Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > DPA Microphones Müzik Sektörünün Yıldızlarıyla Yollardaydı
DPA Microphones Müzik Sektörünün Yıldızlarıyla Yollardaydı
22.10.2022 14:08

Yaz turneleri tüm hızıyla devam ediyordu ve sanatçılar doğru, güvenilir sesle sahneye çıkmak istiyorlardı. DPA Microphones, Lorde and Bon Iver’dan Tindersticks’e, H.E.R. ve Lewis Capaldi’ye kadar, sanatçıların ve mühendislerin canlı performans sergilediklerinde bekledikleri tutarlı, profesyonel sonuçları sağlamak için uzun süredir güvenmekte oldukları bir marka. 

Pop sanatçısı Lorde’nin FOH (izleyici alanı) miks mühendisi olan Phillip J. Harvey, sanatçının Solar Power Turnesini desteklemek için Avrupa’yı dolaştı. Uzun zamandır DPA hayranı olan Harvey, Lorde’u 2017’de bir d:facto 4018VL vokal mikrofon kullanmaya başlattı. O zamandan beri, trampet altlarında, pedallı zillerde, silindir davulda 4099 CORE Extreme SPL, davul üzerinde 2011 Twin Diaphragm Cardioid olmak üzere, neredeyse tüm davullarda DPA Microphones kullanıyor. 4099 yüksek sesli SPL modeli ayrıca conga ve quinto’da kullanılıyor ve 4488 CORE kulaklık mikrofonları arka vokallerde bulunuyor. 

Harvey şunları söyledi: “D:facto’nun düz tepkisi çok büyük bir avantaj ve kullandığım diğer vokal mikrofonların aksine ses sızıntısı çok hoş. Bu gerçekçi tepki, mikste sesleri istediğim şekilde renklendirmenin temelini sağlıyor ve bu harika! Beş arka vokalistin hepsi de kablosuz kemer paketli 4488’leri kullanıyor, bu bir zorunluluk çünkü grup üyeleri set sırasında her şarkı için sahne pozisyonlarını değiştiriyor. Bir pop müzik konserine kulaklıklı mikrofon takımlarını dahil etmek zordu, ancak 4488’ler netlik, aslına uygunluk ve rahatlık için en iyi seçim olduğunu kanıtladı ve çalışmak çok kolay oldu. Lorde kendisi de d:facto’yu seviyor ve bana ‘bu mikrofon çok doğal ve gerçek, ondan saklanacak bir şey yok’ dedi.

Pop şarkıcısı ve söz yazarı Lewis Capaldi de FOH Mühendisi Andy Bush sayesinde DPA ile turneye çıkıyor. Bush, kristal netliğinde vokaller sağlamak için DPA 2028 vokal kapasitif mikrofonunu seçti. Ayrıca çeşitli 2011C ikiz diyaframlı kardioidleri, 4018C süper kardioid, 4011E kardioid ve 4099 Extreme SPL enstrüman mikrofonlarını seçerek, tüm bateri setini DPA mikrofonları ile donattı. Bush, 2028 için yorum yaptı: “Lewis’in sesini çok doğal kılıyor; yapay unsurlarda (artifact) yoğunlaşma olmuyor ve yakınlık etkisi (mikrofon kaynağa yaklaştığında oluşan alçak frekans tepkisindeki artış, proximity effect) çok az, bu yüzden nihai sonucumun çok daha üstün olduğunu hissediyorum. Ek olarak, kafa üstlerindeki stereo 4011 çifti, kitin sesini gerçekten açtı. Daha önce sahip olmadığımız ekstra netlik ve kusursuzluk sağlıyor. Tüm yakın mikrofonlarda çok az EQ var, sadece istenmeyen salon seslerinden kurtulmak için yüksek geçirgen filtreler kuruyoruz. Mikrofonlar çok düz ve net anlaşılır oldukları için, kanalları çok fazla işlemeye veya çok fazla EQ kesmeye ihtiyacım yok ve sahnede gerçekte neler olup bittiğini daha doğru ve aslına sadık bir şekilde sunduklarını hissediyorum.” Bush ve DPA mikrofonlar Avrupa turu boyunca Capaldi’nin yanında oldular.

Alternatif rock grubu Tindersticks’in FOH Mühendisi Graham Pattison da Avrupa turnesi için DPA mikrofonlarını kullandı. Bir orkestra eşliğinde konser verilen birçok durakta Pattison’ın sesi bulandırmadan her enstrümanın sesini doğru alacak mikrofonlara ihtiyacı vardı. Bu gereksinimleri karşılamak için DPA Microphones’tan 4099 CORE enstrüman mikrofonları ve 4015 geniş kardioid mikrofonları seçti. “Yaylı çalgılar bölümümüzde 4099’lar ve 4015’ler vardı ve başka türlü de olmazdı. DPA mikrofonlarından elde ettiğimiz netlik ve ayrıntı olağanüstüydü.

DPA Microphones ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan Asimetrik’i arayabilirsiniz.