Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > GAHRENS + BATTERMANN Kişiye Özel Çözümler Sunuyor
GAHRENS + BATTERMANN Kişiye Özel Çözümler Sunuyor
21.09.2022 14:55

Kaynak / AJA


GAHRENS + BATTERMANN (G+B), otuz yılı aşkın süredir Alman canlı etkinlik endüstrisinin yenilikçi teknoloji çözümleriyle çarpıcı deneyimler sunmasına yardımcı oldu. Şirketin en son gelişmelerinden biri olan mobil UltraHD HDR kontrol odaları beğeni kazanmaya başladı ve G+B Yayın Uzmanı Daniela Böhmer ile sektördeki deneyimi hakkında yapılan sohbeti sizler için derleme şansımız oldu.

Bize GAHRENS + BATTERMANN hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

1983’ten beri faaliyet gösteren G+B, Almanya’nın önde gelen etkinlik teknolojisi ve hizmet sağlayıcılarından biridir. 230 çalışandan oluşan ekibimiz etkileyici, akılda kalıcı, dijital, karma ve canlı etkinlikler oluşturma konusunda uzmanlaşmıştır. İster yerinde, ister ortak stüdyolarımızdan birinde veya bir G+B stüdyosunda olsun, benzersiz etkinliklerinin ihtiyaçlarını karşılayan kişiye özel çözümler sunmak için her müşteriyle yakın bir şekilde çalışıyoruz. 

Rolünüz nedir ve canlı etkinlikler işine nasıl girdiniz?

G+B’ye 2007 yılında “Medya Tasarım Stajyeri” olarak katıldım ve ticaretin araç ve tekniklerini öğrenmeye başladım. Sonunda, kiralık filomuz için yayın ekipmanını araştırıp yönettiğim bir “Yayın Uzmanı” oldum. Ayrıca gerektiğinde “Görüntü Mühendisi” olarak etkinliklere yardımcı oluyorum.

Yakın zamanda üzerinde çalıştığınız bir projeyi açıklayabilir misiniz?

Geçen yıl Almanya’nın tanınmış otomotiv markalarından biri için devasa bir projeyi tamamladık. Almanya’nın Münih kentindeki IAA Fuarı’ndan bir basın konferansını ve ayrı bir programı canlı yayınlamalarına yardımcı olduk - alt üçte birlik kısımlar için anahtar/dolgu kaplamaları ile birlikte -  Proje, bir anahtarlayıcı ve oynatım sistemlerini içeren özel bir canlı prodüksiyon iş akışı ve müşterinin sergi standındaki altı büyük LED ekrana sinyal dağıtımını gerektiriyordu. Projenin doğasını, ses ve video taleplerini ve alan kısıtlamalarını göz önünde bulundurarak, ekibimiz tarafından inşa edilen 3G-SDI donanımlı mobil UltraHD HDR özellikli kontrol odasına büyük ölçüde güvendik. AJA FS-HDR, FS4, KUMO, Mini-Converters ve Ki Pro Ultra Plus gibi gerekli tüm araçları kompakt bir rafa sığdırmamıza olanak sağladı.

Bu tür projelerde ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Herhangi bir projede karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri, üretim ekipmanı ihtiyaçlarındaki beklenmedik değişiklikleri yönetmektir. Örneğin, bir müşteri, ses yerleştirmeye ihtiyaç duyan tek bir kameranın ek bir kaydını talep edebilir veya olay direktörü, HDMI’dan SDI’ye sinyal dönüşümü gerektiren alt üçte birlik için bir anahtar/dolgu talep edebilir. Bu talepleri karşılamaya hazır olmalıyız. Bu yüzden kontrol odalarını birçok farklı sinyal tipini ve formatını destekleyecek şekilde inşa ettik. AJA donanımı, uyum sağlamamıza olanak tanıyan yüksek performanslı, güvenilir ve uygun maliyetli dönüşüm sağlayarak bu açıdan yardımcı oldu.

