Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > L-Acoustics L-ISA Sarmalayan Hiper-Gerçek Ses Teknolojisi Las Vegas’taki Yeni Resorts World Theatre Eğlence Merkezinde
L-Acoustics L-ISA Sarmalayan Hiper-Gerçek Ses Teknolojisi Las Vegas’taki Yeni Resorts World Theatre Eğlence Merkezinde
20.07.2022 11:19

Concerts West / AEG Presents tarafından işletilen 5.000 izleyici kapasiteli Resorts World Theatre konser ve eğlence merkezi, Carrie Underwood, Katy Perry ve Luke Bryan konseriyle açıldı ve dünyanın en büyük otel, kumarhane ve tatil merkezlerine ev sahipliği yapmakta olan Strip semtinin en yeni entegre tesisini müzik dünyası için gözde bir yer haline getirdi. Bu yeni tesisi Las Vegas’taki ve muhtemelen dünyadaki tüm diğer konser mekânlarından ayıran şey, ses sistemi. Resorts World Theater, Las Vegas’ta L-Acoustics L-ISA Immersive Hyperreal Sound teknolojisinin ilk sabit kurulumuna ev sahipliği yapıyor. 200’den fazla hoparlör, Las Vegas Strip’te öne çıkan, sürükleyip sarmalayan bir işitsel ortam içeriyor.

L-Acoustics Certified Provider (CPi) Solotech, 14.1 ses sistemini L-Acoustics Application ekibinin tasarım desteğiyle entegre ederken, Montreal merkezli Scéno Plus, salonun teknolojisini denetleyerek konser salonu tasarımcısı olarak görev yaptı. Sistem, sahnenin genişliği boyunca dizilen 14 K2 kasasından oluşan yedi hoparlör grubundan, 12 Kara’dan oluşan sol-sağ dolgu gruplarından ve ayrıca her biri sekiz KS28 bas hoparlöründen oluşan iki merkezi gruptan oluşan bir L-ISA Scene kurulumundan meydana geliyor. Yirmi dört adet KS21 bas hoparlörü sahnenin altına yerleştirildi ve yeni bir L-ISA algoritması sayesinde uzamsal ön dolgular olarak işlev gören 16 adet 5XT beş inçlik koaksiyel, sahne kenarı boyunca konumlandırıldı. Birçok A10i Wide kasa, aydınlatma kabininde bulunan ek A10i ile birlikte üç balkonun her biri için gecikme ve yedi kanal surround ses sağlıyor. LA12X, LA4X ve LA2Xi yükselteçli denetleyicilerin bir kombinasyonu, aygıtın ilk sabit kurulumu olan yeni L-ISA Processor II’yi de kullanan sistemi yönetiyor. Ayrıca, AVB, AES/EBU ve analog sesin zamana göre ayarlanmış yedek sinyal dağıtımı ile birleştirilmesini sağlayan 11 adet P1 işlemci kurulu.

Scéno Plus Teknoloji ve Özel Ekipman Başkan Yardımcısı François Blais şunları söyledi: “Bu projede müşteri, mekânı Las Vegas’taki diğer her şeyden ayrıcalıklı kılacak bir avantaj arıyordu ki bu kolay bir iş değil. Sadece sesin kalitesini artırmaya çalışabilirdik, ancak bunu yapmanın yanı sıra ve daha iyi bir ses deneyimi yaratmak da istedik. L-ISA’nın yapabileceği şey işte bu.

Bu karar, Blais ve ekibinin Solotech’in Montreal’deki tesisinde bir L-ISA demosunu deneyimlemesinden sonra alındı. Ondan sonra, sistemi yeni Resorts World Theatre eğlence merkezine en uygun şekilde tasarlamak ve yapılandırmak için Solotech Ar-Ge François “Frankie” Desjardins ve L-Acoustics’ten André Pichette ile koordineli bir şekilde çalıştılar.

Tesiste sürecin büyük bir kısmı, salonun akustik ihtiyaçlarını karşılamakla geçti. Bu, mekânın duvarlarında ve tavanında soğurucu işlemler ve yansımaları önlemek için balkonun ön kenarının şeklini değiştirmek gibi bazı mimari düzenlemeler yapmayı kapsıyordu. “Yalnızca ana sistemdeki 98 adet hoparlörle salonda çok fazla enerji üretiliyordu, bu yüzden odanın tepkisini dikkatli bir şekilde ölçmek zorundaydılar.

L-Acoustics ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan Asimetrik’i arayabilirsiniz.