Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > ARRI Artemis Kamera Sabitleyicinin Yirminci Yılı
ARRI Artemis Kamera Sabitleyicinin Yirminci Yılı
17.09.2021 14:36

Artemis kamera sabitleme teknolojisi alanında yenilikçiliğin yirminci yılını kutluyor. Bu 20 yılın son beşinde Artemis, ARRI ürün ailesinin parçası haline geldi ve dünyanın en önde gelen film yapımcıları tarafından benimsendi. Serinin en önemli ürünü TRINITY, klasik mekanik sabitleme ile gelişmiş aktif elektronik sabitlemeyi bir araya getiren ilk karma (hibrid) kamera sabitleyici. TRINITY sabitleyiciyi tamamlayan artemis yelekler ile yaylı kolların (spring arm) tamamı, eksiksiz ve sürekli gelişen bir sistemin parçaları.

Artemis’in geliştirilmesi ve başarısının arkasındaki itici güç olan Curt O. Schaller, bugün Münih’te ARRI Kamera Sabitleme Sistemleri Ürün Müdürü olarak çalışıyor. 1998 yılında kendi ilk Artemis modelini kurcalıyor ve sektörde ilgi oluşturmaya çalışıyordu. El emeği tasarımını o yıl New York’taki Showbiz Expo fuarına götürmesi önemli bir aşama oldu ve bugün şans eseri ARRI Japonya’da Yerel İş Geliştirme Müdürü olarak çalışan Michiyo Funayama’nın ilgisini çekti.

Curt O. Schaller ARRI’de çalışmaya başlamadan önce eski bir Artemis sabitleyici donatımını tanıtıyor.

Michiyo, Artemis’i Japonya’ya getirmesi için Curt’ü ikna etti ve yeleğin Asyalı kameramanların küçük vücut yapılarına uygun olmasını ve tüm parçaların metrik birim sayesinde Japonya’da servisinin kolay olmasını avantajlı buldu.

2000 yılında Artemis’i Alman şirketi Sachtler satın aldı ve Sachtler mühendislerinin yardımıyla sistem NAB 2001 fuarında tüm dünyaya tanıtıldı. Artemis sadece Avrupa’da üretilen kol, yelek ve donatımlı, eksiksiz bir sistem olmakla kalmayıp, aynı zamanda patentli HD kablo sargılı, küresel olarak HD dijital sinema için tasarlanan ilk sabitleyici oldu. HD kameralar bir 16mm film kamerasının yaklaşık dört katı enerji tükettiği için, verimli pil yönetimi de önemliydi.

Bu HD yetenekleri sayesinde artemis Japonya yayıncılık piyasasında yer edindi ve bu da dünya çapında HD çekime ilgiyi arttırdı. Japon yayıncı NHK ile işbirliği içerisinde Artemis kamera donatımları 2004 Atina Olimpiyatları’nda kullanıldı.

Curt O. Schaller bir Segway ile Artemis donatımı kuruyor. 

Aynı yıl Görüntü Yönetmeni ve Kameraman Igor Savatovic Artemis kamera donatımını denedi ve ilk defa üzerinde taşırken bu kadar rahat ettiğini belirtti. HD-SDI için tasarlanan, pilleri çalışırken çıkarılıp takılabilen, karbon fiber kullanılan ilk donatımdan memnun kalan kameraman, hala o yıl aldığı çözümü kullanıyor. 

Kameraman Savatovic 2004 yılında satın aldığı Artemis donatımıyla. 

Bu teknolojik gelişmeler ışığında Curt yorum yaptı: “Bütün bunlar sadece bir ekip çalışmasıyla ve diğer şirketlerin desteğiyle mümkün olabilir. Transvideo, Artemis’i en baştan beri destekleyen bir şirket. Jacques Delacoux 1996 yılında katıldığım ilk fuarda bana bir monitör sağladı ve onlarca yıl sürecek bir işbirliğini başlattı.

ESPN ABD’de HD çözünürlükte spor programı yapan ilk yayıncı, ve Artemis ülkenin doğu kıyısında kullanım alanı kazanmaya başladı. Bu piyasada ilk kullananlardan Frédéric Chamberland, Kuzey Amerika’da eksiksiz bir Artemis sistemi satın alan ilk kişi oldu: “İlk kamera donatımım ve o zamana dek satın aldığım en pahalı şeydi. Artemis’i çalışırken görmeden böyle bir yatırım yapma konusunda doğal olarak endişeliydim, fakat Curt’le telefonda konuştuğumu ve tüm sorularımı yanıtladığını hatırlıyorum. Donatımı satın aldım ve bugün hala bir artemis TRINITY kullanıyor, çok iyi sonuçlar elde ediyorum.

