Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony ile Picture, VENICE 2 Kamera İçin Yeni Renk Tabloları Tasarladı
Sony ile Picture, VENICE 2 Kamera İçin Yeni Renk Tabloları Tasarladı
24.11.2022 11:08

Sony ve Picture Shop, Sony’nin en üst düzey dijital sinema kamerası VENICE 2 ile özel olarak tasarlanan bir dizi renk tablosunu (LUT) piyasaya sürmek için ortaklık kurdu. Yeni LUT koleksiyonu, efsanevi renk uzmanları Chris Kutcka (Kill Bill, Pirates of the Caribbean) ve Josh Pines (Saving Private Ryan, Forrest Gump, The Revenant) tarafından tasarlandı.

Pines, Picture Shop’un baş renk uzmanı. Filme çekilen görsel efektlerden dijital sinema kameralarıyla çekilen projelerde görünüm geliştirmeye kadar onlarca Akademi Ödüllü filmde renk derecelendirmesi üzerinde çalıştı.

Pines ve Kutcka tarafından geliştirilen yeni LUT’lar arasında, Sony’nin kullanıcılardan gelen geri bildirimler toplandıktan sonra oluşturulan yeni Lo Con Base LUT’u yer alıyor. Lo Con Base LUT, değiştirilmesi ve derecelendirilmesi amaçlanan, düşük kontrastlı bir temel LUT. Düşük kontrastlı bir başlangıç noktası sunar ve içinde yerleşik bir S eğrisi bulunur. Bu temel LUT, kendi LUT’larını oluşturmak veya her proje için bir görünüm geliştirmek isteyen dijital görüntü teknisyenleri (DIT) ve görüntü yönetmenleri (DP) için tasarlandı.

Pines açıklama yaptı: “Bir kamera üreticisi tarafından sağlanan bir LUT ile karşılaştırıldığında, Sony Lo Con Base LUT, kameranın kodeğini ve renk alanı hakkında bilgi sahibi olan, daha nazik, daha incelikli bir görüntüleme dönüşümüdür. Düşük kontrastlıdır ve renk gamını ciddi şekilde sınırlamaz. Renk uzmanlarına bir başlangıç noktası veren bir heykel hamuru bloğu gibidir ve uzmanlar onu istedikleri yönde şekillendireceklerine karar verebilirler; bu ister kara film görünümü, ister romantik komedi, ister fantastik bilim kurgu olsun fark etmez.

Görüntü Yönetmeni James Whitaker (Marvel’s Hawkeye, Troop Zero, Patriot), geçtiğimiz birkaç ay boyunca bir dizi reklam projesinde yeni Lo Con Base LUT kullandı. “Yeni Lo Con Base LUT’u, VENICE 2 deneyimini yaşamanın güzel bir yolu olarak buldum. Kamerayı açtığınızda, görüntü hemen memnuniyet verici. Kapıdan dışarı çıkar çıkmaz muhteşem yumuşaklık ve güzel cilt tonları sunuyor. Bu rahatlatıcı bir temel ve sonra bunun üzerine istediğinizi koyuyorsunuz.

Pines, Lo Con Base LUT’a ek olarak, rötuşlu, tamamlanmış bir görünüm isteyenler için temel LUT’nin iki başka versiyonunu da geliştirdi. Bu LUT’lar, doğru rengi korurken daha fazla kontrast ve doygunluk sunar. Bunlar:

Hi Con LUT: Lo Con Base LUT’un yüksek kontrastlı versiyonu.

50-50 LUT: Bu, LUT üçlüsünün Lo Con Base LUT’tan daha fazla kontrast ve doygunluğa sahip Goldilocks versiyonudur.

Look 1: Picture Shop Renk Uzmanı Jason Fabbro (Kaptan Marvel, Thor:Ragnorak, Ready Player One) tarafından geliştirilen bu görünüm, Lo Con Base LUT kullanılarak oluşturuldu. Biraz daha fazla kontrast ve doygunluk sunarken, kırmızılar ve parlak vurgular daha az dijital görünmek için aşağı çekildi.

Look 2: Yine Jason Fabbro tarafından geliştirilen bu görünüm de Lo Con Base LUT kullanılarak oluşturuldu. Eklenen kontrast ve doygunluğa ek olarak, cilt tonlarına daha fazla sıcaklık katar. Look 1 gibi, daha az dijital görünmek için kırmızılar ve parlak vurgular azaltıldı.

Bu LUT ailesine ek olarak, Picture Shop Renk Uzmanı ve Yaratıcı İş Akışı Direktörü Tony D’Amore (Fargo, Elementary, Daredevil, Mayans MC) ayrıca VENICE serisi için özel olarak tasarlanmış üç ek LUT daha geliştirdi.