Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Profesyonel Standart Makyajda Uygulamayı Kolaylaştıran Alternatif Teknik: Kalıcı Makyaj
Profesyonel Standart Makyajda Uygulamayı Kolaylaştıran Alternatif Teknik: Kalıcı Makyaj
21.11.2022 14:13

Kaşlar seyreldiğinde daha gür görünmesi, gözler için her gün kalem veya eyeliner kullanmanın sebep olduğu vakit kaybından tasarruf etmek, dudakların dolgun ve istenilen renkte görünmesi için uygulanan teknik kalıcı makyajdır. Kalıcı makyaj standart makyajda temel olarak uygulanan kaş, göz ve dudak makyajında ana hatları ortaya çıkartmak için uygulandığından ayrıca far uygulaması, dudaklara uygulanacak diğer ruj uygulamalarını destekleme amacını taşır. Günlük yaşamda makyaj olarak sadece göz, kaş ve dudak makyajı yapanlar için tercih edilebilir ancak sinema, sahne ve televizyon için uygulanan makyajda cildin pürüzsüz görünmesi ve kontür uygulamalarında fondöten, parlamaları engellemek ve makyajı sabitlemek için pudra ve allık gibi uygulamalar gerekli olmaktadır. Kalıcı makyaj dövmeden farklı olarak derinin en üst tabakası olan epidermise uygulanır, böylece cildin yapısına göre birkaç yıl dayanabilir. Arada da yenileme işlemi gerekir. Uzman kişiler tarafından ve doğal bir görünümle uygulanmadığı zaman, istenmeyen bir görünüm ortaya çıktığında, lazer silme işlemi ile temizlenebilmektedir.

Sadece kadınlar değil erkekler için de özellikle vitiligo gibi cilt rengi kayıplarında uygulanabilmektedir. 

Oyuncuların fiziksel görünümlerinde rahatsızlık duydukları, yukarıda sözü edilen kaş seyrelmeleri, dudak konturundaki istenilmeyen şekil bozuklukları gibi sorunlarda kalıcı makyaj çözüm olabilmektedir. 

Kaş için kalıcı makyaj uygulamaları; 

Microblading kaş kontürü, yıllarla seyrekleşen ve formunu kaybetmiş veya kaza sonucu kaşın bir kısmının yitirildiği durumlarda doğal kaş görünümü yaratmak için uygulanmaktadır. Bu yöntemde özel bir aletle kaş kıllarına benzer çizikler atılarak içinin doğal boya ile doldurulması işlemi gerçekleştirilir. 

Mikropigmentasyon kaş kontürü yönteminde içinde mikro iğneler bulunan bir cihaz aracılığı ile pigmentler deri altına 2 mm kadar girerek yerleştirilir.  

gunceloku.com/galeri/mikropigmentasyon-nasil-yapilir-2-2131 Erişim Tarihi: 07.11.2022
Kalıcı makyajda kullanılan micropigment (www. artliner.eu/product/micropigment-dark-brown-102/ (Erişim Tarihi: 07.11.2022))
Kalıcı Makyaj Seti  (https://www.kalicimakyajmalzemesi.com/kalici-makyaj-makinesi-seti-elit-2-kalici-makyaj-makinesi-setleri-elit Erişim Tarihi: 07.11. 2022)

Gözler için uygulanan kalıcı dipliner

Gözlere uygulanacak kaleme alternatif bir yöntem olarak uygulanır. Kirpik diplerine kalıcı eyeliner cihazı ile pigment uygulanması olarak gerçekleştirilir. 

https://www.beautycarezuerich.ch/en/permanent-make-up/ Erişim Tarihi:07.11.2022

Kalıcı eyeliner

Gözler için günlük kullanılan eyeliner alternatifidir. Modaya göre kuyruklu veya kuyruksuz olarak uygulanabilir.

www.aylincetinkaya.com/kalici-eyeliner Erişim Tarihi: (07.11.2022)

Dudak renklendirme 

Dudaklardaki dolgunluğu ve canlılığı artırmak için uygulanır. Dudakları bu yöntemle renklendirmek de mümkündür.

www.istanbul-tourist-information.com/en/beauty-salon-treatments/permanent-makeup/ (Erişim Tarihi: 07.11. 2022)

Hassas gözleri olan, kozmetik ürünlere alerjisi olan, lens kullanan, sağlık sebepleri ile elleri titrediği için makyaj yapamayanlar,  sporcular, her zaman bakımlı görünmek isteyenler ve makyajın dağılmasından şikayetçi olanlar bu teknikle çözüm bulabilirler.  (www.aylincetinkaya.com/kalici-makyaj/ Erişim Tarihi: 07.11.2022)

www.ink-free.de/en/removal-of-permanent-make-up/ (Erişim Tarihi: 07.11.2022)
tr.pinterest.com/pin/393290979930099631/ (Erişim Tarihi: 07.11.2022)
tr.pinterest.com/goncasendejavu/permanent-makeup-cosmetic-tattoo/ (Erişim Tarihi: 07.11.2022)
YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü
En Çok Okunanlar
Dergi