IBC 2015 fuarında, FoMa Systems ile işbirliği içerisinde geliştirilen yeni Artemis TRINITY sabitleyici ARRI’nin ilgisini çekti ve Curt kendini Sachtler standında çok sayıda üst düzey ARRI yöneticisi ve mühendisiyle ilgilenirken buldu. Aynı fuarda ARRI, TRINITY için ideal bir ürün olan ALEXA Mini kamerasını sergiliyordu, zamanlama mükemmeldi. ARRI, Artemis ürün serisini satın almak için Sachtler ile görüşmelere başladı ve anlaşma ARRI’nin NAB 2016 fuarında Artemis’i bir ARRI ürünü olarak sergilemesine imkân verecek bir süreçte tamamlandı.

FoMa ile işbirliği sayesinde son beş yılda ARRI SRH-3 ve SRH-360 gibi sıra dışı ürünler ile yüksek performanslı kablosuz ERM modülleri ortaya çıktı. ARRI ile FoMa arasındaki işbirliği, gelecekte sinema ve televizyon yayın endüstrisinde giderek karmaşıklaşan gereksinimlerini mükemmel yönetebilmek için optimize edilmiş iş akışlarıyla maksimum işlevsellik üzerinde yoğunlaşıyor. 

Frédéric Chamberland bir 16mm film kameralı ilk Artemis kamera donatımını çalıştırıyor.

NAB 2016 fuarı yaklaşırken sahne arkasındaki çalışmalar yoğundu. Curt’ün eski ekibi ARRI’ye geçmiş, ARRI mühendisleriyle birlikte ARRI’nin bilinen kusursuzluk ve güvenilirliğini garantilemek için titiz düzenleme ve yükseltme çalışmaları gerçekleştirdiler.

Curt açıkladı: “Artemis’in felsefesi her zaman ve bugün hep iş akışı üzerinde odaklandı. Kameramanların sette tek bir saniyeyi bile boşa harcamalarını istemiyoruz; öykü anlatıcılar için donanımla uğraşıp denge konusunda stres yaşamak yerine zamanını yönetmenle konuşamaya harcamak ve oyuncuların hareketlerini gözlemlemek çok daha iyi. Birçok yapım tek bir kamera satın alabilecek maddi imkâna sahip, bu nedenle artemis donanımı hep donatımdan (rig) tripoda veya dolly’ye gecikme yaşanmadan, hızlı geçişe izin verecek biçimde tasarlandı. Sette bir TRINITY olması, yapıma ikinci bir kameradan çok daha fazla değer katıyor.

Artemis ARRI’de başka gelişmeleri de etkileri; örneğin ARRI SAM plakalar ve hafifletmek için ARRI Signature Prime lensin gövdesini magnezyumdan üretmek gibi. Verimli pil yönetimi de ARRI’nin geniş ürün ailesine katkıda bulundu. Genel olarak artemis’in ARRI’ye geçmesi her iki taraf için de yararlı oldu. Curt bu konuda yorum yaptı: “ARRI, Artemis’i başka hiç kimsenin getiremeyeceği bir düzeye taşıdı. Burada daha büyük bir ekibiz; konuşabileceğiniz ve işbirliği yapabileceğiniz bir zeki insanlar topluluğu.

2016 yılından bu yana ARRI’de Ürün Müdürü olan Schaller, ARRI TRINITY için bir tanıtım görüntüsü çekerken modern dansçılara ayak uyduruyor. 

Bu birleşme ve sinematik öykü anlatıcılığındaki ilerlemelere katkısının bir örneği, Yönetmen Sam Mendes ile Görüntü Yönetmeni Sir Roger Deakins’ın 1917 adlı filminde kullandıkları ARRI ürünleri kombinasyonunda görülüyor. Kameraman Charlie Rizek’in çok uzun sahneleri çekebilmesi için bir TRINITY donatımına bir ALEXA Mini LF kamera ile Signature Prime lens yerleştirildi.

En baştan beri Artemis sadece satış değil, eğitime de önem verdi ve hep yılda altı eğitim oturumu gerçekleştirdi. Yirminci yılda ürünlerin kendileri kadar bu eğitim ve desteklerin sonuçları da kutlanıyor. Birçok kameraman sektöre girerken Artemis’in yardımını gördü ve tüm kariyeri boyunca markaya sadık kaldı. ARRI bu gururu paylaşıyor ve ARRI Academy ve dünya çapında birçok yerel girişimle film yapımcılarına destek oluyor.


ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.

www.linkgroup.com.tr

ETİKETLER
En Çok Okunanlar
Dergi