Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Tamamen IP OB Tırında Lawo Donanımı
Tamamen IP OB Tırında Lawo Donanımı
19.05.2020 10:41

Belçika’nın Fransızca konuşan vatandaşlarına hitap eden kamu yayıncısı RTBF, iki adet son teknolojili, tamamen IP donanımlı iki OB tırından ilkini teslim aldı. Covid-19 karantinası sırasında 12 metre uzunluğundaki römork, TeamViewer, birkaç web kamerası, onay amaçlı mikrofonlar, ve zamanında teslim için VPN kullanılarak uzaktan yapılandırılmak zorundaydı. İlkinin tamamen aynısı olacak ikinci araç, 1 Temmuz’da teslim edilecek.

Beyin takımında NEP Belgium’dan Geert Thoelenof ile Lawo’dan Dirk Sykora’nın yer aldığı araçlar Almanya’da Broadcast Solutions tarafından üretildi ve RTBF’ye sekiz yıllığına kiralandı. 

Araçlarda SDI ve IP tabanlı görüntü ve ses giriş-çıkışı ve sinyal işleme için Lawo V_matrix C100 platformu etrafında yapılanan bir 100 Gbps Arista destekli ağ işlemci çekirdeği (ses, görüntü ve matris) ile donatıldı.

Bir Sony XVS-8000IP görüntü mikser 16 adet Sony kamera için güçlü görüntü denetimi sağlıyor. Sony Live System Manager gerektiğinde Lawo’nun VSM ve NMOS-IS04/05 protokollerine denetim arayüzü sağlıyor. LSM sayesinde Sony Covid-19 ve tüm Avrupa çapındaki karantina sırasında IP yönlendirmeyi ve XVS kurulumlarını mühendisinin evinden yapılandırmak için anahtarlama cihazına uzaktan erişebiliyor. 

Her iki tırda çoklu görüntüleme amaçları için V_matrixC100 kartlarıyla sağlanan 36 vm_dmv kafaları var. Tüm genel denetim ve planlama, Lawo VSM IP kontrol sistemi ile yönetiliyor. 

Her iki OB tırı, A-UHD Core tarafından sağlanan 512 adet DSP kanalı ve 48 kanallı bir mc² 56 ses yapım konsolu kullanılarak mikslenen tüm ses kaynaklarını (analog, AES3, SRC ile MADI, SRC ile Dante ve AES67/RAVENNA) destekliyor. Ses ve görüntü sinyalleri, V_matrix Silent kasaları ve A_mic8 ses I/O uç aygıtları ile donatılan altı adet video sahne donanımından (stagebox) sağlanabiliyor. Ayrıca en yüksek çıkış sayılı Power Core üniteleri içeren sekiz adet ses sahne donanımı ve yüksek ses kalitesi gereksinimleri için 128 dB mikrofon girişleri sağlayan bir DALLIS I/O kasalı iki sahne donanımı da var. Bunların tümü ST 2110 standardında çalışıyor. 

Lawo ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.