Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Will Walker: Yeni Sony FX30 Kamerayla İlk İzlenimler
Will Walker: Yeni Sony FX30 Kamerayla İlk İzlenimler
24.11.2022 10:46

Tanya Lyon, Yönetmen Will Walker’ın yeni Sony FX30 kamerasıyla ilk deneyiminden aktardıklarını yazdı. 

SonyCine’de film yapımcılarının inanılmaz görüntüler oluşturmak için kameralarımızı ve lenslerimizi nasıl kullandıklarını görmek bizi her zaman heyecanlandırıyor. Dikkatimizi çeken bir yönetmen, Will Walker oldu. Will bir Sony FX3 kullanıcısı ve çarpıcı çiftlik ve kovboy sinematografisiyle dikkatimizi çekti. Will’e neler yaratacağını görmek ve ilk izlenimlerini almak için yeni bir Sony FX30 kamera gönderdik. Yarattıklarına ve düşüncelerine bir bakalım.

Amacım, yeni kamerayı pek çok kişinin hemen yapmayacağı şekilde test etmekti. Böylece, sonbahar soğukları kuzeyi etkilemeye başlayınca, ağabeyim ve ben Glacier Ulusal Parkı’nı çekmek ve keşfetmek için Montana’ya uçtuk. Orada normalde bir milli parkta yapacağımız şeyleri; yürüyüş yapmayı, balık tutmayı, manzaraları kaydettik.

FX30 harika bir araç. Gövde ve menü düzeni olarak FX3’e çok benzer olduğu için alıp hemen kullanmaya başlamak çok kolaydı. Yolculuk sırasında kamera Cine EI modunda, çift tabanlı 800 ve 2500 ISO değerlerinde kaldı. Sabahın erken saatlerinde çekim yaparken bile sensör her zaman yeterli ışık aldı. Kullandığımız lensler Sony 50mm f1.2 GM, Sony 24mm f1.4 GM ve yeni Sony 10-20mm f4 APSC oldu. 10-20 hakkında şüpheliydim, ancak gezideki en sevdiğim sahnelerden bazıları bununla çekildi. Her şey, görüntü sabitleme için Active Mode etkinleştirilerek elde çekildi.

Çekimleri kurgulamak çok kolay oldu ve kayıt sırasında kamerada bir LUT görüntülenebildiği için çekimleri renklendirmek daha da kolaydı. Bu klipler, tıpkı FX3 ve FX6’daki dosyalar gibi renklendirildi.

Genel olarak, FX30 ile çalışmak kolay ve sezgisel. Ücret karşılığı çektiğim ve kişisel tüm işlerim için bu kamerayı gönül rahatlığıyla kullanabilirim.