Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Teradek’in Sony Ci Entegrasyonu Sayesinde Film Yapımcılarının ve Yayıncıların Kameradan-Buluta Güvenli İş Akışları Hızlanacak
Teradek’in Sony Ci Entegrasyonu Sayesinde Film Yapımcılarının ve Yayıncıların Kameradan-Buluta Güvenli İş Akışları Hızlanacak
23.10.2022 21:41

Teradek ve Sony, sinema ve televizyon yayın pazarlarındaki prodüksiyonlara kameradan-buluta iş akışlarında daha fazla esneklik sağlayacak bir entegrasyonu duyurdular.

Sony Ci Media Cloud, Teradek’in 4K HDR kodlama çözümleri olan Serv 4K ve Prism Flex ile entegre olacak. Artık sette, stüdyoda veya uzaktan kullanılan herhangi bir kamera, çekimleri doğrudan Teradek’in kodlayıcılarından Ci’a yükleyebilecek.

Bu yeni entegrasyonla, film ve TV yayın ekipleri, proxy dosyalarını birkaç dakika içinde zahmetsizce gözden geçirme, kurgulama ve teslim etme yeteneğine sahip olacak. Bu son derece hızlı dosya aktarımı, içerik çekim iş akışlarını hızlandırırken, kesme, renk derecelendirme, çerçeve yakalama, yorum yapma ve açıklama ekleme için kare hassasiyetinde dosyalar sunmaya devam edecek. İçerik, buluttan ayrılmak zorunda kalmadan kırpılabilir, yeniden formatlanabilir ve paylaşılabilir.

Bu iş akışı, bulutta olduğu için içeriğin birden çok sistemde çoğaltılmasını önleyerek sinyal işlemenin doğrudan içeriğe gelmesine olanak tanır. Ayrıca, dahili ve harici paydaşların güvenli sınırları korurken sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmalarına olanak tanır.

Sony Ci, tek bir SaaS (Software as a Service) yazılım hizmetinde içerik edinme portalları, gerçek zamanlı işbirliği, otomatik kod dönüştürme, kaba kesim kurgu kalite kontrol ve arşiv işlevleri sağlar. Bu yeni entegrasyon, piyasadaki en hızlı sette yapılandırmayı sağlayacak. Ayrıca, prodüksiyonların kullanıcı sınırlaması olmaksızın ekip üyelerine katılmasına ve tamamen kişiselleştirilebilir bir hedef klasör yapısı oluşturmasına olanak tanıyarak, ekiplere istedikleri şekilde çalışma özgürlüğü verecek. Dosyalar opsiyonel olarak müşterinin kendi AWS S3 klasöründe depolanabilir, böylece içeriklerinin kontrolü her zaman ellerinde olur. Ayrıca, otomatik bildirimler, ekiplerin diğer yeni içeriğin yüklendiğini bilmelerini sağlar.

Sony Electronics Bulut Uygulamaları ve Hizmetleri Başkan Yardımcısı David Rosen açıklama yaptı: “Sony ve Teradek, içerik yaratma ve prodüksiyon alanında endüstri standartlarıdır. Bir araya getirdiğimiz güçlü yönlerimizden yararlanan bu entegrasyon, içerik oluşturucuların sevdikleri araçlarla çalışmalarına ve temeldeki teknolojiye tam bir güvenle vizyonlarına odaklanmalarına olanak tanıyan, güvenilir ve zahmetsiz bir iş akışı sağlayacak.

Teradek Serv 4K ve Prism Flex, Sony Ci’a 8 basamaklı benzersiz bir kodla bağlanacak ve bu da onu ek uygulama gerektirmeyen, en basit yapılandırma haline getirecek. Serv 4K ayrıca yerel iPad istemcisi izleme ve kamera arkası kurulumları için bir Gold/V-mount çözümü sağlar. Prism Flex, canlı görüntü akışı ve noktadan noktaya kod çözme sunar.

Teradek Canlı Prodüksiyon Ürün Müdürü Derek Nickell aktardı: “Gelecek bulut tabanlı prodüksiyonda. Kendimizi işbirliğiyle çalışılan uzaktan prodüksiyona doğru pazarı hızlandırmak için konumlandırıyoruz.

Teradek Cine Ürün Müdürü Colin McDonald ekledi: “Teradek, sette kodlama ve bulut görüntü akışında lider haline geldi. Sony’nin oturmuş kullanıcı tabanı için aynı bulut iş akışlarını ve entegrasyonları etkinleştirmekten heyecan duyuyoruz.

Bu yeni entegrasyonun 2022 sonbaharında kullanıma sunulması planlanıyor.

  • Kesintisiz Bütünleşme – Sony’nin Ci bulut entegrasyonu, Teradek Prism Flex ve Teradek Serv 4K kullanan yayıncılar ve film yapımcıları için kameradan buluta iş akışlarının potansiyel gücünü açığa çıkaracak.
  • Kusursuz Meta Veriler - Zaman kodu ve dosya adı proxy’ler veya yüksek kaliteli 4K HDR OCF kayıtları.
  • Gerçek Zamanlı Kurgu – Ekipler, 4K HDR dosyalarını otomatik olarak yükleyebilir ve günlük çekimleri beklemeden kare hassasiyetinde proxy’leri anında kurgulayabilir.
  • İşbirliğine Dayalı İş Akışları – Tüm medya yaşam döngüsünü tamamlanır: post prodüksiyon, işbirliği ve inceleme için stüdyodan-buluta veya setten-buluta iş akışlarından, katalog yönetimi ve arşivlemeye kadar.
  • Bağlantılı Ekosistem – Teradek, tüm görüntüleme hattı boyunca görünürlük sağlayıp silo halindeki iş akışlarını entegre ederek kendisini buluta giden bir anayol olarak konumlandırıyor.