Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Gain Medya Tanıtım İçeriklerini DaVinci Resolve İş Akışıyla Oluşturuyor
Gain Medya Tanıtım İçeriklerini DaVinci Resolve İş Akışıyla Oluşturuyor
23.07.2022 12:16

Günümüzde medya araçları hızla çeşit kazanırken, geleneksel yayıncılık alışkanlıkları da bu değişimi takip ediyor. İçeriğin kendisi kadar, tanıtım şekli ve kanalları da büyük önem kazanıyor. Özellikle dijital mecraların gerektirdiği kısa süre, yüksek frekanslı paylaşım ve etkileşim odaklı içerikler, üreticileri post prodüksiyon aşamasından hızlı ve kaliteli sonuç almaya itiyor. Bu bağlamda, ortak çalışmaya yönelik iş akışları, kurumsal içerik üreticileri tarafından daha çok tercih ediliyor.

31 Aralık 2020 tarihinde yayın hayatına başlayan yeni nesil dijital içerik platformu Gain Medya, kısa ve uzun dizi filmlerin yanısıra birçok özgün belgesel ve programın bulunduğu farklı bir platform. Gain Medya tanıtımlar departmanı kurgu yönetmeni Oğuzhan Oğuz, Gain Medya’yı kısaca şöyle tanımlıyor: “Gain, farklı seslere hitap etmek amacıyla kurulan, zamanın değerli olduğunu bilen ve buna göre de değerli içerikler üreten bir platform. Bünyesinde çok değerli gazeteciler ve alanında uzman kişiler barındırıyor. Gain’de, tasarladığımız yayın politikalarına uygun olan ve izleyicilerin farklı platformlarda bulamayacağı özel konularda farklı içerikler üretilip, yayınlanmakta.

Gain’de yer alan bu orijinal içeriklerin, tanıtım filmlerinin, iletişimin yapılacağı mecraya göre istenen kesitlerini, özel sahnelerin kurgularını ve bütün bu görsel iletişim materyallerini hazırlayan özel bir ekiple çalıştıklarını belirten Oğuzhan Oğuz, post prodüksiyon iş akışlarını kısaca şöyle özetliyor: “Çekilen ham datanın kurgu masasına gelmesiyle, ‘rough cut’ dediğimiz, kaba kurgu aşamasıyla başlayan, daha sonra bölümün ya da yapılan filmin miksajının, ses efektlerinin ve renk derecelendirmesinin yapılmasıyla sonlanan bir iş akışımız var.

Gain Medya’nın birçok orijinal içeriğini üretim aşamasında da Blackmagic Design’ın post prodüksiyon çözümü DaVinci Resolve’dan faydalandıklarını söyleyen kurgu yönetmeni Oğuzhan Oğuz, “10 Bin Adım”, “Orta! Kafa! Aşk!”, “Ayak İşleri” gibi birçok orijinal Gain Medya içeriğinin bu sürece örnek veriyor: “Ayrıca, stüdyomuzun altyapısı ve kameralarımızın da Blackmagic Design olması, DaVinci’yi seçmemizde büyük bir etkendi. Ancak tüm bunların beraberinde, bizim tanıtımlar departmanı olarak yaptığımız tercihin arkasındaki en büyük etken DaVinci Resolve’un ‘Project Server’ özelliği ile ortak çalışmaya uygun bir iş akışı sunmasıydı.

DaVinci Resolve birçok farklı kurgu sürecini bünyesinde barındırabiliyor. Bu da bize hız kazandıran bir özellik. Çünkü, öncesinde kurgunun bir stüdyoda yapıldığı, kurgu bittikten sonra miksaj için projenin farklı bir stüdyoya taşındığı ve oradan yine renk düzenlemesi ya da görsel efektler için tekrar yer değiştirdiği bir süreç vardı. Bunların hepsi farklı yerlerden gelerek masada birleşiyordu. Ancak DaVinci Resolve’da bütün süreçler tek bir program üzerinden sağlıklı bir şekilde ilerleyebiliyor. Proje sunucusu üzerinden çalışmak bize büyük bir avantaj sağladı. Bu gerçekten çok güzel ve farklı bir özellik. Tek bir projeye farklı kurgu setlerinden ulaşmak ve projenin farklı aşamalarına müdahale edebilmek bizim bütün işimizi kolaylaştıran bir etken.

DaVinci Resolve’da geçiş süreçlerini değerlendiren Oğuzhan Oğuz, bu süreçte yalnızca iki saat harcadıklarını paylaşıyor: “DaVinci Resolve kullanımı çok kolay bir program. Gerçekten iki saat içerisinde tüm işlerimizi DaVinci’ye geçirdik. Bütün ekip profesyonel kullanıcılardan oluştuğu için çok zorlanmadık. Programın çok ergonomik ve hızlı olmasına ek olarak, birçok kurgu sürecini de tek bir çatı altında toplaması oldukça keyif verici.

Gain Medya’nın desteği ve çalışanlarına verdiği değer sayesinde DaVinci Resolve’un eğitimlerine ekipçe katıldıklarını dile getiren tanıtımlar departmanı kurgu yönetmeni Oğuzhan Oğuz, sözlerini şöyle noktalıyor: “Bütün kurgu ekibimizin DaVinci Resolve kullanıcı sertifikası almasını sağladık. Bu bizim için oldukça değerli bir şey. Bu program esasen en amatör kullanıcıdan, en yüksek seviyedeki kullanıcıya kadar geniş bir alanda çalıma olanağı sağlıyor. Biz de Gain Medya bünyesinde DaVinci Resolve’un sunduğu bu imkânlardan faydalanıyoruz.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.