Bize G+B’nin kontrol odaları ve bunların nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Her proje, konumu ve gereksinimleri bakımından benzersizdir, ancak her yönüyle müşteriler yüksek kaliteli ses ve video bekler. Bu, birlikte seyahat edebileceğimiz ve müşteri beklentilerini karşılayan içerik sunabilen kompakt, çok yönlü kontrol odaları gerektirir. Her mobil kontrol odası yüksek kaliteli sinyal dağıtımı, dönüştürme, analiz ve kayıt teknolojisi omurgasına sahip önceden kablolanmış kontrol rafları, profesyonel bir prodüksiyon anahtarlayıcı ve kameralar içerir.

Kontrol odalarının UltraHD ve HDR’yi desteklemesi neden önemlidir?

Modern video teknolojisi her zaman G+B’nin merkezinde yer almıştır. UltraHD ve HDR teknolojisini erken benimseyen biri olarak, parlak renklerle yüksek kaliteli video sunma potansiyellerini fark ettik. Artık ekibimiz, müşterilerimize aktarabileceğimiz derinlemesine bilgi birikimine sahip ve canlı etkinlik alanında yeni teknik sınırları zorlayabiliyoruz.

UltraHD ve HDR için endüstri talebini nasıl tanımlarsınız?

UltraHD HDR canlı etkinlik prodüksiyonu henüz gelişme aşamasında ve üzerinde çalıştığımız prodüksiyonların çoğu HD SDR. Bununla birlikte, UltraHD HDR, özellikle endüstri potansiyelini görmeye başladığından beri, her yıl öne çıkıyor. Zamanla, ekipman maliyeti düştükçe ve uygulama daha pratik hale geldikçe, bunun endüstri standardı bir uygulama haline gelmesini bekliyoruz ve zaten onunla çalışmış olduğumuzdan, bu gelecekte yaşanacaklar için daha iyi konumlanmış durumdayız.

Mobil kontrol odalarınızı oluşturan sinyal dağıtımı, dönüştürme, analiz ve kayıt teknolojisi hakkında bize daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Dönüşüm, özellikle çeşitli HDR standartları ve kamera formatlarıyla çalışırken, projeler arasında çok önemlidir. Bu nedenle, 2019’dan beri filomuzun bir parçası olan AJA FS-HDR’ye büyük ölçüde güveniyoruz. Yine de FS2’yi hala kullandığımız için AJA’nın FS serisiyle ilk deneyimimiz bu değil. Tüm FS serisi çok fazla esneklik sağlıyor. Sesi ayrıştırma/gömme veya videoyu dönüştürme olsun, çok farklı sinyal ve formatları farklı yollarla elde edebiliriz. FS-HDR, 2K/HD’nin dört kanalını yukarı/aşağı/çapraz dönüştürmemize izin vermesi ve gelecekte müşterilerimiz için 4K prodüksiyonlar gerçekleştirmemiz için ihtiyaç duyduğumuz araçları sağlaması bakımından ne kadar yararlı olduğunu kanıtladı. HDR-SDR çapraz dönüşümleri ve ilgili LUT işleme de cihazda sezgiseldir.

AJA HDR Image Analyzer, kontrol odalarımızın bir diğer önemli bileşenidir. Bir Görüntü Mühendisi olarak sahip olmak büyük bir rahatlık sağlıyor çünkü ekli video sinyalinin önemli verilerini yapılandırılmış bir şekilde görüntülememe izin veriyor. Kameradan en iyi görüntüyü elde etmek için genellikle ayarlar ve dalga formu gösterimi görünümleri arasında geçiş yaptığım için kamera eşleştirme sırasında kullanışlıdır. Önceden hazırlanmış kısayollar ayrıca aracımın görüntüleme olanaklarına hızlı erişim sağlar.

