Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Görüntü Yönetmeni Rob McLachlan’ın Sony VENICE 2 Kamera İzlenimleri
Görüntü Yönetmeni Rob McLachlan’ın Sony VENICE 2 Kamera İzlenimleri
23.07.2022 12:11

Rob McLachlan, kameranın ilk kullanıldığı filmlerinden biri olan “Homecoming” filmini çektiği Ekim 2021’den bu yana VENICE 2 ile çalışıyor. Şu anda “Amerikan Gigolo” dizisinde bu kamerayla çalışmakta olan McLachlan, deneyimleri hakkında düşüncelerini paylaştı.

Sekiz haftadır Los Angeles’ta geçmekte olan yeni ‘Color Noir’ gizemli gerilim dizisi American Gigolo’yu iki Sony VENICE 2 kamera ile çekiyoruz. Her gün, her koşulda ve kurulumda bizi etkilemeye devam ediyor. Gerçek anlamda etkiliyor, şaşırtıyor, hatta heyecanlandırıyor. Gece, şafak vakti, stüdyoda, şehir gecelerinde veya öğle vakti ve çölde günbatımında, vurgulamak istediklerimiz doğal olarak ortaya çıkıyor ve oyuncularımız muhteşem görünüyor (Herkes bundan çok memnun). Hiç şüphe yok ki, önceden hiç olmadığı kadar hızlı çalışıyorum ve daha az ışık ve ışık denetim donanımı kullanıyorum. Herkesin işi daha kolay hale geldi (birinci kamera asistanı istisna olabilir). Önceden olduğundan daha da kolay çalışıyorum. Gece şehir manzaraları neredeyse kendilerini aydınlatıyor ve başka yerlerde hiç olmadığı kadar az ışık kontrolü kullanıyorum. Kamerayla test filmini çekerken yaşadığım deneyimden durumun böyle olacağını biliyordum, ancak bizi asıl hayrete düşüren şey, görüntülerin 3200 ISO’da ne kadar inanılmaz derecede temiz ve memnuniyet verici olduğu. 6400 ve hatta 12,800 ISO’da test ettik ve hala gerçekten iyi görünüyor. Bu açıdan sadece kullanışlı değil, aynı zamanda muhteşem.

Bu arada, dahili ND (Neutral Density) filtreler sayesinde kazanılan zaman, diğer her şeyi daha iyi hale getirmek için harcanabiliyor. Ayrıca Rialto’ya ihtiyacımız olduğunda VENICE 2 sekansları ile VENICE 1 sekansları arasında sahne geçişleri yapabiliyoruz. En azından günlük işler için mükemmel uyum sağlıyorlar. Şimdiye kadar VENICE 2, Steadicam üzerinde, el çekimi ve stüdyo modunda, yüksek hızlı drone çalışmalarında, sıçrama koruyucu çantalarda, vinçlerde çok kullanıldı. Kusursuz bir performans sergiliyor.

Kameraları hem normal Zeiss Supreme hem de Supreme Radiance lensleriyle birlikte kullandık hepsi mükemmel eşleşiyor. Geniş format lenslerin T1.5 hızı ve 8.6K sensör, süper sinematik alan derinliği sağlayan harika bir kombinasyon, ancak her zaman yüksek ISO ile derin odak seçeneği de var. 3:2 karenin tamamını koruyoruz, ancak piyasada gösterim için 2:35 çıkarıyoruz. XOCN ST’den gelen veriler mükemmel şekilde yönetilebiliyor.

En önemlisi ne mi? Görünümüne aşığım. Bu kamera ve lens kombinasyonu, profesyonel hayatıma yeni bir soluk getirdi.

En etkileyici ve sevindirici özellik, 3200 ISO’da her şeyin harika görünmesi. Bu kamerayı doğrulttuğunuz her şey daha iyi görünüyor. Onunla kötü bir görüntü çekemezsiniz.

Büyükannem ve büyükbabam hem insanın ilk uçuşunu hem de aya inen bir adamı görecek kadar uzun yaşadılar. Normal bir 8 Bolex kamerayla başlayıp Super 8, 16mm, 35mm, Anamorphic 35mm, Betacam vb. ile ilerleyen bir görüntü yönetmeni olarak kamerayı kullanmam, kendimi aya ayak basan adam gibi hissettiriyor. Genç ekipler bunun ne kadar harika olduğunu bilmiyor.