Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > DPA Microphones ile Sanat Performans ve Kayıtları
DPA Microphones ile Sanat Performans ve Kayıtları
21.06.2022 15:31

Yenilikçi, yaratıcı projeler için ses yakalamak, özellikle dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerin zihinlerini zenginleştirmek için tasarlanmış bir canlı performans sergisi için en değerli işlerden biridir. Music is the Weapon, yeni multimedya kurulumunu hayata geçirmek için gereken sesleri yakalamakta DPA Microphones’u tercih etti. Canlı, yenilikçi bir sanat yaklaşımı olarak tanımlanan “Set Sound to …” olarak bilinen proje, etkileşimli yerleştirmeler, müzik ve canlı şarkı söyleme ile büyük ve küçük ölçekli halk performanslarının kapsamlı bir kaydı.

Danimarkalı ses sanatçısı, şarkıcı, besteci ve icracı Gudrun Holck ile Letonya’dan görsel ve performans sanatçısı Eva Vēvere’nin sanatsal vizyonu, bu etkinliklerin “çağdaş dünyada bağlantı ve süreklilik hakkında daha derin bir deneyim ve yansıma için bir platform oluşturması” yönünde. İkili, format için görsel hikâye anlatımı, yer keşfi, ses, seslendirme ve performansı bir araya getirdiğinden, kullandıkları ekipman çok önemli. Çiftin 2020’deki yaratıcı konutlarından ilki olan “Set Sound to Can Lis”, ünlü Danimarkalı mimar Jørn Utzon’un İspanya’nın Mallorca kentindeki evinde gerçekleştirildi. Bu, bir video ve film müziği ile tamamlanan bir film ve sanat enstalâsyonu haline getirildi. Filmin prömiyeri 2021’de Letonya’nın Riga kentinde, bir nehir üzerindeki bir şatoda bir aylık gösterimle yapıldı. Burada izleyiciler şarkı söylemeye katılmaya davet edildiler. Film şu anda uluslararası film festivallerinde gösteriliyor.

İkili, Utzon’un evindeki geniş bir kayıt arşivi kaydetmek için bir DPA mikrofon koleksiyonunu tercih etti. İkili şunları söyledi: “En iyi surround, vokal ve başa takılan cihazlar olan DPA mikrofonlarıyla Can Lis adlı evde çalışma fırsatı bulduk. Mikrofonlar, işe yeni bir boyut ve ses kalitesi kazandırdı. Bu bize, kulaklıklarda etkileşimli bir 4D hissi yaratmak için mükemmel olan 4560 çift kulaklı mikrofonlu kulaklıkları gibi DPA mikrofonlarının muhteşem seçeneklerini ve olanaklarını keşfetme fırsatı verdi.

Ayrıca ikili, Can Lis’in ortam seslerini kaydederken, katılımcılara tamamen sürükleyici bir deneyim yaşatmak için bir sergi alanında surround hoparlör ayarında kullanılan DPA Microphones’un 5100 Surround Sound mikrofonunu da kullandı. Kayıtlardan bazıları, Can Lis’in çeşitli iç ve dış mekânlarından gelen seslerin yanı sıra, Can Lis’in oda ve mekânlarında etkileşim halindeyken canlı olarak kaydedilen vokal ve enstrümantal kayıtları da içeriyordu.

Çiftin en son sanatsal projesi “Set Sound to the Lighthouses”, Danimarka, Hanstholm’daki Kuzey Atlantik Deniz Feneri ve Norveç, Lofoten’deki Skrova Deniz Feneri’nin yanı sıra Letonya’daki Ovīši ve Šļītere deniz fenerlerindeki sanatçı konutlarını içeriyor. Bu kayıtlar için ikili, seçilen deniz fenerleri ve çevredeki denizdeki günlük yaşamın hissini yakalamaya çalıştı. Kayıtları görsel-işitsel sergilere dönüştürmek, izleyiciye deniz fenerlerinin uzak yerlerinde etkileşim hissi vermek için planlar var. İzleyicileri tamamen içine çeken bozulmamış bir kayıt sağlamak için Music is the Weapon, özlü, saf, aslına sadık ve bozulmamış ses sağlayan mikrofonlar gerektirdi.

Bu projede ayrıca DPA’nın 4560 Binaural Headset  ve 6060 Omnidirectional Subminiature mikrofonları kullanıldı. Holck ve Vēvere açıklama yaptılar: “Bu mikrofonlar muhteşemdi ve ilham geldiğinde zamanlama, performans, ışık, rüzgâr veya hava durumuna bakmaksızın yaratıcı sürece odaklanmamızı sağladı. ‘Set Sound to the Lighthouses ‘ projesi, rüyaların zamansız yolculuğunu tam anlamıyla yakalamak için uçurumlara tırmanmamızı ve deniz fenerlerinin tepesine çıkmamızı gerektirdi. 4560 ve 6060 mikrofonlar, seyahat ederken ekipmanı ve ağırlığı en aza indirmek için mükemmel boyuttaydı ve aynı zamanda performans tasarımına ve kostüme entegre edilecek kadar göze çarpmıyordu.

Music is the Weapon, ses kayıtlarına ek olarak, multimedya deneyimlerini şarkı söylemeye, tartışmaya ve kayıtlarla başka şekilde etkileşime geçmeye davet ettikleri canlı izleyicilere sunuyor. Bu uygulamalarda, DPA mikrofonları bir kez daha prodüksiyonda hayati bir unsur haline geliyor. Devam eden pandemi kısıtlamaları nedeniyle bir gecikmenin ardından ikili, ilk “Set Sound to the Lighthouse: Signal” prodüksiyonlarını bu yıl içinde interaktif bir sanat sergisi ve performansı olarak yayınlamayı planlıyor.

DPA ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan Asimetrik’i arayabilirsiniz.