SDI yönlendirici olmadan hiçbir kontrol odası tamamlanmaz ve biz AJA KUMO 3232-12G kullanıyoruz. Cihazın kompakt, güvenilir yapısını seviyoruz. Ayrıca arızalı kabloları her zaman değiştirmeyi kolaylaştırıyor. Web arayüzü ve ayarlanabilir kontrol paneli, anında değişiklikleri hızlı ve basit hale getiriyor. Ayrıca, kompakt boyutlarına rağmen güçlü olan bir dizi AJA Mini-Dönüştürücü kullanıyoruz - USB uzaktan kumanda aracılığıyla birçok ayara izin verirler ve aldıkları veya gönderdikleri sinyaller için kesin değerler sağlarlar - Teknolojiyi tamamlayan AJA Ki Pro kayıt cihazlarımızdır. Ki Pro ailesi, Ki Pro Classic’ten Ki Pro Rack, Ki Pro GO ve Ki Pro Ultra Plus’a kadar uzun süredir kiralama filomuzun bir parçası olmuştur. H.264 USB sürücü kaydına sahip Ki Pro GO, müşteriler için hızlı ciro sağlar.

Kontrol odalarında neden 12G-SDI teknolojisini birleştirmeyi seçtiniz?

12G-SDI, canlı etkinlikler için avantajlı olan UltraHD sinyallerinin tek bir kablo üzerinden iletilmesini kolaylaştırır. Çoğu proje, sinyal iletimi için mevcut herhangi bir altyapı olmadan 3-14 gün sürer, bu nedenle dörtlü bölünmüş SDI teknolojisi pratik değildir. Bu, kabloların dört katı, karmaşık sorun giderme ve ayrı kablolar arasında çalışma süresindeki potansiyel farklılıklar anlamına gelir. 12G-SDI’nin tek kablo basitliği, kullanım durumlarımız için daha kolay ve daha güvenilirdir.

Pandemi işinizi nasıl etkiledi?

Yüz yüze toplantılar duraklatıldığından bir süredir sanal olaylar insanları birbirine bağlamanın ve bilgi aktarmanın tek yoluydu. Bu bakış açısından, müşterinin hedef kitlesine, fiziksel olarak mevcut olmalarına veya uzaktan ayar yapmalarına bakılmaksızın kesintisiz, etkileşimli bir deneyim sunmak bizim için çok önemliydi ve önemini korumaya devam ediyor. G+B’de, yıllardır sorgu seçenekleri, kelime bulutları, oylama ve oyunlar aracılığıyla canlı bir izleyici kitlesini etkinliğe entegre eden araçlar geliştiren G+B Interaktiv’den uzmanlarla çalışıyoruz. Bu deneyim sayesinde, bu araçları online izleyiciler için hızla benimsemeyi ve her şeyi bir araya getirmeyi başardık. Sonuç, etkileşimli olanaklara sahip bir canlı yayın platformudur.

Her etkinliğin merkezinde canlı yayın bileşeni bulunur. Yayın ekipmanına olan talep 2020’de keskin bir şekilde arttı. Bu nedenle 2021’de yeni kameralara yatırım yapmaya ve UltraHD HDR özellikli başka bir kontrol odası inşa etmeye karar verdik. AJA’nın orijinal kontrol odasını inşa etme konusunda çok iyi bir deneyimimiz olduğundan, AJA araçlarını kullanmaya devam etmeyi seçtik. Artık yüz yüze etkinlikler geri dönmeye başladığına göre, müşterilerimize karma etkinlikler sunmak için yüz yüze ve çevrimiçi bileşenleri nasıl kolayca birleştirebileceğimizi göstermeyi seviyoruz.

Önümüzdeki on yılda etkinlik endüstrisini neler bekliyor?

Geleceği tahmin edemesem de yaratıcı, yüksek kaliteli video canlı içerik prodüksiyonunun ister yüz yüze, sanal veya karma etkinlikler için ekibimiz ve müşterilerimiz için odak noktası olmaya devam etmesini beklerim.


AJA ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.