Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > ProRes RAW Nedir?
ProRes RAW Nedir?
25.09.2021 18:31

Apple ProRes RAW, RAW görüntülerin bilinen görsel ve iş akışı avantajlarını ProRes formatının inanılmaz gerçek zamanlı performansıyla bir araya getirerek, 8K’ya kadar yüksek çözünürlüklerde harika ProRes RAW görüntüler kaydetme imkânı veriyor. Kalite ve hızı birleştirerek, kurgu işini yavaşlatmadan, doğrudan kamera sensöründen el değmemiş RAW verileri alma, kurgulama ve derecelendirme imkânı veriyor. ProRes’in gücü ile RAW’ın esnekliği, küçük dosya boyutunu koruyarak, yüksek çözünürlükler, yüksek kare hızları ve yüksek bit derinlikleriyle çalışma olanağı sunuyor. 

ProRes RAW formatını anlamak

Kameraların sensör boyutları gelişse de, dahili kayıt yetenekleri çoğunlukla kısıtlı. ProRes RAW geniş kayıt süreleri ve kısa veri aktarım süreleriyle kullanıcılara büyüyen dosya boyutları konusunda endişelenmeden yüksek çözünürlük, kare hızı ve bit derinliği sunuyor. Pozlama, beyaz denge, ISO, deklanşör hızı/açısı ile iris ve odak uzunluğu gibi lens bilgileri için zengin üstverileri açığa çıkarıyor.

ProRes RAW için dosya boyutları iki sıkıştırma düzeyinde mevcut: Apple ProRes RAW ve Apple ProRes RAW HQ. Her ikisi de mükemmel sonuçlar verse de, Apple ProRes RAW HQ formatının daha yüksek veri hızında daha fazla kalite mümkün. İstenmeyen bozucu etkiler (artifact) Apple ProRes RAW formatında çok nadir olup, Apple ProRes RAW HQ formatında neredeyse imkânsız.

ProRes RAW formatının avantajları

  • Yüksek bit derinliği; ProRes 4444 XQ formatının fazlalık payı olmadan 12 bit derinlik ve ProRes RAW dosyasından ProRes 444 ve diğer kodeklerin dışa aktarımı
  • Orijinal sensör verilerini koruyarak, ana unsurların yakalanmalarını garantileme; yüksek dinamik aralık, geniş renk gamı, bit derinliği, çözünürlük
  • Çözünürlük, kare hızı ve derinlik üzerindeki sınırlamaları ve kamera içi sıkıştırmayı ortadan kaldırma
  • 4K120p ve 2K240p kayıt
  • Piksel başına daha fazla bilgi sayesinde post prodüksiyon ve renk derecelendirme için daha fazla pay
  • Yüksek kodek verimliliği; resmin karmaşıklığına göre değişken bit hızı ayarları
  • CDGN ve 4444 görüntü tabanlı kodeklerle kurgu yaparken küçülen dosya boyutları ve yükselen akış sayıları
  • Daha az kod dönüştürme; sadece dışa aktarırken RGB renk alanlarına çevrim

ProRes RAW çekim

Yüksek veri ve enlem miktarları, post prodüksiyonda daha fazla esneklik sağlıyor. Kamera içi sinyal işleme atlandığı için, çekim yerinde monitörde görülen, daha sonra elde edileceğin aynısı oluyor. 

ProRes RAW ekosistemi

Apple ProRes RAW, Sony, Canon, Panasonic, Nikon, Z-Cam, Olympus, Fujifilm, Sigma gibi önemli üreticilerin otuzdan fazla HDMI ve SDI kamerasında RAW iş akışları için standart. Sony Alpha 7S III, uygun fiyatlı Sigma fp, Sony FS serisi, Canon C300/C500 ve Panasonic EVA1 modelleri için ideal. 

LED volume ile ProRes RAW

Kapalı sanal sahnelerde (LED volume) çekim yaparken ProRes RAW avantajlar sağlıyor. İllüzyonun korunduğu başarılı bir çekim ile mekân içi yapının açıkça görüldüğü yer arasındaki marjinler iyi oluyor. 

ProRes RAW formatıyla kurgu

Apple ProRes RAW hız için tasarlandı. RAW görüntü kurgusunun ek hesaplama gereklerine rağmen, ProRes’in klasik görüntüye getirdiği performans ve kurgu kolaylığını, RAW görüntüye getiriyor. Apple ProRes RAW kurgu seçenekleri bakımından da çok esnek olup, Final Cut Pro, Adobe Premiere Pro, Avid ve Assimilate Scratch yazılımlarında destekleniyor.

Atomos ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.