Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Microscopic World, Protist Lab Films Tarafından Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K ile Kaydedildi
Microscopic World, Protist Lab Films Tarafından Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K ile Kaydedildi
25.07.2022 11:04

Blackmagic Design, dünyanın en küçük canlılarından bazıları olan mikroskobik tek hücreli protistleri çekmek için Protist Lab Films’in, bir Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K dijital film kamerası kullanarak bir mikroskoba monte edilmiş yaratıcı bir 6K kamera kurulumu oluşturduğunu duyurdu. Kurgu, derecelendirme, görsel efekt (VFX) ve ses post prodüksiyonu yazılımı DaVinci Resolve Studio kullanılarak çekimler kurgulandı ve renk derecelendirmeleri yapıldı.

Protist Lab Films, eski su laboratuvarı teknisyeni ve ses mühendisi Fabian Weston tarafından işletiliyor. Bir ses mühendisi ve müzik yapımcısı olarak 25 yıl Avustralya’nın en iyi müzisyenleri, ses mühendisleri ve yapımcılarından bazılarıyla birlikte ve ünlü Albert Studios’ta kurumiçi çalıştıktan sonra Weston, mikroskopların ortaya çıkardığı büyüleyici canlılara ve mikroskopiye olan tutkusuna geri döndü.

Weston, birkaç yıl önce sadece bir mikroskop ve cep telefonu kamerasıyla Protist Lab Films’i kurdu. Müzik ve eğlence endüstrisindeki yıllarından Blackmagic Design’i iyi biliyordu. Endüstriden bir arkadaşının Blackmagic Design’i tavsiye etmesinin ardından, Weston kapsamlı ürün kataloğundaki seçeneklere bakmaya başladı. Kısa süre sonra, Melbourne merkezli bu şirketten hem donanım hem de yazılımın, mikroskopla yaptığı çalışmalarda kendisine ne ölçüde yardımcı olabileceğini keşfetti.

Protist Lab Films’in nihai amacı; hayvan, bitki, mantar, bakteri veya virüs olmayan tek hücreli ökaryotik organizmalar olan protistler alemi hakkında bilinçlenme oluşturmaktır. Çoğu insan onları algler ve tek hücreli canlılar olarak bilir.

Weston şunları söyledi: “Birkaç yıl önce, The Basement ismindeki Sydney caz kulübünde canlı internet yayını için ses miksi yaptığımdan beri Blackmagic Design’i tanıyorum. Mekanın bir üst katındaki prodüksiyon stüdyosundan doğrudan YouTube’a canlı yayınlar yapardık. Mekandaki kameralar ile üst kattaki görüntü mikserleri ve bir MADI bağlantısı aracılığıyla stüdyoda ayrı bir canlı ses miksi dahil herşey Blackmagic ile çalıştırılıyordu.

Weston, bu minicik yaratıkların muhteşem dünyasını yakalamak için 2022’nin başından beri Pocket Cinema Camera 6K’yı kullanıyor. Kameranın birtakım farklı yüksek kalite mikroskop objektif lens tipiyle çalışma yeteneğine ve yapılandırılması kolay tasarımına güvenerek Weston, mikroskobunu doğrudan Pocket Cinema Camera 6K’ya bağlamak için benzersiz bir özel kurulum oluşturdu. Görüntüleri Blackmagic RAW’da yakaladıktan sonra, çekimler düzenlendi ve ardından DaVinci Resolve kullanılarak derecelendirildi. Bir müzisyen ve müzik yapımcısı olarak kendi yeteneğinden yararlanarak videoları Protist Lab Films’in YouTube kanalında yayınlamadan önce, Weston bazı filmlere son detay olarak özel yapım film müzikleri ekledi.

Weston şunları ekledi: “Bu, baştan sona kesintisiz bir işlem ve tek marka dahilinde çalışmak harika. Ayrıca, şirketin teknik desteği şimşek gibi hızlı. Blackmagic Design, kesinlikle tüm iş akışını çok kolay ve sorunsuz hale getirdi.

Weston’un filmleri şimdiden bakışları üzerinde topluyor, yaygın Avustralya termitlerinin bağırsaklarında yaşayan protistleri belgeleyen bir film için Nikon’un 2021 Small World in Motion yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü.

Weston sözlerini şöyle tamamladı: “Çok az insan sıfırdan müzik yapıyor ve bunu mikroskobik organizmaların görüntülerine ekliyor, bu yüzden şimdiye kadar başarabildiklerim hem benzersiz hem de ilgi çekici. Blackmagic Design’in endüstriye odaklı olmasının ve felsefesinin büyük bir hayranıyım ve eminim ki benim gibi insanlar gelecekte de yeni ve harika projeler için Blackmagic Design donanımları kullanmaya devam edecektir.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.