Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Milano’da JBL Professional 7 Serisi Master Referans Monitörleriyle Dolby Atmos Miks Stüdyosu Açıldı
Milano’da JBL Professional 7 Serisi Master Referans Monitörleriyle Dolby Atmos Miks Stüdyosu Açıldı
23.10.2022 21:21

Disc To Disc Productions kısa süre önce Milano’daki ilk Dolby Atmos miks sistemi ve İtalya’da JBL Professional 7 Serisi master referans monitörlerine sahip ilk kayıt stüdyosunu açtı.

Ünlü Milano şehrinde bulunan Disc To Disc, orijinal televizyon dizileri, sinema filmleri, reklamlar ve çizgi filmler için kayıt, kurgu ve miks hizmetleri sunan bir ses post prodüksiyon şirketi. Görüntülerin ses post prodüksiyonuna ek olarak Disc To Disc, en iyi müzik yapımcılarının stereo mikslerini, İtalyan müzik endüstrisindeki hit sanatçılar için Dolby Atmos surround mikslerine de dönüştürüyor.

Milano’da yaşayan ve çalışan birçok medya prodüksiyon şirketi ve profesyonel olsa da, İtalya’nın ses post prodüksiyon tesislerinin büyük çoğunluğu başkent Roma’da bulunuyor. Stüdyo Sahibi ve Ses Mühendisi Antonio D’Ambrosio’nun Disc To Disc firması için vizyonu, Milano’da Dolby Atmos donanımlı ilk ses post prodüksiyon miks stüdyosunu açmak ve Roma sinema ses endüstrisinin zengin profesyonel geleneğini hareketli Milano pazarına getirmekti. D’Ambrosio, Milano’nun ilk Dolby Atmos sertifikalı stüdyosunda birinci sınıf bir dinleme ve miks deneyimi sağlamak için Disc To Disc’in ana sinema miks odasını JBL 7 Serisi master referans monitörlerini merkeze koyan, eksiksiz bir 7.4.1 surround ses çözümüyle donattı.

D’Ambrosio şöyle dedi: “Merkezi Milano’da olan birçok yayın ve internet akış (streaming) şirketi var, ancak şimdiye kadar prodüksiyon seslerini mikslemek için Roma’daki stüdyolarla çalışmak zorunda kalıyorlardı. Milano şehri içinde ilk Dolby Atmos miks odasını yaratmak bizim için bir hayaldi. Geçtiğimiz iki yılda Disney Plus, Amazon Prime Video ve İtalya’nın tarihi ulusal yayın şirketi RAI için bazı orijinal diziler yaptık. Büyük yapımcıları seslerini mikslemek için Roma’ya gitmek zorunda olmadıklarına ikna etmekte zorluk çektik. Müşterilerimizin beklediği kalitede sonuçları sağlamak için JBL 7 Serisi monitörlerle çalışıyorum. JBL 7 Serisi, mekânsal ses mikslerimin ev eğlencesinden sinemaya ve Dolby Atmos müziğe kadar her türlü ortamda nasıl çıkacağını duymamı sağlıyor. Bu monitörlere güveniyorum.

Disc To Disc’in ana miks odası, JBL 7 Serisi master referans monitörleriyle donatılan, eksiksiz bir 7.4.1 Dolby Atmos uyumlu dinleme (monitör) sistemine sahip. JBL 7 Serisi, müzik, post prodüksiyon ve TV yayın prodüksiyonları için güçlü ve esnek bir dinleme çözümü sunuyor. Patent beklemekte olan sürücü teknolojilerine ve ünlü JBL Image Control Waveguide’a sahip Disc To Disc’in JBL 7 Serisi monitörleri, D’Ambrosio ve ekibine olağanüstü çıkış, çarpıcı ayrıntı, geniş bir ses sahnesi ve etkileyici düzeyde kusursuzluk sağlıyor. Sol, orta ve sağ kanallar JBL 708i 8 inç hoparlörler tarafından sağlanırken, 705i 5 inç hoparlörler tüm surround ve baş üzeri kanalları sağlıyor. LFE kanalı, en düşük duyulabilir frekanslara pürüzsüz tepki için hava çıkışlı bas (bass-reflex) muhafazası, doğrudan radyatöre monte edilmiş alçak frekanslı bir dönüştürücüye sahip, tek bir 4645C 18 inç bas hoparlörü tarafından yönetiliyor.

D’Ambrosio açıklama yaptı: “JBL 7 Serisi, hem sinemayı hem de müziği mikslemek için yeterince eklektik ve çok yönlü olan tek hoparlördür. Normal iş günlerimde, sekiz saat boyunca en az üç kez farklı oda eşitlemeleri (equalization) gerektiren projeler arasında geçiş yapıyorum. Gün boyunca JBL 7 Serisi hoparlörler hassasiyetleri, çok yönlülükleri ve güvenilirlikleriyle öne çıkıyor. Genellikle yüksek ses seviyelerinde çalışmıyoruz, ancak son ses yüksekliği kontrolü için ses seviyelerini artırdığımızda bile hoparlörler bozulmuyor, her ses düzeyinde harika ses veriyorlar.

Sol, orta ve sağ kanallar Disc To Disc’in ana miks sistemindeki bir projeksiyon ekranının arkasında yer aldığından, D’Ambrosio tüm sistem için 7 Serisi monitörlerin pasif modellerini kullanmayı ve onlara Crown DriveCore Install Serisi amplifikatörlerle güç vermeyi tercih etti. Yakın gelecekte Disc To Disc, JBL 7 Serisi hoparlörlerle ikinci bir Dolby Atmos sertifikalı miks tesisi açmayı planlıyor. Bu ikinci mekânda, projeksiyon ekranı yerine bir video monitörü olacak. Bu nedenle D’Ambrosio, pasif 708i ve 705i modelleri yerine kendinden güç sağlayan JBL 708P ve 705P hoparlörlerini kullanmayı planlıyor.

D’Ambrosio sözlerini şöyle tamamladı: “Bence JBL 7 Serisi hoparlörler bir projeksiyon perdesinin arkasında harika çalışan tek hoparlör serisi. Bu hoparlörler, Crown amplifikatörlerle güçlendirildiğinde ekranın arkasında en iyi şekilde çalışır. DCi Serisi amplifikatörler harika, çünkü elektrik donanımı çok yüksek kalitede. Müşterilerimizden gelen tepkiler çok olumlu. Amazon Prime Video, sonunda orijinal diziler ve film projeleri için Dolby Atmos sertifikalı bir miks odamız olmasından memnun. JBL 7 Serisi kendi kendine çalışan hoparlörlerle ikinci bir Dolby Atmos odası inşa etmeyi planlıyoruz çünkü monitörler bir projeksiyon ekranının arkasına yerleştirilmeyecek.

JBL Professional ürünleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için 0212 312 24 24 numaralı telefondan Ertekin Elektronik’i arayabilirsiniz.