağlıyor. Diğer önemli özellikleri arasında kilitlenen mekanizmalı bir RF lens yuvası; Wi-Fi yoluyla kablosuz kamera menülerinin uzaktan bir cep talefonu veya tablet üzerinden yönetimi,  kayıt edilen görüntünün uzaktan izlenebilme imkanı; faz tespitli otomatik odak; kamera içi format seçimi, kişiselleştirilebilen butonlar, durum güncellemeleri içeren geniş kapsamlı kontrollere imkân veren yeni tasarımlı ve dolaşımı kolay bir bütünleşik ekran var.

V-RAPTOR kamera ayrıca RED marka veya piyasadan temin edilebilen diğer kalifiye CFexpress medya kartları ile kullanım; bütünleşik mikro V-Mount veya Gold-Mount pil plakası; daha sessiz ve kararlı ısı yönetimi için 60mm fan; iOS ve Android aygıtlarına yönelik ücretsiz RED kontrol uygulaması yoluyla kablosuz bağlantı imkanları sunuyor.

RED ayrıca 2022 yılının ikinci yarısının başlarında V-RAPTOR XL kamerasını çıkaracağını duyurdu. XL boyu, RED RANGER ve PANAVISION kameralar için gövde tarzına gelen geri bildirimler dikkate alınarak bakılarak tasarlanan stüdyo yapılandırmaları ile üst düzey kullanımlar için ideal olacak. V-RAPTOR XL dahili elektronik ND filtresi ve 24 Volt dahili güç dağıtımı ve daha büyük kasasıyla şimdiden büyük ilgi çekmekte. 

RED KOMODO 6K Sinema Kamerası

KOMODO 6K, RED’in yenilikçi görüntü çekim teknolojileri serisinin en son ürünü. RED serisine en yeni katılan bu ürün, küçük boyutlu, “hepsi bir arada” tarzı, çok güçlü bir sinema kamerası. Sinema kameramanlarının her yere götürebilecekleri ve her türlü çekim senaryosuna uyarlayabildikleri portatif bir yapı içerisinde RED’in sinema düzeyinde görüntü kalitesi, renk ve sensör teknolojilerine sahip.

KOMODO, çektiği görüntüleri RD3 veya ProRes formatlarında, Cfast 2.0 medya kartına kaydediyor. KOMODO kameranın kullanım menüleri, gövdenin üst tarafında yer alan LCD dokunmatik ekranla denetlenebiliyor, ya da bu ekran kayıtları izlemek için kullanılabiliyor.

KOMODO’da bulunan global shutter (Küresel deklanşör, tüm resim alanını aynı anda tarayan sensör) teknolojisi her karede sensörün piksellerinin tamamını aynı anda ışığa maruz bırakıyor. Oysa, rolling shutter (kaydırmalı deklanşörde) pikseller bir kenardan başlanarak diğer kenara doğru satır satır ve gecikmeyle tarandığı için hızlı hareket eden nesnelerde bozulmalara neden oluyor.

Birçok doğrusal olmayan kurgu sistemi (NLE) RED çekimlerini direkt olarak açabiliyor ve kurgulayabiliyor. R3D dosyalarını açmak ve/veya kurgulamak için şu programlar kullanılabiliyor: RED’in patentli uygulaması REDCINE-X PRO, Adobe Premiere Pro, Avid Media Composer, DaVinci Resolve, Final Cut Pro X, Adobe PhotoShop, Foundry Nuke, Assimilate Scratch, AutoDesk Flame ve ColorFront Transcoder.

Etkinliğin sonunda soru-cevap şeklide gelişen sohbet, verimli bir bilgi paylaşımı ortamında verimli bir şekilde sonuçlandı.

RED ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 297 88 77 numaralı telefondan Provid’i arayabilirsiniz.