Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > İsveçli Görüntü Akış Hizmeti Viaplay, Varşova Stüdyolarını Lawo AoIP Altyapısıyla Yeniledi
İsveçli Görüntü Akış Hizmeti Viaplay, Varşova Stüdyolarını Lawo AoIP Altyapısıyla Yeniledi
23.10.2022 21:09

İsveçli yayın hizmeti Viaplay, Lawo mc²36 ve diamond miks konsolları ile RAVENNA / AES67 standardında IP altyapı ürünlerini içeren iddialı bir modernizasyon projesiyle Polonya’nın başkenti Varşova’daki stüdyolarını önemli ölçüde genişletti ve yeniledi.

Merkezi Stockholm’de bulunan Viaplay medya ve eğlence şirketi, spor, komedi ve filmler gibi çeşitli programların yayınlarını sunmakta. Ekstraklasa Live Park ve ATM Group adlı prodüksiyon şirketleri ile yeni bir sözleşme imzaladıktan ve son zamanlarda hizmetlerini Nordik bölgesinin ötesinde Baltık, Hollanda ve Polonya’ya genişlettikten sonra Viaplay, birçok ayrı spor etkinliğinin eşzamanlı yayınlanmasının gerektirdiği hizmet güvenilirliğini garantilemek için büyük bir teknik yükseltme yaptı. 

Lawo’nun Polonya’daki çözüm ortağı LP Systems, Viaplay’in stüdyo güncellemesinin ses kısmını uygulamak için görevlendirildi. Satış ve Destek Mühendisi Artur Jóźwik, “Proje tamamen IP tabanlı bir altyapı olarak tasarlandı” dedi. Projenin kapsamı, ses ve görüntü için ayrı kontrol odalarına sahip iki yeni stüdyonun yanı sıra altı ayrı küçük ses kontrol odasına sahip on iki spor yorumcusu kabini içeriyordu. Devasa teknik yükseltme, sonbahardaki spor etkinlikleri yayınlarından önce hazır olması için geçtiğimiz yaz aylarında gerçekleştirildi.

Ana ses kontrol odaları için iki adet Lawo mc²36 “hepsi bir arada” tarzı prodüksiyon konsolu seçildi. Küçük boyutlu ancak esnek ve Lawo A__UHD çekirdek teknolojisi tarafından desteklenen mc²36 konsollar, 16 ila 48 fader arasında boyutlandırılabilir ve sezgisel kılavuzlu iş akışlarına sahipler. A__UHD çekirdeklerinin her biri 256 adet DSP kanalı, 48kHz ve 96kHz çalışma ve 864 kanallı I/O kapasitesi sağlar. İlgili tüm standartları destekleyen IP yapısı, aynı zamanda canlı yayın operasyonlarının gerektirdiği yedekli güç kaynakları ve ST2022-7 “kesintisiz birleştirme” ağ bağlantısı yedekliliğine de sahipler.

Altı adet ses kontrol odasının her birine diamond yayın masaları kuruldu. En yeni Lawo yayın konsolu olan diamond’un esnek yaklaşımı 2 ila 60 fiziksel fader arasında ölçeklenir ve yenilikçi bir Virtual Extension dokunmatik ekran kontrolü ve bilgi seçeneği sunar. Diamond masalar, MAX lisansları ile donatılmış üç adet Power Core motoru tarafından desteklenir; bu IP yapılı cihazlarda dahili RAVENNA ve MADI arabirimleri, analog, dijital ve DANTE arabirim kartları için genişletme yuvaları, 96 adet DSP kanalı ve 80 tane toplayan veri yolu (summing bus) bulunur.

LP Systems’tan Jóźwik açıklama yaptı: “Tüm mikrofon girişleri, toplayan hatlar, AUX hatları ve diğer sinyaller RAVENNA / AES67 akışları olarak iletilir; sadece hoparlör bağlantıları analog kaldı. Viaplay’in herhangi bir stüdyoyu istediği zaman herhangi bir kontrol odasıyla birleştirmesini sağlayan, çok esnek bir çözüm. Her şey, herhangi bir ek yönlendirmeye gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde birlikte çalışır.

Kişiler (soldan sağa) - LP sistem ekibi: Bartosz Stawiarski-Lietzau, Robert Chądzyński, Artur Jóźwik

Çoklu dokunmatik ekranlar için kişisel tercihlere göre özelleştirilebilir, kapsama duyarlı miks araçlarının oluşturulmasına izin veren Lawo VisTool yazılımı daha fazla esneklik sağlar. Viaplay’in diamond konsollarının tümü, Virtual Extension dokunmatik ekranlarına güç sağlayan, VisTool çalıştıran özel amaçlı “hepsi bir arada” tarzı PC’lerle donatıldı. Bu, operatörlerin EQ eğrilerini, sıkıştırma ayarlarını, DSP işlevlerini, yönlendirme kurulumlarını anında görmelerine ve hatta üçüncü firmaların yazılım ve cihazlarının kontrolünü entegre etmelerine olanak tanır.

Tüm IP yapılı Lawo cihazları, standart tarayıcılarla web arayüzleri kullanılarak IP tabanlı medya altyapıları için HOME yönetim platformu tarafından ağ içinde bağlanır ve yönetilir. RAVENNA /AES67 ses ağı, tamamen yedekli bir ağ ortamı sağlamak üzere yapılandırılmış Artel Quarra anahtarları tarafından desteklenir. Video sistemleriyle entegrasyon, tam sistem yedekliliği için ayna (mirror) modunda DirectOut Prodigy.MP işlemcileri kullanılarak yapılır. Bu cihazlar, RAVENNA sinyallerini MADI’ye veya tam tersine dönüştürür ve son DSP işlemeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

LP Systems Satış ve Destek Mühendisi Bartosz Stawiarski-Lietzau şöyle konuştu: “ATM Group mühendisleriyle yakın bir şekilde çalışarak Viaplay’in tüm hedeflerine ve istenen sistem işlevlerine ulaştık. Ses kontrol odalarındaki VisTool kontrollerinin yanı sıra ek bir VisTool bilgisayarı mühendis tarafından hızlı erişim için master kontrol odasına kuruldu. Tüm PowerCore üniteleri ve diamond yüzeyleri, ses akışları burada izlenebilir, teşhis edilebilir ve denetlenebilir; ses akışları Lawo RLAY AoIP Stream Monitor yazılımı kullanılarak takip edilir.

Lawo ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.